Uprawa roślin doniczkowych wydaje się nam prosta, więc dlaczego czasem rośliny pomimo naszej pielęgnacji więdną, usychają, gubią liście? Dobrym wytłumaczeniem jest: „nie mam ręki, dla roślin” Dzisiaj powalczymy z tym stereotypem, czasami to nie brak „dobrej ręki”, ale brak doświadczenia jest tego powodem.
Dlaczego marnieją nam rośliny, to najczęściej zadawane pytanie.
O czym musimy pamiętać:
PODLEWANIE
Podstawowym źródłem dostarczenia pożywienia rośliną to słońce i woda. Nie możemy zatem zapominać o podlewaniu ich. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, które będą w czasie naszej nieobecności dostarczać im wodę.

Przeczytaj również: Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?
UMIEJSCOWIENIE
Często w doborze miejsca, gdzie stawiamy rośliny decyduje wystrój mieszkania. Przeważnie stawiamy je w takich miejscach by były wyeksponowane (kto nie chciałby się pochwalić dorodną monsterą czy wężownikiem). Jednak nie wszystkie rośliny będą się czuły dobrze w każdym miejscu. Wiele roślin najlepiej będzie rosło blisko okna. Powinniśmy pamiętać również, by rośliny same na siebie nie rzucały cienia.
TEMPERATURA
Rośliny potrzebują do życia jak najwięcej naturalnego światła, więc nie powinniśmy ich stawiać w miejsca zacienionych (chociaż są pewne gatunki, które świetnie sobie radzą w takich miejscach). Również nie powinniśmy przesadzać ze słońcem, zbyt intensywne może je poparzyć. Dlatego dobrze jest zamontować w oknie rolety, by w bardzo upalne dni chronić przed światłem nasze roślinki. Większość roślin dobrze rośnie w temperaturze pokojowej przez cały rok.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe
PRZECIĄGI
W upalne dni lubimy wietrzyć mieszkanie, chłodny powiew powietrza może nie służyć niektórym gatunkom roślin. A jeżeli robimy to zimą to mroźne powietrze może sprawić że nasze rośliny przemarzną i zwiędną. Jeżeli musimy wietrzyć pomieszczenie w którym trzymamy rośliny, najlepiej na ten czas, przestawić je w inne miejsce.

PODŁOŻE
Jeżeli zakupujemy rośliny w supermarkecie, czy kwiaciarni to zdecydowanie powinniśmy zmienić mu ziemię, najlepsze będą te zakupione w sklepie ogrodniczym. Musimy również pamiętać o odpowiednim drenażu na dnie doniczki. Podłoże odpowiednio dobieramy do wymagań naszych roślin.
Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe, które poradzą sobie z każdym właścicielem
SUCHE PĘDY I LIŚCIE
Dbajmy o swoje roślinki, jeżeli zobaczymy suche liście, czy martwe pędy to powinniśmy je usunąć. Pozwoli to im, zaoszczędzić energię i przekierować ją do zdrowych części rośliny. Dzięki temu będą nam piękniej rosnąć.
KURZ
Powinniśmy tez dbać o czystość naszych roślin. Zwykła szmatka i woda będą do tego wystarczające. W przypadku roślin, które mają dużo małych liści, możemy tę czynność wykonać pod prysznicem.
Przeczytaj również: Czy z zagranicznych wakacji możemy przywozić rośliny?
DONICZKI
Pamiętajmy o tym że wraz z wzrostem roślin, powinniśmy wymieniać im również doniczki na większe. Zadbajmy również o to by miały otwory odpływowe. Inaczej możemy doprowadzić do przelania wody i gnicia korzeni.

PRZESTAWIANIE
Rośliny w naturze rośną w jednym miejscu, więc naturalną rzeczą jest że częste przestawianie je w coraz to inne miejsce może doprowadzić do zmarnowania rośliny. Niektóre rośliny, takie jak Fikus beniamina są tak wrażliwe, że źle reagują nawet, gdy obraca się ich doniczkę.
Przeczytaj również: Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych
ODŻYWKI
I nie mam tutaj na myśli uprawy rosiczek i muchołówek, wiele roślin by dobrze funkcjonować potrzebuje do tego nawozu. Zanim nabędziemy nową roślinę do naszego pokoju, najlepiej zapytać się o rady dotyczące jej uprawiania, eksperta w sklepie ogrodniczym. Gdyż nie każdy nawóz będzie odpowiedni dla danej rośliny.
WIETRZENIE – WILGOTNOŚĆ
Z wietrzeniem mieszkać należy uważać, ponieważ jest wiele roślin, które nie lubią przeciągów. Ale też nie powinniśmy zbyt mocno wysuszać mieszkań. Bardzo często ten problem występuje zimą, gdy rzadziej by utrzymać temperaturę otwieramy okna. Niska wilgotność powietrza sprawia, że rośliny zaczynają gubić liście i stają się bardziej podatne na ataki szkodników. Aby temu zapobiec, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia i częstym zraszaniu miękką wodą.
A kiedy te wszystkie rady zawiodą, to może faktycznie czas pomyśleć, by w naszym mieszkaniu zagościły jednak tylko sztuczne kwiaty.
Przeczytaj również:
Uprawa i pielęgnacja Monstery dziurawej
Kilka prostych zasad na piękne storczyki
Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!