Shadow

Jak założyć warzywnik?

Warzywa z własnego kawałka ziemi, to marzenie niejednego posiadacza zielonej przestrzeni. Czasem szybko się zrażamy po pierwszej próbie, może to być efektem nieodpowiednio przygotowanego podłoża. Dzisiaj napiszę o tym jak w łatwy sposób stworzyć swój własny warzywnik.

KROK PO KROKU

Warzywa w ogrodzie
Warzywa w ogrodzie

Od tego jak przygotujemy miejsce pod uprawę warzyw, będzie zależało później na wielkość plonów oraz na to jak dużo pracy będziemy wkładać w pielęgnację roślin. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć w późniejszym czasie ewentualnych problemów. Z pewnością poświęcony czas i trud w przygotowania zrekompensują Ci pyszne plony! Dowiedź się jak to zrobić.

Przeczytaj również: Kiedy sadzimy i zbieramy warzywa

MIEJSCE

Warzywa kochają słońce. Wybierz więc miejsce które przez kilka godzin dziennie będzie nasłonecznione.

GLEBA

Żyzna ziemia to zdrowe i dorodne plony. Należy więc ją przekopać i zmieszać z ziemią z worków, jeżeli masz taką możliwość dodaj do niej dobrze rozłożony kompost.

Przeczytaj również: Suszenie, mrożenie i kiszenie warzyw

POLETKO

Szykujemy pole składające się z czterech kwadratów (np. 2×2 m z 50 cm ścieżką). Z czasem warzywnik możemy powiększać.

WARZYWA

Marchew w ogrodzie warzywnym
Marchew w ogrodzie warzywnym

Jeżeli zakładamy warzywniak po raz pierwszy, do uprawy powinniśmy wybrać nasze ulubione warzywa. Nie przesadzajmy z ilością by się nie zniechęcić. Po nabraniu doświadczenia w następnych latach możemy siać ich już więcej.

Przeczytaj również: Warzywa zamiast mięsa

ROZSADA

Stosujemy ją przede wszystkim w przypadku roślin ciepłolubnym i o długim okresie wegetacyjnym. Przyspiesza ona zbiór plonów ponieważ sadzimy je wcześniej pod osłoną.

WYSIEWANIE

Pod koniec marca i w kwietniu zaczynamy wysiew warzyw, odpornych na spadki temperatur wprost do gruntu. Na opakowaniu nasion będą odpowiednie informacje, jaki gatunek w jakim czasie wysiewać.

Przeczytaj również: Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

PODLEWANIE

Podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu

Wymieszanie gleby z kompostem z pewnością będzie dłużej utrzymywał jej wilgotność, unikniemy wtedy codziennego podlewania. Musimy jednak pamiętać że nie możemy doprowadzić do przesuszenia i że w czasie susz, podlewamy warzywa codziennie.

NAWOŻENIE

W uprawie warzyw, najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne: kompost, nawozy zielone i raz na cztery lata obornik.


Żadne warzywa nie smakują tak, jak te z własnej grządki, więc jeśli masz kawałek wolnej ziemi, trochę wolnego czasu i chęci – załóż warzywnik.

Uprawa warzyw

Przeczytaj również:

Owoce i warzywa oczyszczające organizm po rzuceniu papierosów


SKRZYNIE

Jeżeli przygotowanie odpowiedniego podłoża może okazać się problemem, rozwiązaniem może się okazać uprawa warzyw w skrzyniach. Uprawa warzyw w ten sposób ułatwia ich pielęgnacje i przyspiesza zbiory. Więcej o uprawach w skrzyniach: Uprawy w skrzyniach. To łatwe!

Foto: Pexels i Pixabay