Podlewanie to bardzo ważna czynność przy pielęgnacji roślin. To jak często powinno się ją wykonywać jest zależne od wymagań konkretnej rośliny, oraz od stanowiska w jakim ją postawimy.

Warto jednak zapoznać się z kilkoma uniwersalnymi zasadami:
Nie podlewaj rutynowo
Nie ustalaj z góry że wszystkie rośliny podlewasz rutynowo, co kilka dni. Rośliny powinniśmy obserwować i podlewać je wtedy kiedy tego potrzebują. Jeżeli nie mamy pewności czy powinniśmy podlać naszą roślinę wystarczy na głębokość 2-3 cm włożyć do doniczki palec. Jak będzie wilgotny i brudny od ziemi, podlewanie przekładamy na następny dzień. Możemy również zastosować drewniany patyczek który wbijamy jak najgłębiej. Po wyjęciu sprawdzimy czy w głębszych warstwach nie zalega jeszcze spora ilość wilgoci. Jeżeli nie chcemy sami sprawdzać podłoża możemy zakupić czujnik wilgoci, czyli higrometr który wbity do podłoża zasygnalizuje nam czas podlewania.
Przeczytaj również: Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?
Nie podlewamy „na zapas”
„Często i po trochu” lub „Na zapas” to też nie odpowiednie metody. Jeżeli nalewamy zbyt mało wody do doniczki, nie dojdzie ona do jej niższych warstw. Jeżeli jednak podlewamy zbyt obficie, rośliny zaczną nam gnić. Zdecydowanie rośliny doniczkowe lepiej reagują na niewielkie niedobory wody, niż na jej nadmiar.
Przeczytaj również: Kwiaty doniczkowe, które można postawić w łazience

Podlewaj powoli
Podlewaj spokojnie, tak by woda wsiąkała stopniowo w podłoże. Zbyt szybkie nalanie wody do doniczki, może sprawić błędne wrażenie że jest jej dostatecznie dużo ponieważ nie zdąży ona wsiąknąć w głąb ziemi. Zakończyć podlewanie powinniśmy gdy nadmiar wody zacznie zbierać się w podstawce lub zewnętrznej doniczce.
Przeczytaj również: Mieszkanie w zielonych pnączach

Woda z kranu
Wodą z kranu jak najbardziej możemy podlewać rośliny o ile nie ma zbyt dużej zawartości wapnia. Jeżeli jest w niej zbyt dużo tego pierwiastka należy nalać ją w naczynie i odstawić na 24 godziny, by osad usiadł na jego dnie, dodatkowo ulotni się chlor i jego pochodne. Jeszcze lepszą metodą będzie przegotowanie wody kranowej przez około 15-20 minut i odstawienie na 24 godziny. Pamiętajcie, że zbyt zimna woda może uszkodzić korzenie rośliny, dlatego warto przed podlaniem sprawdzić temperaturę lub poczekać by nabrała ona temperatury pokojowej. Ja ewentualnie gotuję wodę w czajniku i troszkę dodaje ciepłej do konewki.
Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom domowym

Sposoby podlewania
Niezależnie jak podlewamy rośliny powinniśmy unikać podlewania ich liści i łodyg. Wyjątek stanowią rośliny o grubych mięsistych liściach, im polewanie nie powinno zaszkodzić. A co do samego podlewania, możemy wyróżnić jego trzy sposoby:
Od góry: Jest to najczęściej stosowana metoda podlewania roślin, wodę wlewamy od góry na ziemię w której rośnie roślina.
Od dołu: Doniczkę zanurzamy na kilkanaście minut w dużym naczyniu z wodą. Podłoże samo pobierze przez zasysanie w tym czasie odpowiednią ilość wody.
Zanurzenie: Przy tej metodzie roślinę zanurzamy całkowicie w wodzie aż do momentu gdy przestaną na powierzchnię wydobywać się pęcherzyki powietrza. Jednak nie na dłużej niż 5 minut. Po wyjęciu, nadmiar wody powinien swobodnie wypłynąć z doniczki.
Przeczytaj również: Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!