Obornik granulowany to bardzo dobra alternatywa do nawozów sztucznych, czyli mineralnych. Najlepiej jest stosować go minimum raz do roku, zamiennie raz na dwa lata z obornikiem naturalnym. Zawarte w nim składniki odżywcze i mineralne doskonale odżywią i wzmocnią rośliny.

CZY OBORNIKIEM GRANULOWANYM MOŻEMY NAWOZIĆ TRAWNIK
Obornik granulowany nie tylko dostarczy trawie, wszelkich niezbędnych składników, ale również wzbogaci glebę w próchnicę. Dzięki temu ziemia będzie lepiej magazynować wodę. Nawożenie obornikiem trawnika najlepiej przeprowadzić późną jesienią, po ostatnim koszeniu, ale jeszcze przed pierwszymi mrozami. Dzięki temu zawarty w granulkach azot zacznie się uwalniać dopiero wiosną, więc nie pobudzi na zimę trawy do wzrostu. A fosfor i potas które zaczną działać wcześniej wzmocnią naszą trawę przed nadchodzącą zimą. Trawnika oczywiście po rozsypaniu granulek nie przekopujemy, rozsypujemy tylko około 2-3 garście granulek na 1 metr kwadratowy trawnika.
Przeczytaj również: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych

OBORNIK GRANULOWANY W ZASTOSOWANIU DLA INNYCH ROŚLIN
Obornikiem nie tylko możemy zasilić trawnik, ale również możemy go wykorzystać do zasilenia, pozostałych roślin domowych i ogrodowych. Doskonale jako nawóz sprawdzi się w zasilaniu np. truskawek, winorośli, warzyw, krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych i jak już wspominałem wyżej – trawników. Wystarczy że go rozsypiemy a on pod wpływem wilgoci, zacznie pęcznieć i i stopniowo uwalniać do podłoża składniki organiczne i mineralne. Oprócz trawników pod innymi roślinami warto go chociaż lekko wymieszać z wierzchnia warstwą gleby.
Przeczytaj również: Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?

JAK ROZSIEWAĆ OBORNIK GRANULOWANYM
Najprostszym sposobem rozłożenia obornika jest jego rozsypanie na glebie, pod wpływem wilgoci napęcznieje i zacznie stopniowo oddawać swoje wartości glebie. Jeżeli jest to możliwe np. na warzywniaku, warto na wiosnę przed posadzeniem warzyw rozsypać granulki i przekopać je z ziemią przez co dokładnie je z nią wymieszamy. Gdy sadzimy rośliny w dołku z gołym korzeniem, warto po wykopaniu dołka wsypać do niego małą garść granulatu, przesypać go niewielką ilością ziemi i następnie włożyć do niego roślinę. Jeżeli rozsypany obornik nie będziemy mogli z jakiś powodów przekopać z ziemią, musimy wziąć pod uwagę to że przez pewien czas będzie on rozsypany w ogrodzie nieco śmierdział.
Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!