Skrzydłokwiat nie tylko będzie piękną ozdobą naszego mieszkania, ale sprawi również że zaczniemy żyć zdrowiej. Posiada bowiem zdolność, oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Jak o niego dbać by na dłużej, dołączył do naszej kolekcji roślin i kwitł niemal cały rok?

Skrzydłokwiat to zjawiskowa roślina. Przy odpowiedniej pielęgnacji, jego eleganckie białe kwiaty będą zdobić ją niemal cały rok. Występuje w wielu odmianach, które przede wszystkim różnią się wielkością liści jak i kwiatów. Imponujące rozmiary może osiągnąć odmiana Wallisa 'Sensation’ (Spathiphyllum wallisii), potrafi osiągną wysokość niemal 2 metrów. Miniaturową odmianą jest Pearl cupido, który doskonale będzie pasował do mniejszych mieszkań lub na okienne parapety.
Gdzie stawiać
Skrzydłokwiat świetnie będzie się czuł w lekkim półcieniu, nie lubi bezpośredniego słońca. Źle reaguje również na przeciągi, najlepsza dla niego temperatura latem to 18 -21 stopni Celsjusza, zimą 16- 18 stopni.
Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe kwitnące zimą
Doniczka i podłoże

Doniczka powinna mieć jak w przypadku wielu innych kwiatów na dnie warstwę drenażu (z ceramiki lub drobnych kamyczków), zapewni to odpływ nadmiaru wody. Ziemia jakiej potrzebuje może być uniwersalna, żyzna i próchnicza. Możemy też samemu przygotować odpowiednią mieszankę z zbutwiałych liści, kompostu i piasku w proporcji 1:1:1.
Podlewanie
Latem podlewamy 2 – 3 razy w tygodniu, zimą możemy robić to rzadziej. Woda powinna troszkę odstać i mieć temperaturę pokojową.
Przesadzanie i rozmnażanie

Skrzydłokwiat przesadzamy wiosną, jest to bardzo ważne gdyż wpływa to na kondycję i kwitnienie rośliny. Korzeń przed włożeniem do nowej doniczki, powinniśmy dokładnie oczyścić. Pamiętajmy by na dnie nowej doniczki ułożyć warstwę nowego drenażu. Rozmnażamy go podczas przesadzania, przez podział bryły korzeniowej, możemy do tego użyć noża. Nowe roślinki do czasu pojawienia się nowych liści, stawiamy w lekko zacienionym miejscu.
Liście
Jak już pisałem wyżej, skrzydłokwiat oczyszcza powietrza z toksycznych substancji. Jednak by dobrze spełniał te swoją funkcję musi mieć czyste liście, wystarczy do tego wilgotna ściereczka. Roślina nie wymaga cięcia, jednak musimy pamiętać by usuwać suche liście.
Możliwe problemy z jakimi możemy się spotkać:
Opadłe liście – roślina ma za sucho, możemy postawić doniczkę na podstawku z wodą. Sama uzupełni sobie brak wody.
Brązowe końcówki liści – niska wilgotność rośliny. Musimy wtedy pamiętać o częstszym zraszaniu.
Brązowe punkty na liściach – za dużo nawozu. Przestajemy nawozić na miesiąc, a następnie zmniejszamy dawkę o połowę lub jeżeli pora jest odpowiednia, możemy przesadzić ją do większej doniczki.
Brak kwitnienia – za mało nawozu, lub nasza roślinka wymaga przesadzenia do świeżej ziemi.
Blade lub żółte liście – za dużo słońca.

Przeczytaj również:
Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?
Grudnik (szlumbergera), czyli kaktus bożonarodzeniowy
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!