Shadow

Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Ziemia uniwersalna, jak wskazuje sama nazwa ma uniwersalne zastosowanie. Możemy ją stosować do hodowli kwiatów doniczkowych, roślin w ogrodzie a także warzyw. Zdecydowanie jej dużym atutem jest niska cena oraz łatwa dostępność, możemy ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Tylko czy powinniśmy ją stosować?

Ziemia uniwersalna

SKŁAD ZIEMI UNIWERSALNEJ

Głównym składnikiem ziemi uniwersalnej jest torf wysoki lub niski, warto wybierać taką ziemię która ma więcej torfu wysokiego. Dlatego zalecany jest zakup ziemi w sklepach ogrodniczych, gdzie pracownik będzie potrafił wskazać nam odpowiedni wybór podłoża . Torf charakteryzuje się dużą zdolnością zatrzymywania wody, powietrza i co ważne składników pokarmowych. Torf wysoki powinien być jednak odkwaszony kredą lub wapnem, uzyskuje wtedy odpowiednie pH, które powinno wynosić 5,5 – 6,5. Dobra ziemia powinna być dodatkowo wzbogacona piaskiem drenażowym, lub perlitem oraz kompostowaną korą sosnową. Dodawane są do niej nawozy mineralne, które zapewnią roślinom makro i mikro elementy. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczą nam one na lata, dlatego ważne jest by regularnie wymieniać ziemię lub dodawać nowej w przypadku dużych roślin.

Przeczytaj również: Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?

Ziemia uniwersalna

DO CZEGO MOŻNA STOSOWAĆ ZIEMIĘ UNIWERSALNĄ

– Przesadzanie i sadzenie nowych roślin

Jeżeli chcemy zapewnić młodym roślinom idealne warunki wzrostu z powodzeniem możemy zastosować ziemię uniwersalną. Możemy ją stosować w uprawie warzyw jadalnych, roślin ozdobnych a nawet do trawnika.

– Wysiew i ukorzenianie roślin

Nie musimy kupować specjalnego podłoża jeżeli chcemy wysiewać warzywa, możemy do tego użyć ziemi uniwersalnej. Aby była dobrze napowietrzona i siewki nam nie gniły, najlepiej przesiać ją przez sito. Możemy dodać do niej grubo ziarnisty piasek lub perlit.

– Uprawa roślin domowych i ogrodowych

Co prawda niektóre grupy roślin, np. mięsożerne, wrzosowate czy też egzotyczne, wymagają specjalistycznej ziemi. To pozostałe (przynajmniej znaczna większość) zadowolą się ziemią uniwersalną. Jeżeli mamy wątpliwości to na każdym opakowaniu rośliny, powinna być informacja jakiego podłoża potrzebuje.

Ziemia uniwersalna

– Poprawa jakości gleby w ogrodzie

Zawarte w ziemi uniwersalnej składniki mineralne i organiczne wzbogacą i rozluźnią glebę, dzięki czemu dostarczymy roślinom składników pokarmowych na wiele tygodni, oraz pomożemy zachować jej wilgotność.

– Ściółkowanie

Dzięki temu nie tylko użyźnimy glebę, ale wysypanie na powierzchni grubej warstwy podłoża stworzy warstwę izolacyjną, dzięki której zatrzymamy wilgotność i zagłuszymy chwasty.


Przeczytaj również:

Pamiętajmy o balkonach

Wiszące rośliny na mały balkon

Mieszkanie w zielonych pnączach

Naturalny odświeżacz powietrza z pomarańczy

Jak założyć warzywnik?

Foto: Pexels i Pixaba

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.