Jak wynika z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w czerwcu alergikom najbardziej dają się we znaki pyłki trawy i pokrzywy. Ale nie tylko te rośliny mogą dokuczać osobom uczulonym na pyłki. Alergicy powinni w tym miesiącu unikać miejsc, gdzie rośnie również: żyto, czarny bez, babka zwyczajna, szczaw oraz komosa.

Przegląd roślin wywołujących alergie
TRAWA I POKRZYWA
Stężenie pyłków pokrzyw i trawy w czerwcu jest bardzo wysokie. Trudno znaleźć uczulonym na pyłki tych roślin region w którym mogliby pooddychać spokojnie. Wysoki poziom stężenia pyłków jest notowany w tym okresie jest na terenie całej Polski.

CZARNY BEZ
Najsilniej pyli do 20 czerwca. Jednak swoje pylenie rozpoczyna już w maju. W lipcu osoby uczulone na pyłki tej rośliny, powinni odczuć ulgę.
Przeczytaj również: Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
BABKA ZWYCZAJNA
Ta roślina kwitnie od kwietnia do połowy września. Osoby z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski objawy odczuwają mniejsze objawy alergii na te roślinę, ponieważ w tych regionach stężenie pyłków jest najmniejsze. Osoby z pozostałych regionów Polski, największe objawy pylenia będą odczuwać od połowy maja do końca czerwca.

ŻYTO
Osoby uczulone na pyłki żyta, największe dolegliwości odczuwają w maju, jednak okres jego kwitnienia z reguły trwa do połowy czerwca. Jednak objawy uczulenia mogą się objawiać nawet do połowy lipca.
Przeczytaj również: Co pyli w sierpniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
SZCZAW
Jest to roślina która na terenie całej Polski pyli tak samo intensywnie, na szczęście krótko, bo na przełomie dwóch miesięcy: maja i czerwca.
KOMOSA
Alergicy z centralnej i południowej części Polski w czerwcu nie powinni odczuwać negatywnych skutków pylenia komosy w czerwcu, w tych rejonach najmniej pyli.
Przeczytaj również: Co pyli we wrześniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
W czerwcu pylą również zarodniki grzybów mikroskopowych ich stężenie w tym miesiącu gwałtownie wzrasta.

JAK RADZIĆ SOBIE Z ALERGIĄ
Osoby uczulone na pyłki powinni pamiętać, że jeżeli planujemy wybrać się na spacer, najlepiej to zrobić tuż po opadach deszczu. W słoneczne dni powinni pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, najlepiej z szerokimi zausznikami, uchronią one przedostanie się alergenów do oczu. Ważnym elementem stroju jest też nakrycie głowy, zapobiegnie ono przenoszenia pyłków roślin do domu. Musimy również pamiętać o pozostałych rzeczach, najlepiej zaraz po spacerze wrzucić je do prania.
Przeczytaj również:
Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!