Liście laurowe znane są chyba każdej osobie która czasem odwiedza kuchnię. Jednak niewielu z nas zastanawiała się jak ta przyprawa rośnie i czy można uprawiać ją samemu w doniczce. Doprawianie smaku gotowanych potraw to nie jedyna zaleta tej rośliny, okazuje się bowiem że może się przydać równie w odstraszaniu myszy…

Wawrzyn w doniczce
Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), to bardzo dobrze znane nam liście laurowe. Roślina ta nie tylko może stać się ozdobą w naszej kuchni, ale jej liście dodadzą smaku wielu potrawom, np. zupom, marynatom, gulaszom czy też wszelkim zapiekanym daniom.
Przeczytaj również: Zioła na poprawę odporności

Jakie jeszcze powody przemawiają za jego uprawą:
– Wawrzyn to od lat znana przyprawa w kuchniach na całym świecie.
– Dawniej by odstraszać owady, liście tej rośliny wkładano do słoików.
– Olej z liści wawrzynu jest stosowany również w kosmetyce, jest dodawany do produktów stosowanych do masażów.
– Olejki z liści są stosowane także w lecznictwie jako środki do aromaterapii, sprawdzają się przy bólu ucha czy też przy leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi.
– Jeżeli w naszej spiżarni czy też w innym pomieszczeniu pojawią się myszy, powinniśmy tam rozsypać liście wawrzynu. Te gryzonie zdecydowanie nie są jego fanami.
Przeczytaj również: Bazylia dla zdrowia, smaku i poprawę nastroju

Pielęgnacja wawrzynu
Z uprawą wawrzynu poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy, jest to łatwa w uprawie roślina. Jeżeli stworzymy jej dobre warunki posłuży nam przez całe nasze życie. Doniczkę z wawrzynem powinniśmy ustawić w osłonionym, ale słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu.
W doniczce nie możemy zapomnieć o warstwie drenażu, wystarczy zastosować ziemię uniwersalną, roślinę powinniśmy przesadzać co dwa lata na wiosnę. Podlewać powinniśmy roślinę regularnie a w maju i czerwcu co dwa tygodnie również nawozić. Wiosną, latem i jesienią roślina dobrze poradzi sobie na zewnątrz, chłodnie dni z pewnością jej nie zaszkodzą, ale zimą powinniśmy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia.
Jeżeli nie znajdziemy dla niej miejsca w domu, to możemy ją przechować w garażu czy tez jakimś cieplejszym pomieszczeniu gospodarczym z dostępem do okna.
Przeczytaj również:
Zioła do prostej uprawy w doniczce
Siemię, łopian, miód – dodaj włosom objętości
Suszenie, mrożenie i kiszenie warzyw

Cześć! Mam na imię Artur i od lat fascynuję się roślinami – ich uprawą, pielęgnacją oraz zgłębianiem tajników ogrodnictwa i hodowli roślin doniczkowych. To moja pasja, którą chcę dzielić się z innymi. Dlatego tworzę artykuły na Stacja Ogród – miejscu pełnym inspiracji, sprawdzonych porad i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o rośliny i stworzyć piękną, zieloną przestrzeń. Zapraszam Cię nie tylko na naszą stronę, ale także do śledzenia profilu Stacja Ogród na Facebooku i dołączenia do naszej grupy – wspólnej przestrzeni, gdzie wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami i miłością do ogrodnictwa. Do zobaczenia!