Shadow

Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie

Jesień do okres wzmożonych prac w ogrodzie. Musimy pamiętać by przekopać ogród warzywny, zasadzić nowe rośliny które zakwitną na wiosnę, usunąć suche gałęzie i przyciąć żywopłot oraz zgrabić opadające z drzew liście. Może nie są one tak przyjemne jak te na wiosnę, gdy wokół wszystko rodzi się do życia. Są one jednak niezbędne by przygotować ogród na zimę, który z pewnością na wiosnę, odwdzięczy nam się za wykonaną pracę.

Prace w ogrodzie
Prace w ogrodzie

SADZENIE CEBUL I INNYCH ROŚLIN

Jesień to idealna pora na przygotowanie ogrodu, to właśnie teraz powinniśmy przygotować glebę do następnego sezonu i zasadzić rośliny. Nic nie zrobi się samo, więc to właśnie teraz powinniśmy usunąć chwasty, wykopać dołki posadzić w nich sadzonki bylin, drzew, krzewów, pnączy oraz cebul. Zanim posadzimy nowe rośliny warto sprawdzić jakie osiągają one rozmiary oraz jakiego podłoża i stanowiska potrzebują. Przeczytaj również: Kwiaty cebulowe sadzone jesienią

WYGRABIANIE LIŚCI

Bardzo ważnym punktem podczas jesiennych porządków, jest wygrabienie liści z trawnika i rabat, nie powinniśmy pozostawiać ich do przyszłego roku, ponieważ zaczną gnić. Zebrane liście powinniśmy przeznaczyć na kompost (przeczytaj również: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych) lub zebrać do worków w celu przygotowania ziemi liściowej. W żadnym wypadku nie można ich spalić. Jeżeli chcemy by w naszym ogrodzie przezimowały zwierzęta, możemy też część liści zostawić i wyścielić nimi domek dla jeży lub zabezpieczyć nimi puste przestrzenie domków dla owadów.

Liście na trawniku
Liście na trawniku

PORZĄDKI PRZY OGRODZIE

Nie możemy tez zapomnieć by uporządkować balkony, tarasy, schody lub patio. Pozostawione resztki roślin, krzewów czy tez piach, może spowodować szybszą eksploatację tych miejsc. Musimy również pamiętać o oczyszczeniu rynien. Jesienią powinniśmy również sprawdzić stan podjazdów i ścieżek, jeżeli są na nich jakieś uszkodzenia zdecydowanie lepiej naprawić je przed zimą, która może te uszkodzenia pogłębić.

PRZYCIĘCIE ROŚLIN

By utrzymać rośliny w dobrej formie dobrze je przed następnym sezonem przyciąć. Powinniśmy usunąć chore i stare pędy, oraz te pędy które już nie owocują. Gałęzie możemy rozdrobnić i wykorzystać je do ściółkowania rabat. Ważne jest to by takie zabiegi wykonywać ostrymi i czystymi narzędziami, uchroni nas to przed przenoszeniem chorób na inne rośliny oraz przed uszkodzeniem gałęzi.

WARZYWNIK

Jesienią powinniśmy zebrać pozostałości z plonów jakie dał nam warzywnik. Zebrane warzywa możemy, ususzyć, zamrozić lub przygotować z nich przetwory. Te których nie wykorzystamy możemy wykorzystać na kompost, pamiętajmy jednak by nie wrzucać do kompostownika chorych roślin.

Jesienne warzywa
Jesienne warzywa

WYKOPANIE ROŚLIN

Najpóźniej po pierwszych przymrozkach powinniśmy wykopać rośliny, które nie zimują w ogrodzie. Zaliczyć do nich możemy: dalie, mieczyki, krokosmie, kanny (pacioreczniki), neriny, begonie bulwiaste, agapanty, ismeny, tygrysówki, lilie grzywiaste. Usuwamy z nich część nadziemną, czyścimy podziemną i pozostawiamy do wysuszenia przez kilka dni. Następnie przechowujemy je w kartonowym pudełku w ciemnym i ciepłym pomieszczeniu. Pudełko możemy wypełnić piaskiem lub trocinami.

ZABEZPIECZ OCZKO WODNE

Przed nadejściem mrozów, musimy zabezpieczyć rośliny które nie zimują w oczku. Są to na przykład: salwinia pływająca, hiacynt wodny, pistia rozetkowa. Pozostałe rośliny przed zimą przycinamy. Jeżeli pojawią się w naszym oczku liście, pamiętajmy by je wyłowić, inaczej zaczną gnić w wodzie.

Kapusta ozdobna
Kapusta ozdobna

ZABEZPIECZ RABATY PRZED MROZAMI

Przed nadejściem zimy powinniśmy również pamiętać o zabezpieczeniu przed mrozami rabat, możemy je wyściółkować warstwą suchych liści, kory lub zrębków. Więcej o ściółkowaniu: Czym ściółkować glebę? Ściółka, nie tylko zabezpieczy pozostawione rośliny przed mrozami, ale również zatrzyma na wionę wodę oraz będzie przeszkodą w wyrastaniu chwastów.

PAMIĘTAJ O ROŚLINACH DONICZKOWYCH

Rośliny doniczkowe, które zdobiły wiosną oraz latem nasze balkony i tarasy powinniśmy przenieść do domu. Te które nie nadają się do dalszej uprawy wyrzucamy do kompostownika lub kosza BIO. Sukulenty oraz kaktusy, przenosimy na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia i przestajemy podlewać. Natomiast pozostałe rośliny które uprawiamy w domu, przestajemy nawozić i ograniczamy ich podlewanie.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe

Przeczytaj również:

Wrzesień w ogrodzie

Październik w ogrodzie

Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?

Kwiaty cebulowe sadzone jesienią