Sierpień dla wielu z nas to czas urlopów i zabawy, ale nie koniecznie tak miło kojarzy się alergikom. To kolejny miesiąc w którym muszą walczyć z pyłkami roślin i drzew, chociaż jeżeli chodzi o drzewa to jedynie lipa drobnolistna może jeszcze dać się we znaki na początku miesiąca.

Poniżej przedstawimy co można było zauważyć w latach ubiegłych, jakie rośliny w sierpniu pyliły najczęściej, jednak by mieć wgląd do aktualnej sytuacji zachęcamy do śledzenia na bieżąco komunikatów dla alergików, które znajdziemy na stronie: Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.
Najbardziej alergenne rośliny w sierpniu
ZARODNIKI GRZYBÓW MIKROSKOPOWYCH (PLEŚNIOWYCH)
Przez cały sierpień możemy odczuwać dyskomfort przez unoszące się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium którym sprzyja wysoka temperatura oraz większa wilgotność powietrza. Tak więc w ciepłe i deszczowe sierpniowe dni, możemy odczuwać większe nasilenie się objawów alergii.
BYLICA POSPOLITA
W suche i upalne dni, których w sierpniu może nie brakować wzrasta pylenie bylicy. Dolegliwości z uwagę na popularność tego chwastu mogą być odczuwalne na terenie całego kraju.
BABKA ZWYCZAJNA
Kwitnie zaczyna w kwietniu i trwa ono do września. Na szczęście stężenie jej pyłków w powietrzu przez cały ten okres utrzymuje się na niskim poziomie.

TRAWY
Pylenie traw rozpoczyna się już w maju i trwa aż do września. Tak więc osoby na uczulone na pyłki traw są narażone na długotrwałe objawy alergii na te rośliny. Możemy zminimalizować narażanie się na ich pylenie poprzez unikanie spacerów w pobliżu łąk wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
POKRZYWA
Pokrzywy kwitną od czerwca do sierpnia, najdłużej objawy uczulenia na nie mogą zaobserwować mieszkańcy centralnej Polski. Pod koniec miesiąca jednak powinniśmy zacząć odczuwać już ulgę gdyż jej pylenie przestaje wtedy być już tak uciążliwe.
AMBROZJA
Sierpień to miesiąc gdy roślina ta zaczyna swe kwitnienie, szczególnie od połowy miesiąca możemy odczuwać jego negatywne dla alergików skutki. Jej obecność najmocniej odczuwają alergicy na Pomorzu i na Mazowszu.

KOMOSA
W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia stężenie pyłków komosy utrzymuje się na średnim poziomie, w dwóch ostatnich dekadach miesiąca zmniejsza się.
Przeczytaj również:
Alergia zimą? Czyli co pyli w lutym.
Co pyli w marcu? Rośliny powodujące alergie
Co pyli w kwietniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w maju? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w czerwcu? Rośliny i drzewa powodujące alergie
Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!