sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Najczęstsze choroby warzyw strączkowych

Grupa tych warzyw charakteryzuje się tym, że posiadają zdolność do współżycia z bakteriami korzeniowymi, które wiążą wolny azot z powietrza. Dzięki temu same rośliny nie wymagają dużych dawek tego nawozu. Do roślin strączkowych, inaczej zwanych motylkowym, które uprawiamy należą groch, fasola i bób. Jak każda grupa roślin i ta posiada swoich wrogów jakimi są choroby grzybowe, bakteryjne, czy wirusowe.

Choroby warzyw strączkowych
Choroby warzyw strączkowych

Przegląd najczęściej występujących chorób

Zgorzel naczyniowa grochu (fuzarioza)

Choroba grzybowa przenoszona przez nasiona i porażone resztki po strączkowych. Objawem choroby jest żółknięcie dolnych liści jeszcze przed kwitnieniem oraz więdnięcie. Rośliny słabo plonują i dość często zamierają.

Zgorzel łodygi grochu (fuzarioza)

Choroba grzybowa objawiająca się powstawaniem oliwkowo-żółtych plam na łodygach, które stają się mokre i z czasem brunatnieją. Porażone rośliny rośliny stopniowo zamierają, poczynając od poszczególnych łodyg.

Plamistość zgorzelowa fasoli (antraknoza)

Atraknoza
Atraknoza

Najgroźniejsza choroba grzybowa fasoli. Atakuje szczególnie w okresie letnim, kiedy jest wilgotno i chłodno. Objawia się pojawianiem na dolnej stronie liści wgłębionych plam na nerwach oraz wgłębionych, okrągławych, brązowych plamy na strąkach. Przy maksymalnym zaatakowaniu roślin przez chorobą, porażeniu ulegają również nasiona, które z kolei stają się źródłem zakażenia. Porażone strąki i nasiona nie mają żadnej wartości.

Bakterioza obwódkowa fasoli

Choroba bakteryjna objawiająca się na liściach i strąkach pojawianiem się małych brązowozielonych, jakby tłustych plam otoczonych ciemniejszą, czerwonawą obwódką (średnica plam 1-3 mm). W miejscu plam tkanka zasycha i zamiera.

Zgnilizna twardzikowa fasoli

Zgnilizna twardzikowa
Zgnilizna twardzikowa

Dość rzadko występująca choroba grzybowa, pojawiąjąca się przeważnie w latach ciepłych i wilgotnych. Na pędach, liściach i strąkach pojawiają się wodniste, nieregularne plam, które dość szybko powiększają się i powodują gnicie całych roślin.

Plamistość zgorzelowa grochu i bobu (askochytoza)

Askochytoza grochu
Askochytoza grochu

Choroba grzybowa, która poraża liście, łodygi, strąki i nasiona. Objawia się pojawianiem okrągławych, nieco wgłębionych , jasnobrunatnych plam z ciemną obwódką. Porażone rośliny zamierają. Choroba atakuje przeważnie przy bardzo dużej wilgotności powietrza.

Mączniak właściwy grochu

Choroba grzybowa występująca w lecie, szczególnie w drugiej połowie. Na liściach, łodygach, czasami na strąkach grochu pojawia się mączysty, biały nalot. Porażone rośliny szybko zasychają i wydają bardzo słaby plon.

Rdza grochu

Rdza grochu
Rdza grochu

Choroba grzybowa rozwijająca się początkowo na wilczomleczach, skąd przenoszą się na groch. W połowie lata na liściach i łodygach pojawiają się liczne, drobne, żółtawe plamki, które następnie przekształcają się w pylące brodawki. Rośliny tracą liście, co powoduje ich zamieranie.

Choroby wirusowe

Do wirusowych najczęściej występujących należą mozaika zielona fasoli i mozaika żółta fasoli. Pierwsza choroba objawia się ciemnozielonymi plamami na zniekształconych liściach. Druga powoduje drobne, chlorotyczne plamy, ograniczone nerwami blaszki liściowej. Rośliny porażone karłowacieją a strąki ulegają zniekształceniu.

Zapobieganie i zwalczanie chorób strączkowych

W celu niedopuszczenia do wystąpienia chorób należy przestrzegać kilka ważnych zasad:

  • Uprawiamy warzywa strączkowe na tym samym miejscu co 3-4 lata, najlepiej co 5 lat.
  • Regularnie odchwaszczamy warzywnik.
  • Absolutnie nie uprawiamy warzyw strączkowych po (ani w pobliżu) takich roślin jak nostrzyk, koniczyna czerwona i inkarnatka oraz mieczyki (ze względu na te same choroby wirusowe).
  • Stosujemy tylko sprawdzone nasiona i odpowiednio zaprawione.
  • Dokładnie niszczymy resztki pożniwne po roślinach strączkowych.
  • Wybieramy odpowiednią wystawę dla fasoli (miejsca nie mogą być zacienione).
  • Możemy wykonać opryski profilaktyczne, zwłaszcza przy obawie wystąpienia plamistości zgorzelowej lub bakteriozy fasoli.
  • W razie pojawienia się pierwszych objawów chorobowych, stosujemy odpowiednie środki ochrony roślin.
  • Zwalczamy szkodniki, zwłaszcza mszyce.

Środki ochrony jakie możemy wykorzystać:

Miedzian 50 WP, Ridomil Gold MZ PEPITE 67,8 WG, Topsin M 500, Scorpion 325 SC, Signum 33 WG, CABRIO DUO 112 EC, Score 250 EC, ARMETIL M 72 WP, AMISTAR 250 SC.


Przeczytaj również:

Najczęstsze choroby warzyw kapustnych

Mączniak prawdziwy – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Mączniak rzekomy – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Zgorzel kory drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych – monilioza