Truskawki to jedne z najsmaczniejszych letnich owoców. Już na przełomie maja i czerwca możemy je zakupić nie tylko w sklepach, ale przede wszystkim bezpośrednio od plantatora przy sklepowych stoiskach. Ich soczystym smakiem, możemy się cieszyć do połowy lipca.
ODMIANY TRUSKAWEK
Na świecie istnieje około 2000 różnych odmian tych owoców, różnią się one między sobą kształtem, konsystencją, kształtem, smakiem a nawet barwą. Najsmaczniejsze są uprawiane w umiarkowanym klimacie, więc możemy śmiało powiedzieć że truskawki uprawiane u nas są najlepsze.

Odmiany truskawek jednokrotnie owocujące:
Bogota – Ta odmiana późno dojrzewa, ma duże, słodko-kwaskowate, jędrne owoce, o mocnej skórce. Jest to odmiana niewymagająca w uprawie.
Przeczytaj również: Maliny skąpane w słońcu
Senga Sengana – Średnio późno dojrzewa, ma średnio duże, ciemno-czerwone, aromatyczne owoce. Odmiana łatwa i niezawodna w uprawie.
Elvira – Jest to wcześnie dojrzewająca odmiana, ma duże, intensywnie czerwone, aromatyczne owoce. Uprawa niewymagająca w uprawie.
Odmiany truskawek powtarzające owocowanie:
Ostara – Ma duże i bardzo aromatyczne owoce, odmiana odporna na choroby, bardzo dobrze nadaje się na mrożonki.
Kent – Wcześnie owocuje, ma błyszczące, jasnoczerwone, bardzo smaczne owoce.
Rapella – Tworzy nieliczne rozłogi, ale ma duże owoce i jest odporna na choroby.
ZASTOSOWANIE TRUSKAWKI
Truskawki możemy wykorzystać przy tworzeniu wielu potraw i koktajli. To doskonały dodatek do ciast, deserów, sałatek, zup czy przystawek. Oczywiście możemy również robić z nich soki, kompoty, dżemy, konfitury, marmolady… I co najważniejsze, możemy je jadać również prosto z krzaczka – na surowo.
Przeczytaj również: Kolorowy świat agrestu

GDZIE SADZIĆ
W roku poprzedzającym sadzenie truskawek, warto ziemię nawieść obornikiem, lub odkwaszonym kompostem (musimy go wymieszać z ziemią), jeżeli nie dysponujemy naturalnym nawozem, możemy wspomóc się nawozem wieloskładnikowym, koniecznie w terminach i dawkach podanych przez producenta. Najlepsze podłoże pod truskawki będzie to, gdzie poprzednio sadziliśmy rośliny motylkowe (fasola, groch, łubin, wyka, bobik, lucerna) lub krzyżowe (gorczyca, rzepak). Podłoża jakich powinniśmy unikać to te na których wcześniej rosły: pomidory, marchew, cebula, maliny, koniczyna, lucerna, ogórki, trawy oraz warzywa kapustne.
KIEDY SADZIĆ
Termin sadzenia jest zależny od typu posiadanych sadzonek. Do wyboru mamy sadzonki doniczkowe, zielone oraz frigo. Najłatwiej dostępne są sadzonki truskawek w doniczkach.
Truskawki w doniczkach, najlepszym momentem sadzenia jest lato, chociaż w sklepach pojawiają się już wiosną i wiele osób już wtedy je sadzi do gruntu. Najgorszym momentem na zasadzenie będzie jesień, będą się wtedy słabo zakorzeniać i w miesiące zimowe mogą nam przemarznąć.
Sadzonki zielone, najlepiej sadzić je wiosną, od końca kwietnia, lub jesienią od połowy września.
Frigo, wykopywane są na początku zimy i trzymane w chłodniach. Sadzimy je w maju do połowy czerwca, jednak przy tym typie truskawek, musimy pamiętać by sadzonki stopniowo odmrażać przez dwa dni w chłodnym miejscu.
Przeczytaj również: Uprawa borówki w ogrodzie – to proste
Przy zakupie sadzonek musimy zwrócić uwagę na ich stan,
sadzonki powinny mieć dobrze rozwinięte dwa-trzy liście,
a na ich blaszkach i korzeniach nie powinno być żadnych przebarwień.
SADZENIE
Truskawki sadzone w gruncie najlepiej sadzić w odległości 30-40cm. od siebie, zbyt gęsto sadzone będą wzajemnie się zagłuszać, co negatywnie wpłynie na wielkość plonów, oraz na ich wygląd i smak (będą mniejsze i kwaśniejsze). Gęste sadzenie, utrudni również pielęgnacje roślin. Istotne jest również odpowiednie umieszczenie rośliny w ziemi.
1 Pączek wierzchołkowy, zwany serduszkiem, nie powinien być przykryty ziemią.
2 Nie możemy ich sadzić zbyt głęboko, ponieważ będą wtedy słabiej rosnąć.
3 Ziemię wokół rośliny ugniatamy, tak by wokół niej powstało małe zagłębienie.
Najpiękniej będą owocować w drugim roku po posadzeniu. W czwartym roku musimy odmłodzić plantację. Wykupujemy rośliny, młode roślinki które wyrosły na rozłogach oddzielamy i sadzimy na nowym stanowisku.

ŚCIÓŁKOWANIE
Truskawki posadzone w gruncie, są narażone na rozrost chwastów, by ograniczyć ich pojawienie się, powinniśmy ściółkować je słomą. O ściółkowaniu słomą przeczytacie: Ściółkowanie słomą
Przy czym musimy pamiętać, by nie dopuścić do rozwoju chorób, ściółkę ze słomy wymieniamy co roku. Innym rodzajem ściółkowania stosowanego w przypadku truskawek, jest agrowłóknina lub folia.
Przeczytaj również: Uprawa porzeczek w ogrodzie
PIELĘGNACJA
Podlewanie
Truskawki mają płytki system korzeniowy, dlatego musimy pamiętać o regularnym podlewaniu.
Nigdy nie podlewamy ich w środku dnia w czasie mocnego nasłonecznienia, podlewamy je wcześnie rano, lub późno wieczorem.
Odchwaszczanie
Przez cały czas wegetacji musimy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu truskawek, robimy to bez użycia środków chemicznych za pomocą motyki, lub grabi. Przy okazji odchwaszczania, spulchniamy glebę na głębokość 2-4 centymetry.
Nawożenie
Przed sadzeniem truskawek bardzo ważne jest nawożenie gleby nawozami organicznymi o czym już pisałem wyżej. W kolejnych latach wybieramy nawozy mineralne (np. Fructus lub Florovit) lub uniwersalne mieszanki nawozowe (np. typu Azofoska lub Polifoska).
Ochrona przed mrozem
Na zimę okrywamy truskawki kopcami ze słomy lub białą agrowłókniną. Musimy o tym koniecznie pamiętać gdyż są to rośliny bardzo wrażliwe na mróz.
TRUSKAWKI NA BALKONIE LUB TARASIE
Osoby które nie mają ogrodu, mogą uprawiać truskawki na tarasie a nawet na balkonie. Wybieramy wtedy odmiany powtarzające owocowanie. Polecanymi odmianami do upraw w donicach lub skrzyniach są: Kent lub odporne na choroby odmiany Rapella i Ostara.

Przeczytaj również:
Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!