Shadow

Kiedy i jakie opryski stosować na czereśnie

Czereśnie to bardzo wrażliwe drzewa owocowe, narażone na ataki szkodników i różnego rodzaju choroby. Przed zniszczeniem jej bardzo smacznych owoców uchronią nas jedynie regularne, wykonywane co roku opryski.

Czereśnie

KIEDY ROBIĆ OPRYSKI NA ROBAKI W OWOCACH

Nasionnica trzęsniówka (Rhagoletis cerasi) – to ona głównie odpowiada za robaczywienie owoców czereśni. Jest to muchówka, która składa swoje jaja w miąższu owoców. Jej larwy po wylęgu żerują tuż pod skórką owocu, wgryzając się z czasem w głąb, bliżej pestki. Pierwszy, profilaktyczny oprysk powinniśmy wykonać tuż po kwitnieniu. Co dwa tygodnie, preparatami Mospilan 20 lub Decis 2.5 EC, czynność powinniśmy powtórzyć 2 lub 3 krotnie. Jeżeli zauważymy latające drobne muchy, oprysk powinniśmy zacząć po 7 dniach od ich zauważenia. Na każde drzewo powinniśmy przeznaczyć od 15 do 20 litrów przygotowanego preparatu.

Przeczytaj również: Jak chronić owoce czereśni przed ptakami?

Jak się pozbyć robaków z owoców

Jeżeli zapomnieliśmy o opryskach i nasze czereśnie
lub wiśnie zaatakowały już robaki, możemy się ich pozbyć.
W tym celu wystarczy że zebrane owoce zalejemy w pojemniku wodą.
Robaki szukając ratunku zaczną wychodzić z owoców.
Po około pół godziny od zalania łyżką cedzakową wyciągamy owoce,
martwe larwy pozostaną w wodzie na dnie naczynia.
Jeżeli chcemy uniknąć widoku martwych larw,
wodę z naczynia możemy po prostu wylać a owoce przepłukać.
Po takim zabiegu, możemy być pewni, że w naszych owocach nie będzie robaków.
czereśnie

KIEDY ROBIĆ OPRYSKI NA MSZYCE

Mszyca czereśniowa, to ona głównie jak sama nazwa wskazuje upodobała sobie drzewka czereśni. Wysysa ona soki z młodych liści drzewa, co powoduje zahamowanie ich wzrostu. Dodatkowym zagrożeniem jest rosa miodowa, którą wydzielają mszyce, na niej bowiem osadzają się grzyby które sprzyjają rozwojowi innych chorób grzybowych. Regularne opryski wykonujemy przed kwitnieniem czereśni, okres kwitnienia jest zależny od odmiany drzewa. Wykorzystać do tego możemy preparat Mospilan 20. Opryski wykonujemy również gdy w innym terminie zauważymy mszyce na młodych przyrostach. Musimy przy tym pamiętać że aby oprysk był skuteczny, drzewo musi być dokładnie spryskane preparatem. Przy małej inwazji mszyc, możemy poratować się naturalnymi sposobami: Naturalne sposoby na mszyce

Przeczytaj również: Cięcie malin tradycyjnych i powtarzających

KIEDY ROBIĆ OPRYSKI NA CHOROBY

Bakteryjny rak czereśni

Gdy zauważymy brunatnienie i zasychanie kwiatów czereśni, to powodem tego może być bakteryjny rak czereśni. Innymi objawami tej choroby mogą być wyraźne zgrubienia i ubytki kory oraz wycieki galaretowatej substancji o odcieniu pomarańczowym. Natomiast na liściach oraz owocach chorych drzew pojawiają się brunatne, gnilne plamy. Opryski przeciwko tej chorobie robimy przed terminem kwitnienia, w czasie nabrzmiewania pąków, po zbiorze oraz po opadnięciu liści. Gdy liście opadają opryskujemy dwukrotnie – na początku opadania liści i pod koniec. Możemy użyć do tego preparatu Miedzian 50 WP.

Brunatna zgnilizna drzew

Gdy na owocach czereśni zauważymy brunatne, gnilne plamy będą to objawy brunatnej zgnilizny. Chore owoce deformują się i zasychają. Oby temu zapobiec, przed kwitnieniem czereśni powinniśmy wykonać opryski, możemy użyć do tego preparatów Miedzian 50WP, Signum 33 WG lub Switch 62.5 WG.

Przeczytaj również: Uprawa borówki w ogrodzie – to proste

Pamiętajmy, że przed wykonaniem oprysku należy wyciąć zarażano pędy drzewa!

Parch czereśni

Przyczyną tej choroby jest grzyb Venturia cerasi. Jeżeli zaatakuje nasze drzewo to na owocach (czasem na liściach i pędach) pojawią się maleńkie plamy. Po pewnym czasie, owoce wyglądają tak jakby uszkodziło je gradobicie. W tym przypadku stosujemy preparat Miedzian 50. Opryski robimy przed terminem kwitnienia, w czasie nabrzmiewania pąków oraz po zbiorze owoców i po opadnięciu liści.

Przeczytaj również: Cięcie borówki wysokiej

czereśnie owoce

Drobna plamistość drzew pestkowych

Objawem tej choroby jest pojawienie się na liściach brązowych plam, z czasem pokrywają one większa część liścia. Efektem tego jest żółknięcie liści i ich wypadanie. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, po kwitnieniu spryskujemy czereśnie preparatem Scorpion 325 SC.

Dziurkowatość drzew pestkowych

Ta choroba często jest mylona z plamistością drzew, bowiem objawy są podobne – małe plamki na liściach. W przypadku dziurkowatości, plamki wysuszają się i w liściach powstają dziury. W walce z tą chorobą czereśni zaleca się stosowanie oprysku przed kwitnieniem preparatem Scorpion 325 SC.

Przeczytaj również:

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Owoce pestkowe na działce

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych – monilioza

Foto: Pexels i Pixabay