Shadow

Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię

Lipiec dla wielu z nas to czas upragnionych urlopów i odpoczynku, ale dla alergików to kolejny miesiąc w którym będą odczuwać nieprzyjemności z powodu pylenia roślin. Szczególnie w tym miesiącu dokuczać mogą chwasty i trawa.

Kwiaty lipy
Kwiaty lipy

LIPA POSPOLITA

Co prawda w lipcu już większość drzew przestaje pylić, osoby uczulone na ich pył będą odczuwać ulgę. Jednak w powietrzu unoszą się jeszcze w tym miesiącu pyłki lipy. Szczególnie w pierwszej połowie miesiąca stężenie pyłków jest bardzo wysokie, spada dopiero w drugiej połowie miesiąca.

Przeczytaj również: Co pyli w czerwcu? Rośliny i drzewa powodujące alergie

TRAWA

Pyłki traw są najczęstszą przyczyną alergii, suche powietrze i wysokie temperatury sprzyjają pyleniu trawy. Sytuacja powinna poprawić się na korzystniejszą w drugiej połowie miesiąca, jej stężenie nie powinno przekraczać wtedy średnich wartości.

alergia w lipcu
alergia w lipcu

CHWASTY

Lipiec to miesiąc w którym intensywniej pylą również chwasty. Nie wszystkie jednak tak samo intensywnie, stężenie pyłków pokrzywy, nie powinno wywoływać dużej reakcji alergiczny ale bylica, która kwitnie niemal na terenie całego kraju z pewnością da o sobie znać, największe stężenie jej pyłków przypada właśnie na końcówkę miesiąca. Mniej pyli w lipcu Babka szerokolistna, Babka lancetowata oraz komosa. Pylenie pyłków tych roślin nie przekracza w lipcu średnich wartości. W lipcu, powinniśmy też nadal spodziewać się niskiego pylenia pyłków szczawiu.

Przeczytaj również: Co pyli w sierpniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię

GRZYBY MIKROSKOPOWE

Nie tylko w lipcu, ale również w sierpniu i wrześniu, występuje bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych. Ich natężenie nasila się w upalne, suche dni. Objawy alergii są wtedy bardziej uciążliwe.

WAŻNE!
W poszczególnych regionach Polski, pylenie roślin może różnić się od średnich wieloletnich. Warto zatem na bieżąco sprawdzać komunikaty dla alergików.

Katar sienny
Katar sienny

JAK SOBIE RADZIĆ Z ALERGIĄ

W przypadku wystąpienia objawów alergii, koniecznie powinniśmy skontaktować się z alergologiem. Przy mniejszych dolegliwościach możemy również wybrać się do apteki, gdzie dostępne są leki bez recepty (leki antyhistaminowe, krople do oczu, krople do nosa). Aptekarz poznawszy objawy alergii pomoże nam wybrać odpowiedni. Pamiętajmy by przeczytać dołączoną do leków ulotkę, by poznać ich ewentualne skutki uboczne.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe, których powinni unikać alergicy

Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom domowym

Owoce i warzywa oczyszczające organizm po rzuceniu papierosów

Foto: Pexels i Pixabay