Kiedy topnieją śniegi, na naszych działkach i ogrodach, pojawiają się pierwsze kwiaty – przebiśniegi (śnieżyczki), które wraz z krokusami zwiastują nam wiosnę. Te najbardziej oczekiwane po zimie kwiatki, nie tylko są symbolem nadchodzącej wiosny ale również nadziei.

„Za śniegowej chmury
słońce ledwie błyśnie
a już się spod śniegu
przebija przebiśnieg.”
tak pisała Halina Szayerowa.
Przebiśniegi to bardzo łatwe i proste w uprawie rośliny. Pięknie pachnące, lubiane przez pszczoły i mają charakterystyczną budowę. Ich kwiaty mają sześć płatków, trzy zewnętrzne są długie, śnieżnobiałe i szeroko rozkładające się na boki, natomiast trzy wewnętrzne z zieloną plamką na szczycie, ściśle do siebie przylegają. Kwiatki przebiśniegu w ciepłe dni, rozchylają się, ukazując nam swoje piękno. Natomiast w chłodniejsze zwijają się, aby ochronić słupek i pręciki.


Musimy jednak pamiętać, że są to kwiaty pod ochroną, więc nie należy ich zrywać w lasach i pozostałych naturalnych siedliskach. Jednak każdy z nas może je uprawiać w ogrodzie, na działce czy w doniczce na balkonie, dzięki dostępności cebulek w sklepach ogrodniczych. A ich uprawa i pielęgnacja jest naprawdę prosta i nie sprawia zbyt wielu trudności.
Przeczytaj również: Krokusy – szafrany wiosenne
Pielęgnacja i uprawa
Rośliny te nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i nie mają specjalnych wymagań uprawowych. Zaczynając przygodę w uprawie tych roślin, należy najpierw przygotować odpowiednie podłożę. Ziemię pod przebiśniegi należy wymieszać z kompostem(ziemia macierzysta + ziemia kompostowa) lub z workowaną ziemią uniwersalną dla roślin rabatowych, itp. Dobrze czują się w słońcu, jak i w półcieniu oraz nie zaszkodzi im także cień. Można je posadzić pod krzewami i drzewami. gdzie pod koniec zimy wypełnią tło. Sadzić powinniśmy je we wrześniu (najlepiej do 15-20 września). Są to rośliny cebulkowe, wystarczy np. gotową kępkę roślin podzielić na mniejsze i wsadzić je do ziemi na głębokości około 5-10 cm. Możemy także zakupić cebulki i posadzić w koszyczkach po kilka cebulek. Istnieje także możliwość aby je wysiać, ale na ich wzrost musimy wtedy poczekać nawet kilka lat.
Cebulki przebiśniegów są mrozoodporne. Powinno się je wykopywać w czerwcu po przeschnięciu liści. Mają wysoką odporność na niskie temperatury, ale jeśli mrozy są bardzo duże można je przykryć, używając do tego gałązek drzew iglastych lub słomy. Dobrze sobie radzą same, ale jeśli chcemy możemy je wzmocnić nawozem. Z pewnością będą się ładniej rozrastały i piękniej kwitły, jeżeli wiosną pod koniec marca zasilimy je nawozem wieloskładnikowym wiosenno-letnim. A pod koniec sierpnia, we wrześniu sypniemy odrobinę nawozu jesiennego dla roślin rabatowych.

Jeżeli chodzi o podlewanie to tylko w przypadku dłuższych okresów suszy, należy pamiętać o podlaniu roślin, ale tylko w okresie fazy z zielonymi liśćmi. Zimą jeżeli występują okresy suszy także podlejmy nasze rośliny, ponieważ jest to okres kwitnienia, a wtedy woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania roślin.
Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!