Znane są obecnie 2 gatunki należące do rodziny grujecznikowate (Cercidiphyllaceae). W ogrodnictwie zastosowanie ma jeden gatunek Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum). Do Europy został sprowadzony z Japonii, gdzie rośnie w naturze.

Charakterystyka
W naturalnych siedliskach osiąga wysokość do 30 m. W uprawie maksymalnie rośnie do około 12 m. Wyhodowane odmiany są znacznie niższe i dorastają do około 5 m. Dość często drzewo to zamiast jednego pnia, ma ich kilka. Pień posiada płytkie bruzdowanie a sama kora jest łuszcząca. Korona kształtu szerokopiramidalnego o niskim ugałęzieniu. Pędy cienkie, barwy czerwonobrązowej i błyszczące, nagie.
Liście ustawione naprzeciwlegle, pojedyncze, okrągłe, częściej jednak jajowato-sercowate, długości od 5 do 10 cm o brzegach karbowano-piłkowanych. Ogonek liściowy długości 2-3 cm. Na wiosnę młode liście o barwie fioletowoczerwonej, bądź brązowoczerwonej. W miarę dojrzewania zmieniają barwę na niebieskozieloną na wierzchniej stornie a sinozielone od spodu. Jesienią grujecznik prezentuje się najładniej, ponieważ liście najpierw zabarwiają się na żółto, następnie pomarańczowo i czerwono. Tuż przed opadnięciem liści i po wydzielają silny przyjemny zapach.
Kwiaty u tej rośliny są niepozorne, bez okwiatu, czerwonawe. Pojawią się przed pojawieniem się liści w okresie od kwietnia do maja. Roślina dwupienna. owocem jest niewielki skórzasty zielony mieszek długości 1,5-2 cm. Owoce pozostają na drzewie nawet po opadnięciu liści i dojrzewają późną jesienią w okolicach października i listopada. Same nasiona są drobne o barwie brązowej i oskrzydlone.

Wymagania i uprawa
Grujecznik najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych i tzw. świeżych, niezmęczonych po innych drzewach. Najlepszym stanowiskiem, będzie osłonięty półcień. Gatunek podstawowy niezbyt dobrze rośnie na pełnym słońcu przez cały dzień. Natomiast niektóre odmiany wręcz najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych. Drzewa dość wrażliwe na suszę, dlatego w dni upalne i z okresami suszy wymagają regularnego podlewania. Rośliny należy zasilać wieloskładnikowym nawozem typu azofoska, możemy również zastosować granulowany obornik. Nawozić zaczynamy od kwietnia i kończymy pod koniec sierpnia. Odporny na niskie temperatury. Przy złych warunkach uprawy, pod koniec lata dość wcześnie zaczyna gubić liście.

Rozmnażanie
Dość łatwo możemy rozmnożyć grujecznika z nasion, oczywiście jedynie gatunek wyjściowy. Nasiona wysiewamy wiosną do inspektu lub szklarni. Odmiany zaś możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne.
Choroby i szkodniki
Grujecznik jest odporny na choroby i szkodniki.
Zastosowanie
Ze względów na nieduże rozmiary jak na drzewo, nadaje się nawet do mniejszych ogrodów. Pięknie prezentuje się jako soliter a tym bardziej na tle trawnika. W większych ogrodach można sadzić w grupach, np. po 3 sztuki.
Odmiany
’Pendula’ oryginalna odmiana o zwisającym pokroju, osiągająca do około 5 m wysokości. Korona rozrastająca się wszerz, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Posiada wszystkie cechy co podstawowy gatunek, czyli wielobarwność liści i wyjątkowy zapach. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i wilgotnych, dość źle toleruje suszę, choć wytrzymuje niskie temperatury.
’Rotfuchs’ odmiana dość rzadko spotykana u nas, ale bardzo efektowna. Charakteryzuje się nietypową kolorystyką liści, które przybierają barwy zieleni, purpury i fioletu z widocznym zarysem nerwów. Odmiana ta rośnie wolno, osiąga wysokość do około 5 m, a jego pokrój jest smukły. Łatwa w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne lub półcień oraz glebę żyzną i wilgotną. Należy do roślin odpornych na mróz, szkodniki i choroby.
’Amazing Grace’ odmiana podobna do typu, 'Pendula’, jest jednak nieco szersza, o bujnym pokroju. Ładnie się wybarwia. Nadaje się do cięcia i kształtowania.
’Glow Ball’ odmiana o nietypowej, bo kulistej formie. Charakterystycznie dla grujeczników zmienia kolor liści oraz wydziela zapach. Nie ma potrzeby podcinania jej.

Przeczytaj również:
Budleja Davida (Buddleia davidii)
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!