Shadow

Czym ściółkować glebę?

Ściółkowanie gleby to nie tylko element dekoracyjny w naszych ogrodach, ale również ważny zabieg pielęgnacyjny dla naszych roślin. Odpowiedni dobór ściółki pod rośliny pomoże w odparowywaniu wody w upalne dni, zabezpieczy korzenie roślin przed zbyt dużym słońcem a zimą przed mrozem. Zaletą ściółkowania są też estetyczne efekty jakie możemy uzyskać wybierając do ściółkowania różne materiały. W zależności od rodzaju ściółki możemy także dobrać odpowiednią jej kolorystykę. Dzięki ściółce, możemy zaprojektować piękne efekty wizualne w naszym ogrodzie.

WADY ŚCIÓŁKOWANIA

Ściółkowanie gleby może też okazać się problemem. Na wilgotnej i ciężkiej ziemi, aby nie dochodziło do gnicia, ściółka musi być lekka i przepuszczalna. Ściółka może osłabić kiełkowanie roślin, dlatego nie powinniśmy jej rozkładać przed i krótko po siewie. Ściółka może też na zimę zwabić do naszego ogrodu gryzonie, które znajdą w niej ochronę przed mrozami.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin

ściółka w ogrodzie

ŚCIÓŁKI ORGANICZNE

KORA

To zdecydowanie najbardziej dekoracyjny i najpopularniejszy materiał na ściółkę. Najczęściej wybiera się korę sosnową, podczas jej zakupu zwróćcie uwagę, aby nie zawierała gałązek i śmieci. Dostępna jest kora zmielona i przekompostowana, ta druga będzie zdrowsza dla naszej gleby i roślin ponieważ jest wolna od szkodliwych substancji.

TRAWA

Dobrze sprawia się przy odchwaszczaniu ziemi na nowe grządki, jeżeli chcemy ją do tego wykorzystać, powinniśmy rozłożyć ją na mokrych kartonach rozłożonych na placu jaki zaplanowaliśmy na grządki. Jeżeli chcemy nią ściółkować już posadzone rośliny, pamiętajmy by najpierw ją wysuszyć. Mokra trawa może gnić.

ściółka z trocin

TROCINY

Nie możemy ściółkować gleby świeżymi trocinami, ponieważ wyciągną one z gleby azot. Dopiero kompostowane trzy lata będą nadawać się do ściółkowania.

Przeczytaj również: Ściółkowanie słomą

POKRZYWY

Wzbogacą glebę w składniki mineralne, do ściółkowania nimi gleby powinniśmy używać młodych pokrzyw, takich które nie wykształciły jeszcze nasion, inaczej zachwaszczą nam one ściółkowane warzywa. Z pokrzyw można również zrobić naturalny nawóz, jak: Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin

LIŚCIE

Naturalna ściółka z liści może nie wyglądać estetycznie na naszych rabatkach i grządkach, więc lepiej będzie jak je pozbieramy i wrzucimy do kompostownika. Jak stworzyć własny kompostownik: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych

Ściółka jako nawóz

KOMPOST

Świetnie nadaje się na rabaty bylinowe i różane. Będzie dla nich naturalnym nawozem. Jak go zrobić: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych. Pamiętajmy jednak by nie wyrzucać do niego chwastów, mogą się one rozsiać później na terenie który będziemy nim ściółkować.

SŁOMA

Jest to idealna ściółka pod dynie, kabaczki i truskawki. Nie tylko wspomoże rośliny i będzie zapobiegać chorobom grzybowym, ale sprawi również że nasze zbiory będą czyste. Więcej informacji o ściółkowaniu słomą: Ściółkowanie słomą

ściółka z folii

ŚCIÓŁKI NIEORGANICZNE

FOLIA

Dobrze nadaje się do usunięcia chwastów i podniesienia temperatury gleb, przy uprawie warzyw. Powinno się ją stosować na krótki okres w celu ocieplenia i odchwaszczenie ziemi pod grządki.

Przeczytaj również: Gnojówka z Wrotyczu – naturalny środek ochronny roślin

AGROWŁÓKNINA

Przepuszcza co prawda składniki pokarmowe, powietrze i wodę ale nie wygląda estetycznie, można to zmienić przykrywając ją zrębkami drewna, korą, żwirem lub szyszkami.

ściółka z kamyków

KAMYKI

Świetnie nadają się do ściółkowania ogrodów skalnych. Można też nimi ozdobić krzewy oraz trawy ozdobne.

ŻWIR I GRYS

Najczęściej stanowi element dekoracyjny ogrodu, dlatego stosuje się taki rodzaj ściółki przy rabatach kwiatowych. Dodatkowo zapobiega rozrostowi chwastów i wysychania ziemi.

Przeczytaj również:

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych – monilioza

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *