W przypadku krzewów borówki, najlepsze owocowanie występuje na pędach 2-3 letnich. Na takich pędach uzyskuje się owoce najwyższej jakości i najbardziej dorodne. Na krzewie zostawia się około 8 owocujących pędów. Ponieważ borówka wysoka ma tendencje do przemiennego owocowania, wymagane jest regularne cięcie roślin. W przypadku zaniechania cięcia, krzewy wydają krótkie przyrosty na których tworzą się drobne i mało wartościowe owoce. Główne cięcie borówki polega na prześwietlaniu krzewów. Cięcie krzewów zależy od siły wzrostu roślin oraz warunków uprawy. Odmiany słabiej rosnące i uprawiane na słabych glebach wymagają silniejszego cięcia, aby pobudzić rośliny do wydania silnych pędów. Odmiany, które rosną silnie i na dobrych glebach, wymagają umiarkowanego cięcia. Za silne cięcie może spowodować, że obniży się plonowanie krzewów w roku następnym. Cięcie borówki wykonujemy od późnej jesieni do wiosennego nabrzmiewania pąków.

Techniki cięcia
Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po posadzeniu krzewów. Skracamy długie pędy na wysokość około 15-20 cm od ziemi. Ma to na celu wydanie silnie rozgałęzionych pędów szkieletowych. Pędy średniej długości skracamy krócej, przy samej ziemi a pędy najsłabsze, niepotrzebnie zagęszczające krzewy, wycinamy całkowicie. Przy okazji stosujemy cięcie sanitarne usuwając pędy uszkodzone i chore.
Przez kolejne 3 lata nie wykonujemy cięcia, oprócz cięcia sanitarnego. Właściwe intensywne cięcie prześwietlające wykonujemy dopiero od 4 roku po posadzeniu krzewów. Cięcie to polega na usunięciu nadmiaru pędów, wycinając najpierw pędy najstarsze z krótkimi jednorocznymi przyrostami. Po wykonanym cięciu, krzewy powinny mieć około 6-8 pędów głównych. Coraz starsze krzewy tniemy coraz silniej w celu uzyskania corocznego owocowania o dobrej jakości owoców. Cięcie zawsze zaczynamy od usunięcia pędów najstarszych, na których nie ma już jednorocznych przyrostów. Pozostawiamy pędy jednoroczne i dwuletnie. Usuwamy także pędy słabe, cienkie ze środka krzewu, w celu jego prześwietlenia. Pamiętajmy, że borówki zawiązują pąki kwiatowe wyłącznie w górnej części jednorocznych przyrostów. To powoduje, że należy skracać bardzo długie pędy w celu ich rozkrzewienia. Na zbyt długich pędach owoce pojawią się tylko w szczytowej części rośliny co spowoduje, że pod ciężarem owoców pędy będą się uginały do ziemi a to spowoduje słabe dojrzewanie owoców.

Pozostałe rodzaje cięcia
Po kilkunastu latach (ok. 15-20) krzewy dość mocno się zestarzeją, co spowoduje spadek owocowania i jakości owoców. Niestety cięcie prześwietlające nie będzie już wystarczające. W takim przypadku możemy zastosować cięcie odmładzające polegające na wycięciu wszystkich pędów u podstawy krzewu tuż nad ziemią lub skrócenie pędów na wysokości 30-50 cm. Takie cięcie wykonujemy w miesiącach luty i marzec. Zabieg cięcia odmładzającego pozbawi nas plonów na dwa lata, ale za to odmłodzone krzewy będą później ponownie obficie owocować. W pierwszym roku po wycięciu starych pędów, wyrosną nowe przyrosty, które w drugim roku dopiero się rozkrzewią i wytworzą pąki kwiatowe.

Czasami zdarza się, że mimo silnego cięcia prześwietlającego obficie kwitną, ale wydają mało nowych pędów. Wtedy możemy wykonać dodatkowe cięcie w okresie kwitnienia, tzw. cięcie uzupełniające. Takie cięcie polega na usuwaniu całych pędów z kwiatami, ewentualnie ich skracaniu o 1/3 długości. Cięcie to zmusi rośliny do wydania nowych przyrostów i zawiązania pąków kwiatowych na przyszły rok. Dzięki temu, unikniemy przemiennemu owocowaniu.
Przeczytaj również:
Cięcie drzew i krzewów owocowych
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!