Jesienią lub już nawet późnym latem wiele roślin jednorocznych rozsiewa w ogrodzie nasiona, które w nim zimują. A jak tylko na wiosnę pogoda stanie się bardziej słoneczna i zanikną przymrozki zaczynają kiełkować. Do późnego – jesiennego siewu będą nadawać się gatunki roślin odpornych na niskie temperatury, możemy do nich zaliczyć kwiaty siane wczesną wiosną, wprost do gruntu. Wykluczyć natomiast powinniśmy gatunki kwiatów uprawianych z rozsady oraz te które siejemy do gruntu dopiero w maju.

MIEJSCE
Pod koniec września powinniśmy się zastanowić nad wyborem miejsca oraz je przygotować do siewu. Glebę w wybranym miejscu oczyszczamy z zaległych korzeni i chwastów, spulchniamy i wyrównujemy. Dobrze jest ją wymieszać z kompostem lub z nawozami fosforowymi i azotowymi. Pamiętajmy by w miejscu które wybierzemy nie zbierała się woda, może ona spowodować gnicie nasion.
SIEW I PIELĘGNACJA
Najlepszym termin dla późnego siewu będzie koniec września i początek października. Nasiona powinniśmy umieścić głębiej z uwagi na osiadanie ziemi zimą, niż te z wiosennego siewu. Gdy nadejdzie wiosna, podczas pory bezdeszczowej nie powinniśmy zapominać o podlewaniu kiełkujących kwiatów oraz do przerywania siewek, by nie wyrosły zbyt gęsto.

ZALETY JESIENNEGO SIEWU
– Jedną z zalet późnego siewu jest wcześniejsze kiełkowanie roślin na wiosnę. Wczesne kiełkowanie sprawia również że będą kiełkować bardziej równomiernie, wczesnowiosenne temperatury działają na nie lepiej niżeli znacznie wyższe pod koniec wiosny.
– Rośliny wysiane jesienią korzystają z wody pozostawionej w ziemi po zimie, dzięki czemu są lepiej ukorzenione. Także również bardziej odporne na susze.
– Wcześniejsze wysianie kwiatów skutkuje ich wcześniejszym kwitnieniem, dzięki czemu nasz ogród wypięknieje już o 2 a nawet 4 tygodnie wcześniej.
– Rośliny wysiane jesienią są bardziej rozkrzewione oraz wyższe.
WADY JESIENNEGO SIEWU
– Podstawową wadą może być organizacja pracy w ogrodzie, miejsce do siewu, powinniśmy przygotować już pod koniec września a w tym czasie wiele roślin jeszcze kwitnie.
– Jeżeli jesień jest bardzo długo ciepła, niektóre rośliny mogą zacząć kiełkować. Należy wtedy zabezpieczyć je przed zimą, okrywając je na przykład agrowłókniną.

Wybrane gatunki kwiatów jednorocznych
Do siewu jesiennego możemy wykorzystać takie kwiaty jak Czarnuszka damasceńska, Eszolcja kalifornijska, Klarkia wytworna, Kosmos podwójnie pierzasty, Miłek letni, Nagietek lekarski, Ostróżeczka ogrodowa, Smagliczka nadmorska, Złocień trójbarwny. Możemy także wysiać Chabry, Lepnice, Ubiorka okółkowego.
Przeczytaj również:
Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie
Jakie rośliny wybrać jesienią na balkon i taras
Przycinanie roślin ogrodowych jesienią
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!