Pogoda w lutym bywa różna. Dla alergików bywa to spokojny miesiąc, ale ale mimo wszystko pamiętajcie, że ten miesiąc może pomału dawać się we znaki tym którzy są uczuleni na pylenie. 😷 Czy wiecie jakie rośliny pylą w lutym? Zgodnie z kalendarzem pylenia, w tym miesiącu znacznie zwiększa się stężenie pyłków leszczyny, czyli drzewa wydającego orzechy laskowe. Jest to również ciężki okres dla osób, które uczula olcha. Warto też wiedzieć, że oba te alergeny wykazują ze sobą reakcje krzyżowe.
Jakie rośliny pylą w lutym?

Zima wydaje się bezpiecznym okresem dla alergików, ale i wtedy mogą się pojawić takie objawy jak: katar, kichanie, kaszel, łzawienie oczu. Objawy te wcale nie oznaczają rozpoczęcia przeziębienia. Może to być oznaka kontaktu z alergenem. Tegoroczna zima zdecydowanie opóźniła pylenie leszczyny czy olchy, ale ciepła końcówka lutego i początku marca z pewnością uaktywnią ten proces. Może on być krótszy niż w zeszłych latach, gdy ich pylenie, ze względu na ciepła zimę, można było odczuć już w styczniu. Leszczyna zwykle kończy pylenie w marcu, ale może trwać ono nawet do pierwszej połowy kwietnia. W lutym dochodzi również pylenie olchy, która zaczyna pylenie na początku lutego, ale w poprzednich latach, ze względu na wyższe temperatury zimą, podobnie jak leszczyna rozpoczynała swoją aktywność już w styczniu.
Alergeny pyłku olchy są po alergenach pyłku brzozy najczęstszym powodem kataru alergicznego w okresie zimy i wiosny.
Przeczytaj również: Co pyli w marcu? Rośliny powodujące alergie

Na co jeszcze uważać w lutym
Pylenie roślin jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Okres pylenia trwa niemal przez cały rok. Rozpoczyna się w lutym każdego roku i trwa aż do października. Zimą też powinniśmy bardziej uważać na kurz i roztocza kurzu domowego. Ponieważ rzadziej wietrzymy mieszkania, osoby na nie uczulone mogą mieć większe objawy alergii. A także na grzyby pleśniowe rozwijające się w domach.
Przeczytaj również: Co pyli w kwietniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Przeziębienie czy alergia?

Objawy przeziębienia różnią się od tych alergicznych. Gdy jesteśmy przeziębieni katar trwa zwykle tydzień czasu i mija, wydzielina z nosa ma kolor lekko żółtawy i jest gęściejsza od tej którą powoduje alergia. Zatem gdy katar utrzymuje się dłużej niż tydzień czasu, powinniśmy skontaktować się z alergologiem.
Przeczytaj również:
Co pyli w maju? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w czerwcu? Rośliny i drzewa powodujące alergie
Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w sierpniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!