sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Luty w ogrodzie

Zbliżamy się małymi kroczkami do wiosny. Luty w ogrodzie jest kolejnym zimowym miesiącem, ale już w porównaniu do stycznia, mamy o wiele więcej pracy. Jest to miesiąc w którym należy przygotować się do wiosny a dodatkowo to czego nie zrobiliśmy w styczniu, koniecznie robimy w lutym.

Luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie – Rośliny ozdobne ogrodowe

Nadal sprawdzamy stan roślin w ogrodzie. Podczas mroźnych dni i nocy, kontrolujemy zabezpieczenia wrażliwych roślin i w razie potrzeby poprawiamy kopce i okrycia. W dni ciepłe, pamiętamy o roślinach zimozielonych i sprawdzamy wilgotność podłoża. W razie potrzeby podlewamy poszczególne rośliny. Uchronimy w ten sposób nasze rośliny przed suszą fizjologiczną, o czym często zapominamy. Usuwamy nadmiar śniegu z gałęzi krzewów i drzew iglastych, co uchroni je przed możliwym wyłamaniem pędów.

Sprawdzamy stan przechowywanych cebul, kłączy, karp. W przypadku zauważenia porażeniem przez choroby grzybowe, usuwamy je z naszej kolekcji.

Nie zapominamy również o sprawdzeniu zimujących roślin balkonowych i tarasowych. Usuwamy uschnięte liście, sprawdzamy wilgotność podłoża, ewentualnie trochę podlewamy. Rośliny typu pelargonie, datury, hibiskusy, fuksje, oleandry muszą być zimowane w pomieszczeniu i chronione przed mrozem, ale jednocześnie pamiętamy o utrzymaniu małej wilgotności podłoża. Pod koniec miesiąca możemy je przyciąć, prześwietlić i usunąć martwe gałązki.

Przeczytaj również: Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Akcja – wysiew nasion

Siewki pomidorów

Rozpoczynamy akcję siewu nasion popularnych roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji takich jak: Petunia ogrodowa, Żeniszek meksykański, Lobelia przylądkowa, Werbena, Niecierpek, Begonia stale kwitnąca, Szałwia błyszcząca, Lwia paszcza, Heliotrop oraz Aster Chiński. Z bylin możemy wysiewać już Ostróżkę ogrodową, Chaber wielkogłówkowy oraz Orlik ogrodowy.

Przeczytaj również: Kiedy sadzimy i zbieramy warzywa

Akcja – cięcie

Cięcie drzew

Luty to czas na gruntowne cięcia w ogrodzie. Możemy podczas ładnej pogody, bez opadów, zacząć ciąć Powojniki późno kwitnące, Hortensje, Tawuły japońskie, Budleje Davida. Absolutnie nie przycinamy Forsycji! Ogólnie już w lutym, przycinamy i wycinamy pędy przemarznięte, słabe, uszkodzone, krzyżujące się u większości krzewów ozdobnych. Stare krzewy, które chcemy odmłodzić pod koniec miesiąca mocno skracamy, pozostawiając 20-30 cm pędy.

Pod koniec miesiąca możemy pobrać sadzonki z pelargonii, fuksji, koleusa. Sadzonki długości 15-20 cm, sadzimy do mieszanki torfu z piaskiem, możemy przykryć folią z dziurkami. Trzymamy w temperaturze powyżej 180C. Nastał już czas na pobieranie sadzonek z krzewów liściastych takich jak: Ligustry, Jaśminowce, Derenie, Wierzby, Forsycje czy Pięciorniki. Sadzonki długości 20 cm umieszczamy w wilgotnym piasku lub torfie odkwaszonym. Takie sadzonki będziemy wysadzać do gruntu późną wiosną. Trzymamy w temperaturze powyżej około 2-40C.

Rozpoczynamy sadzenie do doniczek cebul, bulw, czy kłączy takich roślin jak: Begonia bulwiasta, Pacioreczniki, Mieczyki, Dalie, Cantedeskie.

Przeczytaj również: Siew warzyw w lutym

Gleba

Pod koniec miesiąca możemy powoli zacząć przygotowywać glebę. Rozsypujemy nawozy wapniowe na zbyt zakwaszone gleby(nie dotyczy ten zbieg roślin typowo kwasolubnych, jak np. Różaneczniki)

Przeczytaj również: Wiosenne przymrozki, czy chronić przed nimi rośliny

Luty w ogrodzie – Rośliny owocowe i warzywne

W przypadku drzew owocowych, poprawiamy lub wykonujemy tzw. bielenie, które ochroni nasze drzewka przed zgorzelinami mrozowymi. Rozpoczyna się czas na główne i największe cięcia drzewek i krzewów owocowych. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w styczniu to teraz będzie najlepszy czas na to zadanie. Przystępujemy do cięcia jabłoni, gruszy, porzeczki, borówki amerykańskiej i agrestu. Pamiętamy o posmarowaniu ran maścią ogrodniczą. Sprzęt za każdym razem dezynfekujemy(oczywiście po zmianie drzewa, nie po każdym cięciu 🙂 ) Wykonujemy cięcie pielęgnacyjne, odmładzające. Usuwamy krzyżujące się pędy, gałęzie, uschnięte, przemarznięte. Przy okazji usuwamy tzw. mumie(zaschnięte owoce) i uschłe liście, które są siedliskiem chorób grzybowych.

Podczas ładnej, nie deszczowej pogody i przy temperaturze powyżej 60C, możemy wykonać oprysk Miedzianem 50 WP na brzoskwiniach, co uchroni je przed kędzierzawością liści. Dodatkowo polecam taki zabieg wykonać na czereśniach, wiśniach i śliwach, zapobiegawczo przed chorobami grzybowymi.

Robimy przegląd drzew i krzewów w poszukiwaniu zimujących jaj szkodników na korze i gałęziach, szczególnie w zagłebieniach.

Możemy przygotować sadzonki winorośli, agrestu i porzeczek. Pobieramy 20 cm długości sadzonki(u winorośli 30-40cm), które umieszczamy w wilgotnym piasku lub lodówce owinięte w mokre ręczniki papierowe. Wysadzamy do gruntu na wiosnę po całkowitym rozmarznięciu gleby.

W dni bez mrozu i bez opadów, możemy wykonać wapnowanie gleby, nawozami wapniowymi. Oczywiście ten zabieg wykonujemy tylko wtedy kiedy mamy pewność o zbyt zakwaszonym podłożu. Zabiegu nie wykonujemy np. przy borówkach.

Warzywa

W dni pogodne i nie mroźne, możemy zrobić porządek na grządkach warzywnych, usunąć resztki roślin, spulchnić glebę(najlepiej przekopać z domieszką kompostu) i dodatkowo w zależności od potrzeby zaaplikować nawozy wapniowe w celu zniwelowania zakwaszenia podłoża.

Podczas ciepłych dni i niezmarzniętej gleby możemy zacząć od wysiewu warzyw na wczesny zbiór, takich jak: marchew, pietruszka, cebula czy szpinak.

Do skrzynek, doniczek, inspektów ciepłych wysiewamy nasiona pomidorów i papryki. Wysiewamy również już nasiona sałaty, selera, kalarepy oraz wczesnych odmian kapusty.

Przeczytaj również: Styczeń w ogrodzie

Rośliny doniczkowe

W lutym dzień jest coraz dłuższy, więc nasi podopieczni w doniczkach zaczynają się budzić do życia. W drugiej połowie miesiąca, możemy zacząć wybudzać kaktusy i sukulenty ze snu zimowego. Przenosimy do cieplejszego i widnego pomieszczenia(jeżeli trzymaliśmy kaktusy w ciemnym pomieszczeniu), ale nie bezpośrednio na pełnym słońcu. Robimy im kąpiel najlepiej pod prysznicem ciepłą wodą, tak około 300C, co pobudzi ich procesy wegetacyjne. To także czas na ewentualne ich przesadzenie do nowego podłoża, ten zabieg wykonujemy najlepiej po tygodniu od pierwszego podlania. Rośliny przez okres miesiąca przyzwyczajamy do wystawy słonecznej. Hartujemy po godzinie dziennie, co 3-4 dzień zwiększamy czas o kolejną godzinę.

Od połowy lutego, możemy przystąpić do przesadzania naszych roślin doniczkowych. Robimy im kąpiele wodne i zaczynamy nawozić o połowę mniejszą dawką niż jest podane na opakowaniu. Możemy wykonać cięcie odmładzające u fikusów, pelargonii wielkokwiatowej, fuksji. Jednocześnie sprawdzamy czy nasze rośliny nie mają szkodników i chorób.

To czas również na posadzenie cebul amarylisów i hipeastrum, które zakwitną po około 6-8 tygodniach.

Trawnik

W przypadku mrozów, unikamy chodzenia po trawniku aby nie uszkodzić źdźbeł trawy i darni. Reagujemy w przypadku utworzenia się pokrywy lodowej, musimy ją rozbić, aby trawa się nie zadusiła i nie gniła. To samo się tyczy zalegania wody, gdzie należy zapewnić jej odprowadzenie.

! Nadal pamiętamy o dokarmianiu zwierząt !

Przeczytaj również:

Marzec w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

Październik w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *