We wrześniu deszczowa i wietrzna pogoda bywa zbawienna dla alergików, ponieważ pylenie jest wtedy zależne od jej kaprysów. Zmieniająca się pora roku sprawia też że pylenie w różnych regionach kraju może być inne. Na co i w jakich regionach kraju powinni uważać alergicy?

ZARODNIKI GRZYBÓW MIKROSKOPOWYCH
We wrześniu, podobnie jak w sierpniu najbardziej dokuczać alergikom, mogą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych mogą one dokuczać alergikom na terenie całej Polski.
BYLICA POSPOLITA
W pierwszej połowie września pylenie bylicy na terenie całego kraju utrzymuje się na średnim poziomie. Dopiero w drugiej połowie przybiera na sile, osoby uczulone na jej pyłki będą odczuwać dolegliwości alergii na terenie całego kraju.
POKRZYWY
Mieszkańcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski mogą we wrześniu odetchnąć pełną piersią, bowiem w tych rejonach kraju pylenie pokrzyw zanika w sierpniu. Mieszkańcy innych regionów kraju mogą odczuwać dolegliwości z powodu pylenia pokrzyw w pierwszych dwóch tygodniach września. W drugiej połowie tego miesiąca pylenie pokrzyw zanika.
TRAWY
Pod koniec września mieszkańcy centralnej Polski, Mazowsza oraz Pomorza nie powinni już odczuwać dolegliwości z powodu pylenia traw. Jeszcze lepsze mamy wiadomości dla mieszkańców pozostałej części kraju, w innych rejonach pylenie pyłków traw powinno ustąpić około 10 dni wcześniej.

AMBROZJA
Alergicy z północno-wschodnich oraz południowo-zachodnich krańców kraju we wrześniu nie powinni już zauważać objawów pylenia tej rośliny. W połowie miesiąca odetchną również mieszkańcy centralnej Polski. Z kolei na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki znikają z powietrza w ostatniej dekadzie września.
BABKA ZWYCZAJNA
Na południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski nie powinniśmy zauważać pylenia babki, ponieważ w tych rejonach kończy ona pylenie w sierpniu. Niskie stężenie pyłków babki można zanotować w pozostałych regionach kraju do końca drugiej dekady miesiąca.
KOMOSA
Jej pylenie można we wrześniu zauważyć jedynie na Mazowszu i Pomorzu oraz na południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski. W centralnej Polsce, pylenie komosy kończy się już w sierpniu.
Przeczytaj również:
Alergia zimą? Czyli co pyli w lutym.
Co pyli w marcu? Rośliny powodujące alergie
Co pyli w kwietniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w maju? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w czerwcu? Rośliny i drzewa powodujące alergie
Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w sierpniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!