Shadow

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) należy do rodziny (Arecaceae) i nosi także nazwę palmy królewskiej. Głównie pochodzi z krajów arabskich i Afryki Północnej w tym Wysp Kanaryjskich. W uprawie domowej właśnie ten gatunek głównie uprawiany jest w warunkach domowych. Mimo że istnieją jeszcze dwa podobne, to są one trudniejsze w uprawie. Phoenix dactylifera – Daktylowiec właściwy, który jest „prawdziwą” palmą daktylową, osiąga ogromne rozmiary, aż do 20 m wysokości. Phoenix roebelinii – D. niski pochodzący z Indii i najtrudniejszy w utrzymaniu. Feniks od dawien dawna gościł w naszych domach. Jest łatwy w uprawie i każdy może wyhodować okaz z przywiezionej pestki z wakacyjnych wyjazdów.

Daktylowiec kanaryjski
Daktylowiec kanaryjski

Charakterystyka

Daktylowce są wolno rosnącymi, wysokimi roślinami bez wyraźnej łodygi. Pień barwy brązowoszarej tworzony z opadłych liści, zwężający się ku górze, zakończony pióropuszem liści. Liście sztywne i wzniesione, z wiekiem wygięte ku dołowi, barwy żywo-zielonej. Kwiatostan w kształcie kolby.

Wymagania i uprawa

Daktylowiec kanaryjski wymaga stanowiska słonecznego lub jak najjaśniejszego. W okresie od drugiej połowy maja do II połowy września możemy po zahartowaniu wystawić ją na balkon lub taras a nawet do ogrodu. W okresie zimowym wystarczy jej jasne stanowisko. Co do temperatury to w okresie zimowym najlepsza będzie w granicach 5-10 stopni. Oczywiście w warunkach domowych staramy się obniżyć jak tylko to będzie możliwe. Temperatura latem taką jaką będziemy mieli, ponieważ palmy uwielbiają wysokie temperatury w okresie wzrostu.

W okresie letnim zapewniamy obfite nawadnianie, oczywiście raz a dobrze, niż częściej po troszku. Pamiętajmy o dobrym drenażu. Zimą podlewamy rzadko, tylko tyle aby ziemia całkiem nie przeschła. W przypadku wyższej temperatury niż zalecana, podlewamy trochę częściej, ale pozwalamy ziemi zawsze lekko przeschnąć.

Daktylowiec w doniczce
Daktylowiec w doniczce

Do uprawy tych palm wybieramy tylko i wyłącznie wysokie donice. Najlepsze podłoże do uprawy to mieszanka ziemi kompostowej z domieszką torfu odkwaszonego i piasku lub perlitu. Obecnie możemy zakupić w sklepach ogrodniczych gotowe specjalistyczne podłoże dla palm. Odpowiednie pH jakie staramy się zapewnić rośliną mieści się w granicach 5-6. Młode palmy przesadzamy co roku na wiosnę (koniec lutego, marzec do połowy kwietnia). Starsze egzemplarze przesadzamy rzadziej, raczej co kilka lat a co roku ostrożnie wymieniamy tylko górną warstwę ziemi.

Palmy nawozimy od marca do połowy sierpnia nawozem wieloskładnikowym lub specjalistycznym nawozem do palm raz na tydzień. Można również zastosować nawożenie mieszane, co dla mnie jest najlepszym rozwiązaniem. Polega na nawożeniu co 2 tygodnie nawozem mineralnym wieloskładnikowym a pomiędzy nawozem organicznym typu Biohumus.

Rozmnażanie

Daktylowca rozmnażamy wyłącznie przez wysiew nasion. Jest to łatwy sposób, lecz długotrwały ze względu na długi okres kiełkowania nasion. Najlepiej siew wykonać w okresie zimowym(styczeń-luty). Nasiona moczymy 72 godziny w ciepłej wodzie a następnie umieszczamy w mieszance odkwaszonego torfu i piasku w stosunku 1:1. Ja osobiście nasiona trzymam w pojemniku z wodą na kaloryferze do momentu wypuszczenia „kiełka” i dopiero wtedy wsadzam takie nasiona do doniczek. Oczywiście wodę zmieniam co drugi dzień.

Choroby i szkodniki

Rośliny te ogólnie są dość odporne na choroby i szkodniki. Czasami mogą przy niewłaściwej uprawie zostać porażone mączniakiem oraz może zostać zaatakowana przez czerwcowate.

Jeżeli na końcówkach liści pojawiają się brązowe przebarwienia to może oznaczać:

  • zbyt duże zasolenie podłoża w wyniku używania zbyt twardej wody,
  • za zbyt obfite podlewanie, zwłaszcza w okresie zimowym,
  • zbyt duże przesuszenie bryły korzeniowej w okresie wypuszczania nowych liści.

Jeżeli będziemy usuwać brązowe końcówki, to pamiętamy o pozostawieniu wąskiego paska martwej tkanki.

Daktylowiec w naturalnym stanowisku
Daktylowiec w naturalnym stanowisku

Zastosowanie

Młode rośliny nadają się do mieszkań, większe do domów. Często wykorzystywane są do dekoracji w urzędach, szkołach, biurach oraz w okresie letnim w parkach, skwerach.


Przeczytaj również:

Cibora zmienna (Cyperus alternifolius)

Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea)

Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?

Uprawa i pielęgnacja wrzosów w ogrodzie

Kwiaty doniczkowe, które można postawić w łazience

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.