Warzywa z własnego kawałka ziemi, to marzenie niejednego posiadacza zielonej przestrzeni. Czasem szybko się zrażamy po pierwszej próbie, może to być efektem nieodpowiednio przygotowanego podłoża. Dzisiaj napiszę o tym jak w łatwy sposób stworzyć swój własny warzywnik.
KROK PO KROKU

Od tego jak przygotujemy miejsce pod uprawę warzyw, będzie zależało później na wielkość plonów oraz na to jak dużo pracy będziemy wkładać w pielęgnację roślin. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć w późniejszym czasie ewentualnych problemów. Z pewnością poświęcony czas i trud w przygotowania zrekompensują Ci pyszne plony! Dowiedź się jak to zrobić.
Przeczytaj również: Kiedy sadzimy i zbieramy warzywa
MIEJSCE
Warzywa kochają słońce. Wybierz więc miejsce które przez kilka godzin dziennie będzie nasłonecznione.
GLEBA
Żyzna ziemia to zdrowe i dorodne plony. Należy więc ją przekopać i zmieszać z ziemią z worków, jeżeli masz taką możliwość dodaj do niej dobrze rozłożony kompost.
Przeczytaj również: Suszenie, mrożenie i kiszenie warzyw
POLETKO
Szykujemy pole składające się z czterech kwadratów (np. 2×2 m z 50 cm ścieżką). Z czasem warzywnik możemy powiększać.
WARZYWA

Jeżeli zakładamy warzywniak po raz pierwszy, do uprawy powinniśmy wybrać nasze ulubione warzywa. Nie przesadzajmy z ilością by się nie zniechęcić. Po nabraniu doświadczenia w następnych latach możemy siać ich już więcej.
Przeczytaj również: Warzywa zamiast mięsa
ROZSADA
Stosujemy ją przede wszystkim w przypadku roślin ciepłolubnym i o długim okresie wegetacyjnym. Przyspiesza ona zbiór plonów ponieważ sadzimy je wcześniej pod osłoną.
WYSIEWANIE
Pod koniec marca i w kwietniu zaczynamy wysiew warzyw, odpornych na spadki temperatur wprost do gruntu. Na opakowaniu nasion będą odpowiednie informacje, jaki gatunek w jakim czasie wysiewać.
Przeczytaj również: Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?
PODLEWANIE

Wymieszanie gleby z kompostem z pewnością będzie dłużej utrzymywał jej wilgotność, unikniemy wtedy codziennego podlewania. Musimy jednak pamiętać że nie możemy doprowadzić do przesuszenia i że w czasie susz, podlewamy warzywa codziennie.
NAWOŻENIE
W uprawie warzyw, najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne: kompost, nawozy zielone i raz na cztery lata obornik.
Żadne warzywa nie smakują tak, jak te z własnej grządki, więc jeśli masz kawałek wolnej ziemi, trochę wolnego czasu i chęci – załóż warzywnik.

Przeczytaj również:
Owoce i warzywa oczyszczające organizm po rzuceniu papierosów
SKRZYNIE
Jeżeli przygotowanie odpowiedniego podłoża może okazać się problemem, rozwiązaniem może się okazać uprawa warzyw w skrzyniach. Uprawa warzyw w ten sposób ułatwia ich pielęgnacje i przyspiesza zbiory. Więcej o uprawach w skrzyniach: Uprawy w skrzyniach. To łatwe!
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!