Przekopanie gleby jesienią, nie jest niezbędnym zabiegiem, który musimy wykonać w ogrodzie, ale z pewnością bardzo korzystnym dla niej, i jej przyszłorocznych plonów. Dzięki temu że przekopiemy glebę, ulegnie ona napowietrzeniu i rozluźnieniu, dzięki czemu korzenie roślin łatwiej będą pobierać wodę oraz potrzebne im do wzrostu składniki mineralne. Głębokie jesienne przekopanie gleby jest szczególnie ważne dla gleb ciężkich, po zakończeniu zbiorów w ogródku warzywnym i na rabatach po usunięciu roślin ozdobnych.

KIEDY I JAK TO ROBIĆ
Na końcu jesieni, kiedy nasze rabaty i ogródki warzywne są już puste. Przed przekopaniem, powinniśmy ją oczyścić z resztek roślin i chwastów. Szpadel wkopujemy na głębokość około 20cm. Odwracamy wykopaną glebę i tak już ją pozostawiamy. Nie grabimy, nie rozdrabniamy. Tak przekopane podłoże pozostawiamy do wiosny.

CZY KAŻDY RODZAJ GLEBY WARTO PRZEKOPAĆ
Jeżeli w naszym ogrodzie są gleby lekkie, przepuszczalne i przewiewne, nie powinniśmy jej przekopywać. Sprawi to tylko że im zaszkodzimy. Wysuszą się i napowietrzą, przez co słabiej będą wiosną i latem magazynować wodę, staną się również bardziej jałowe. Wyjątkiem jest przekopanie gleby z dodanym obornikiem lub kompostem dla wzbogacenia gleby, ale w tym przypadku od razu ją rozgrabiamy. Przekopywać powinniśmy gleby gliniaste i ciężkie, warzywniaki oraz te na których rosły rośliny ozdobne.

JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI JESIENNE PRZEKOPANIE GLEBY
Pozostawienie ziemi w tzw. ostrej skibie, wpłynie na nią dobroczynnie, gdyż podczas zamarzania i rozmarzania wody tworzy się w podłożu cenna struktura gruzełkowata. Dodatkowo przekopanie ziemi sprawi, że chcące przezimować w niej szkodniki poprzez odwrócenie bryły znajdą się bliżej powierzchni ziemi, dzięki czemu więcej z nich przemarznie lub zginą zjedzone przez ptaki. Dzięki przekopaniu nawożona jesienią gleba lepiej się wymiesza z nawozem. Poprawi to też jest strukturę, gdyż zimą gleba się zbija i osiada a dzięki jej przekopaniu będzie pulchniejsza na wiosnę. Pozostawione grudy, zgromadzą też więcej śniegu i lodu, na wiosnę gdy zacznie się roztapiać wspomoże więc rozwój nowych roślin. I co ważne, przekopana gleba też szybciej się rozmraża, więc na wiosnę będziemy mogli zacząć szybciej ją uprawiać.
Przeczytaj również:
Prace, które należy wykonać jesienią w ogrodzie
Przycinanie roślin ogrodowych jesienią
Jak zrobić ziemię (nawóz) z liści drzew
Słownik początkującego ogrodnika

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!