sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Sierpień w ogrodzie

Nadszedł sierpień, co oznacza, że małymi krokami zbliżamy się do jesieni a tym samym zakończenia okresu wegetacji roślin. Dni są już coraz krótsze, poranki i wieczory chłodne. To oczywiście nie koniec gorących, upalnych i suchych dni, a rośliny nadal pięknie kwitną, drzewa owocują i potrzebują naszej uwagi. Oto co w tym miesiącu mamy do zrobienia w ogrodzie.

Sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie

Ogród ozdobny

Nadal przeprowadzamy odchwaszczanie rabat bylinowych, kwietników, przy krzewach i drzewach ozdobnych. Regularnie nawadniamy rośliny, zwłaszcza przy dłuższych okresach suszy. Podlewanie wykonujemy rano lub wieczorem. Wszystkie rośliny wymagają zasilania nawozami. Do połowy sierpnia możemy stosować nawozy wieloskładnikowe a pod koniec miesiąca zmieniamy nawozy na jesienne zawierające więcej fosforu i potasu a mniej lub wcale azotu.

Na bieżąco usuwamy przekwitnięte kwiatostany(kwiaty) bylin, krzewów ozdobnych oraz róż, co wzmocni rośliny, przedłuży okres kwitnienia a niektórym pozwoli ponownie zakwitnąć. Usuwamy również pożółkłe, chore i suche liście dla ochrony przed możliwym rozwojem chorób lub ataku szkodników.

W drugiej połowie miesiąca możemy przystąpić do sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną takich jak pustynniki, narcyzy, szachownice, tulipany, hiacynty i lilie białe. A na początku sierpnia sadzimy cebule zimowitów i krokusów jesiennych. Cebule najlepiej posadzić w specjalnych ażurowych pojemnikach, co uchroni je przed gryzoniami a nam ułatwi po zakończonym okresie wegetacji wykopanie. Dla pustynników i szachownic warto przygotować drenaż z piasku, keramzytu lub żwiru ponieważ są wrażliwe na nadmiar wody w glebie.

Palikujemy i podwiązujemy rośliny z długimi kwiatostanami jak rudbekie, ostróżki czy dalie, co uchroni je przed wyłamaniem czy przewracaniem się zwłaszcza podczas deszczu i silnych wiatrów.

W sierpniu możemy wysadzić do gruntu wcześniej przygotowane rozsady bratków, goździków brodatych, stokrotek, malw, naparstnic, dzwonków ogrodowych czy niezapominajek.

Od połowy sierpnia możemy przystąpić do podziału bylin takich jak liliowce, szałwie, kosaćce oraz piwonie. Po posadzeniu na nowe miejsca nowych sadzonek obficie podlewamy.

Możemy przez cały miesiąc sadzić rośliny z pojemników. Sadzimy w dni pochmurne i nieupalne. Przed posadzeniem doniczkę z bryłą korzeniową moczymy około 20 minut w wiadrze z wodą tak aby cala doniczka była zanurzona.

Ogród przydomowy

Drzewa i krzewy ozdobne

Najpóźniej do połowy miesiąca przycinamy lawendy o połowę. Zabieg ten spowoduje, że rośliny ładnie się rozkrzewią i zagęszczą.

Do połowy sierpnia wykonujemy ostatnie cięcia krzewów i drzew iglastych(tuje, choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie), zwłaszcza żywopłotowych. W tym miesiącu w drugiej jego połowie możemy przystąpić do przesadzania krzewów i drzew iglastych.

To także ostatni moment na przycięcie żywopłotów z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę.

Sierpień to dobry czas na pobieranie sadzonek półzdrewniałych z krzewów liściastych(pęcherznicę, krzewuszki, bukszpany) oraz iglastych, np. Tuje. W przypadku iglaków na sadzonki wybieramy wierzchołkowe jednoroczne pędy.

Jeżeli to możliwe, ściółkujemy glebę korą lub kompostem co zapobiegnie szybszemu wysuszaniu podłoża.

Choroby i szkodniki

Obserwujemy wszystkie rośliny, czy nie pojawiły się choroby i szkodniki. W tym miesiącu atakują zwłaszcza mszyce i przędziorki a z chorób mączniaki i szara pleśń.

Ogród warzywny

Ogród warzywny

W ogrodzie warzywnym, sierpień to głównie miesiąc intensywnych zbiorów. Zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, fasolę szparagową, cukinię, brokuły, kalafiory oraz warzywa korzeniowe. Ogórki, które rosną bardzo szybko wymagają praktycznie codziennych zbiorów. Zbieramy cebulę i czosnek. Przy czym cebulę zbieramy kiedy jego szczypior zaschnie całkowicie a czosnek kiedy będzie prawie zaschnięty.

Możemy wysiać nasiona warzyw na zbiór jesienny z krótkim okresem wegetacji jak: sałatę, rukolę, roszponkę, koper czy rzodkiewkę.

Oczywiście pamiętamy o regularnym nawadnianiu i nawożeniu oraz spulchnianiu gleby i jej odchwaszczaniu.

Ogławiamy późne odmiany pomidorów a pędy przywiązujemy do podpór lub sznurków. Usuwamy również dolne liście i pędy boczne. Zabiegi wykonujemy w dni suche, bezdeszczowe.

Ogród warzywny

Do połowy sierpnia zbieramy zioła do zasuszenia takie jak tymianek i szałwia lekarska.

Ziemniaki zbieramy gdy liście zaczną żółknąć, co oznacza że bulwy są już dojrzałe. Po wykopaniu zostawiamy bulwy do przeschnięcia a następnie zbieramy.

W przypadku pojawienia się chorób i szkodników musimy szybko działać. Dość często może pojawić się mączniak rzekomy i prawdziwy, szara pleśń a ze szkodników mszyce, mączliki.

Ogród owocowy

Ogród owocowy

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jakie mamy do wykonania przy krzewach i drzewach owocowych należą regularne podlewanie zwłaszcza w okresach suszy oraz odchwaszczanie i nawożenie. W przypadku nawożenia musimy zwrócić uwagę na rodzaj nawozu. Do połowy sierpnia możemy zastosować wieloskładnikowy, ale już od drugiej połowy używamy tzw. jesiennych nawozów, które ułatwią roślinom przygotowanie się do okresu zimowego.

Dbamy o podłoże wokół drzew i krzewów, poprzez spulchnianie, dodatkowo możemy rozsypać kompost.

Kontynuujemy cięcie drzew owocowych jak wiśni, czereśni, śliw, jabłoni, grusz i brzoskwiń. Przy czym u jabłoni usuwamy i skracamy tzw. wilki czyli pędy tegoroczne i zbytnio zagęszczające środek korony. Takie cięcie spowoduje, że owoce będą ładniejsze i smaczniejsze poprzez dostęp większej ilości światła słonecznego. Wiśnie i czereśnie po owocowaniu prześwietlamy, usuwamy chore i słabe pędy. U śliw po zbiorze owoców wycinamy całkowicie lub skracamy konary i gałęzie w celu rozluźnieniu korony.

Po zabiegach cięcia rany smarujemy maścią ogrodniczą i najlepiej takie drzewa opryskać dodatkowo Topsinem M 500 SC.

W sierpniu wykonujemy również cięcie krzewów porzeczek białej i czerwonej oraz agrestu. Usuwamy stare pędy, słabe i krzyżujące się.

Ogród owocowy

U malin tradycyjnych wycinamy pędy, które owocowały w bieżącym roku. Ewentualnie wycinamy nadmiar pędów tegorocznych zbytnio zagęszczających krzew. Wycięte pędy należy spalić lub zniszczyć w inny sposób. Nie kompostujemy ich.

W sierpniu nadszedł czas aby zająć się truskawkami. Ścinamy wszystkie stare liście, zostawiając tylko najmłodsze. Usuwamy rozłogi. Jeżeli mieliśmy ściółkę ze słomy to ją wymieniamy na świeżą. Nadal nawadniamy i nawozimy truskawki.

Możemy również zakładać nowe plantacje truskawek, ale najpierw należy przygotować ziemię. Przekopać, dodać kompostu i odrobinę obornika najlepiej granulowanego.

Podpieramy, podwiązujemy konary, gałęzie i pędy drzew i krzewów z dużą ilością owoców, co uchroni je przed wyłamaniem.

Warto na pnie drzew założyć opaski z papieru falistego lub opaski lepowe co pozwoli wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. Następnie we wrześniu opaski zdejmujemy i niszczymy, najlepiej poprzez spalenie.

Przeglądamy drzewa i krzewy pod względem ewentualnych pojawiających się chorób i szkodników. Oczywiście w razie potrzeby stosujemy odpowiednie środki ochrony.

Koszenie trawnika
Koszenie trawnika

Trawnik

Jeżeli dni są chłodniejsze i nie zapowiadane są upały możemy trawnik skosić mocniej na 3-4 cm. W przypadku kiedy jednak będzie upał i sucho to należy zostawić na 5-7 cm wysokości aby darń nie przesuszała się zbyt mocno. Kosimy co 5-7 dni. Nadal regularnie podlewamy rano lub wieczorem. Do połowy sierpnia stosujemy jeszcze nawozy azotowe a pod koniec miesiąca zaczynamy nawozić tzw. nawozami jesiennymi niezwierającymi azotu a większe ilości fosforu i potasu.

W sierpniu możemy zakładać trawniki z siewu a od połowy miesiąca z rolki, jedynie kiedy jesteśmy wstanie zapewnić regularne nawadnianie(w innym przypadku wstrzymujemy się do następnego miesiąca). Pamiętamy o dokładnym przekopaniu gleby z jednoczesnym jej odchwaszczeniem. Podczas grabienia dobrze jest wykonać wapnowanie, np. Dolomitem oraz możemy także dodać mączkę bazaltową, co poprawi strukturę tak przygotowanego podłoża.

W przypadku wyrastania chwastów w trawniku, staramy się usuwać je na bieżąco ręcznie lub możemy zastosować preparat typu Starane trawniki.

Rośliny doniczkowe i balkonowe

W sierpniu tak samo jak w lipcu nadal dbamy o regularne podlewanie i nawożenie naszych domowych i balkonowych roślin. Podlewamy rano lub wieczorem nigdy w ciągu dnia. W przypadku roślin balkonowych czy tarasowych jak np. petunie, surfinie podlewamy w gorące dni nawet 2 razy dziennie. Te rośliny również nawozimy częściej bo co 7 dni. Standardowo większość roślin nawozimy co 14 dni. Jeżeli stosujemy biohumus w stanie płynnym to możemy dodawać go co do drugiego podlewania bez obaw o przedawkowanie.

Pamiętamy także o regularnym czyszczeniu liści roślin doniczkowych z kurzu poprzez kąpiele wodne pod prysznicem lub w w przypadku dużych poprzez czyszczenie wilgotną ściereczką. Jeżeli mamy rośliny o liściach z kutnerem lub włoskami stosujemy czyszczenie pędzelkiem.

Sprawdzamy stan podłoża w donicach i skrzynkach. Jeżeli zrobiło się zbite, należy dużą wykałaczką, widelcem delikatnie spulchnić ziemię, aby do strefy korzeniowej lepiej dochodziło powietrze.

Regularnie spryskujemy rośliny, najlepiej przegotowaną lub przefiltrowaną wodą, co uchroni liście przed białymi smugami i zaciekami.

Usuwamy na bieżąco przekwitnięte kwiaty, suche lub żółknące liście. Zabieg ten poprawi estetyką roślin i jednocześnie uchroni przed atakiem chorób i szkodników.

Możemy pobrać sadzonki zielne fuksji, pelargonii, helitropów i lantan. Ścinamy 6-8 cm sadzonki, usuwamy pąki kwiatowe i wsadzamy do mieszanki torfu i piasku. Utrzymujemy stale lekko wilgotne podłoże. Doniczki z sadzonkami ustawiamy w jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.


Przeczytaj również:

Styczeń w ogrodzie

Luty w ogrodzie

Marzec w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *