Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy to bowiem od naszych roślin, nie wszystkie należy bowiem przesadzać co roku. Najlepszą porą jednak na przesadzanie jest początek wiosny. Zdecydowanie nie powinniśmy przesadzać roślin w trakcie kwitnienia.
Najlepszym do tego miesiącem jest marzec, wtedy nasze rośliny budzą się do życia. Potrzebują wtedy do rozwoju ziemi bogatej w składniki odżywcze.

Jak często zmieniać doniczki?
Jeżeli mamy roślinki, które mieszkają u nas rok czy dwa, powinniśmy zmieniać im doniczki co roku. Starszym rośliną wymiana wystarczy raz na kilka lat. Przy mniejszych roślinach, doniczki powinni być zawsze o 2-3 centymetry większe objętościowo od poprzednich, przy większych już około 4-5 centymetrów. Przy przesadzaniu roślin powinniśmy pamiętać również o odpowiedniej ziemi. Zdecydowanie nie nadaje się do tego ta z ogrodu, w takiej ziemi może znajdować się wiele patogenów (odpowiedzialnych za choroby roślin), szkodników, pasożytów oraz nasion chwastów. Najlepszym podłożem będzie ziemia uniwersalna kupowana w sklepach ogrodniczych, jeżeli jednak chcemy zadbać o większy komfort naszych roślinek, możemy poszukać specjalistycznych mieszanek ziemi. W sklepach ogrodniczych są indywidualne podłoża do różnych gatunków roślin. Zdarza się, że rośliny nie możemy przesadzić. Jest już zbyt ciężka i duża. Wtedy powinniśmy wymienić jej wierzchnią warstwę ziemi. W ten sposób dostarczymy jej chociaż minimum składników odżywczych.
Pamiętajmy, że nie należy przesadzać chorych roślin, gdyż moglibyśmy je tym działaniem jeszcze bardziej osłabić. Wyjątkiem są rośliny, zaatakowane przez szkodniki i choroby glebowe, gdzie musimy usunąć zainfekowane podłoże oraz rośliny przelane.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe

Przesadzanie krok po kroku
Najlepszym okresem na przesadzanie roślin jest wiosna, kiedy nie rozpoczęły one jeszcze pełnej wegetacji po zimie.
1. Przed przesadzeniem możemy roślinę podlać, ułatwi nam to jej wyciągnięcie z doniczki. Oczywiście tego zabiegu nie robimy w przypadku roślin z grupy sukulentów i kaktusów.

2. Do nowej doniczki na dno powinniśmy wsypać drobne kamienie, żwirek, keramzyt, czy też potłuczoną porcelanę, ceramikę. Drenaż ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody, dzięki czemu korzenie nie będą gnić. Jak również dostarczymy tlenu korzeniom.
3. Następnie nasypujemy świeżą ziemię.
4. Ostrożnie wyjmujemy roślinę z starej doniczki.
5. Usuwamy z korzeni starą ziemię(możemy użyć dużych wykałaczek, widelca), ostrożnie usuwamy obumarłe korzenie lub ich nadmiar. Nie należy jednak usuwać korzeni dużych i mięsistych. Na koniec można spryskać korzenie środkiem stymulującym ich rozrost.
6. Przygotowaną roślinę, wkładamy pośrodku nowej donicy. Korzenie powinny być proste, nie zawijające się ku górze. Dosypujemy ziemi i delikatnie ją ubijamy palcami. Następnie dosypujemy ziemi do około 1-2 centymetrów do górnej krawędzi donicy.
7. Po przesadzeniu roślinę należy podlać i postawić ją w jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, gdzie przez kolejne 3-4 dni jej nie podlewamy (zmusi to korzenie do pobierania wody z nowego podłoża), zabiegu tego nie wykonujemy w przypadku kaktusów i storczyków.
8. Przez kolejny miesiąc nie powinniśmy też nawozić rośliny. W nowej glebie jest wystarczająco dużo środków odżywczych.
Przeczytaj również: Dlaczego marnieją nam rośliny


Nowe rośliny ze sklepu
Przesadzić powinniśmy też nowe rośliny, szczególnie te zakupione w supermarkecie, czy dyskontach, gdyż zwykle sadzone są w najsłabszych podłożach, z mała ilością składników odżywczych. Najczęściej do produkcji roślin w szklarniach używa się samego torfu wysokiego, odkwaszonego z dodatkiem perlitu.
Często takie podłoże staje się siedliskiem szkodników. A dodatkowo często je przelewamy, gdyż torf mocno chłonie wodę.
Ziemia z ogrodu
Jeżeli zabraknie nam ziemi, możemy pokusić się o dodanie ziemi ogrodowej, jednak uprzednio powinniśmy ją odkazić, wkładając ją do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 20 minut. Po ostudzeniu możemy ją wzbogacić torfem wysokim odkwaszonym, perlitem, piaskiem i drobną korą.
Jednak nie powinniśmy używać do przesadzania tylko i wyłącznie takiej ziemi.
UWAGA!
Osobiście polecam zakupić uniwersalną ziemię, najlepiej z dużą ilością składników takich jak torf wysoki, torf niski, ziemia kompostowa, piasek lub perlit i drobna kora. Taka mieszanka będzie idealna do większości naszych roślin. Oczywiście możemy sami regulować skład poprzez dodanie np. drobnego żwirku, czy większej ilości piasku w zależności czy roślina potrzebuje bardziej przepuszczalnego podłoża czy mniej.
Do storczyków używamy wyłącznie specjalnych podłoży. Możemy także użyć drobnej kory sosnowej dobrze wypłukanej lub kory piniowej. Możemy także dodać drobnego żwirku lub keramzytu.
Do kaktusów, jeżeli kupujemy gotowe podłoże, to tylko takie które nie ma w składzie torfu. Najlepsza będzie odrobina ziemi kompostowej z dodatkiem piasku, drobnego żwirku, perlitu czy keramzytu.
Polecam zabawę w samodzielne przygotowanie odpowiednich mieszanek ziemi, ponieważ wtedy będziemy mieli pewność, że zastosujemy właściwe podłoże.
Przeczytaj również:
Rośliny doniczkowe, które poradzą sobie z każdym właścicielem
Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom domowym
Rośliny mięsożerne w domowej uprawie
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!