Wszyscy przez cały rok, wyrzucamy niezliczone ilości roślinnych odpadów z domowej kuchni, czy też ogrodu. A przecież możemy zamienić te odpadki na kompost, który doskonale sprawdzi się w nawożeniu naszych roślin. To pozwoli nam zaoszczędzić na kupnie gotowego nawozu.
Co można wrzucać do kompostownika

Obierki z warzyw, zepsute owoce, stary chleb, skorupki z orzechów, pestki, rośliny doniczkowe i zwiędłe kwiaty cięte, zmieloną kawę, torebki z fusami. Cienkie gałązki, skoszoną trawę, wióry z nielakierowanego drewna, skorupki po jajkach, suche liście, popiół a nawet brązowy karton.
Przeczytaj również: Kiedy nawozić ziemię i trawnik obornikiem granulowanym
Co nie może się znaleźć w kompostowniku
Niedopałki papierosów, skórki od owoców cytrusowych, resztki obiadów, ryby, mięso, kamienie. Duże gałęzie, rośliny zaatakowane przez choroby oraz uznawane za egzotyczne.
Gotowe kompostowniki, można zakupić w sklepach ogrodniczych, ale tez bez problemu możemy zrobić samemu. Za kompostownik może nam służyć stara beczka, duża skrzynia, czy też wybudowane przez nas do tego celu kojce. Jeżeli nasz kompostownik po bokach będzie miał odkryte przestrzenie, np. będzie to osiatkowany kojec, warto go w upalne dni podlewać, ponieważ w upały kompost może wysychać.
Przeczytaj również: Nawóz dla roślin z fusów herbaty
Gdzie postawić kompostownik i jak o niego dbać

Decydując się na kompostownik w ogrodzie, warto pomyśleć nad jego lokalizacją. Z pewnością doceni osłonę przed promieniowaniem słonecznym i podmuchami wiatru. Otoczenie drzew i żywopłotów jest oczywiście jak najbardziej wskazane. Musimy też pamiętać aby nasz kompost regularnie i dokładnie mieszać. Rozkład odpadów roślinnych można przyspieszyć dodając do kompostu preparaty bakteryjne. Naturalny kompost może dojrzewać nawet rok. Jego dojrzałość będziemy mogli rozpoznać po zapachu, który powinien przypominać świeżą ziemię.
Przeczytaj również: Gnojówka z Wrotyczu – naturalny środek ochronny roślin
Gotowy kompost i stosowanie
Masa gotowego nawozu powinna być jednolita, bez całych liści, czy grubszych części roślin. Jeżeli zauważymy nadmiar dużych odpadów, najlepiej przesiać go przez siatkę o oczkach 1,5-2 cm. To, co pozostanie, przyda się przy zakładaniu nowej pryzmy. Stosować go powinniśmy wczesną wiosną i jesienią. Ale nie zaszkodzi jeżeli będziemy nim podsypywać rośliny, przez cały okres wegetacyjny.
Przeczytaj również:
Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!
Świetny pomysł, dziękuję za radę i stronkę <3
Dziękuję i zapraszam do odwiedzania strony 🙂