Jak zrobić ziemię (nawóz) z liści drzew? Jesienią każdy posiadacz ogrodu z drzewem, ma duży kłopot z opadającymi liśćmi. Często zastanawiamy się co z nimi zrobić? Czy zostawić do następnego roku, może wrzucić do kompostownika, kosza z bio? A może usypać kupki i zostawić je dla zwierząt, które będą zimować w naszym ogrodzie? Ale niewielu z nas wie, że liście które opadają z drzewa, możemy wykorzystać w praktyczny sposób, możemy przygotować z nich naturalny nawóz. Czyli „ziemię z liści”.

JAKIE LIŚCIE KOMPOSTOWAĆ
Do przygotowania ziemi liściowej, powinniśmy użyć liści bez objawów chorób oraz szkodników. Świetnie nadają się do tego liście roślin niezimozielonych, zimozielone bowiem rozkładają się bardzo wolno, bywa że nawet trzy lata.

KOMPOSTOWANIE LIŚCI W SKRZYNI
Liście możemy również kompostować w skrzyni lub metalowym koszu, warto wtedy wzbogacić je świeżym obornikiem lub skoszoną trawą. Dzięki temu wzbogacimy ją w azot, którego same liście w swoim składzie mają bardzo mało. Dzięki temu ziemia nie tylko będzie bogatsza w składniki, ale również przyspieszy rozkład kompostowanych liści.

KOMPOSTOWANIE LIŚCI W WORKACH
Liście możemy kompostować w tradycyjny sposób, (musimy jednak pamiętać, by nie wrzucać do kompostownika innych roślin), lub możemy kompostować ją w workach. Zgrabione liście wkładamy do worków, na wierzch możemy wsypać kredę nawozową, obornik lub skoszoną trawę. Worki podlewamy wodą i zawiązujemy. Po bokach worków, by mogło przedostać się do nich powietrze, robimy kilka dziur. Worki odstawiamy w zacienione miejsce i co 2 -3 miesiące warto nimi potrząsnąć, by zbić tworzące się w nich bryły. Powinniśmy również pamiętać by w workach stale panowała lekka wilgoć.

JAK DŁUGO POWSTAJE ZIEMIA LIŚCIOWA I GDZIE JĄ STOSOWAĆ
Czas w jakim będą się rozkładać liście jest zależny od gatunku drzewa oraz od stopnia ich rozdrobnienia. By przyspieszyć ten proces, liście możemy zmielić, przejeżdżając po nich kosiarką do trawy. Zwykle taki proces może trwać do 12 miesięcy. Ale jeżeli, będziemy kompostować liście, np. brzozy, jabłoni, leszczyny, wierzby, to mogą one przekształcić się w ziemie nawet już po 6 miesiącach. Tak przygotowaną ziemie możemy stosować jako podkład dla roślin ozdobnych, dobrze się również sprawdzi jako ściółka dla warzyw. Wymieszana ze zwykłym podłożem, świetnie rozluźnia gleby ciężkie i gliniaste. Natomiast lekkie gleby, wzbogaci w substancje organiczne.
Przeczytaj również:
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?
Ekologiczny ogród. Jak dbać o ogród w zgodzie z naturą?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!