Fikus inaczej zwany figowcem, to jedna z najpopularniejszych roślin jakie goszczą w naszych domach. Najpopularniejszym gatunkiem jest Fikus Benjamina (Ficus benjamina) i na niej się dzisiaj skupimy. Jest to roślina, która potrafi swoją kapryśnością przyprawić troszkę trosk, a wszystko przez jej wrażliwość, czego efektem jest gubienie przez nią liści.

Fikus Benjamina, często gości nie tylko w naszych mieszkaniach, ale jest też ulubieńcem pracowników biur. Zwykle w domach uprawiamy jego karłowatą odmianę, ale są też dostępne odmiany, których wysokość osiąga 2 metry. Jeżeli zapewnimy mu więcej miejsca może urosnąć nawet dużo więcej, bo na wysokość około 5 metrów… Są to rośliny bardzo komunikatywne, jeżeli coś im nie odpowiada zrzucają liście, powinniśmy wtedy zareagować.
Przeczytaj również: Dlaczego marnieją nam rośliny
Dlaczego fikus gubi liście?

Nieodpowiednie podlewanie
Fikus nie lubi ani zbytniej wilgotności, ani przesuszania, najlepiej jeżeli jego podłoże jest zawsze lekko wilgotne. Zanim podlejemy go ponownie, poczekajmy aż powierzchnia ziemi lekko przeschnie.
Przestawianie
Nie lubi przeprowadzek, zdarza się że zwykłe przekręcenie doniczki może sprawić że zgubi liście. Nie martwmy się, gdy nasz nowo zakupiony fikus po przyniesieniu do domu straci trochę liści. Gdy już się zadomowi w nowym miejscu z pewnością szybko odrosną.
Przeczytaj również: Pielęgnacja kwiatów doniczkowych zimą
Temperatura pomieszczenia
Najlepiej będzie się czuł przy temperaturze 20 – 24ºC, zdecydowanie nie powinna spadać poniżej 15ºC, może też gubić liście jeżeli stoi zbyt blisko kaloryfera, lub jeżeli narazimy go na przeciągi.
Nawożenie
Powinniśmy go też regularnie nawozić w sezonie co 2 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym mineralnym na przemian z nawozem organicznym, np. typu Biohumus. Pamiętajmy też by raz na rok zmienić mu ziemię, starszej roślinie co 2 – 3 lata. Pamiętajmy też by zmienić ziemię nowo kupionej roślince, gdyż torfowe podłoże w małej doniczce nie zapewni jej wystarczająco dużo składników pokarmowych do wzrostu.

Przeczytaj również: Błędy popełniane w uprawie grudnika
Pielęgnacja
Raz na dwa tygodnie musimy pamiętać o przetarciu kurzu z liści, robimy to ściereczką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń.
Szkodniki
Fikus jest narażony na ataki przez miseczniki (brązowe miseczki na pędach i liściach) oraz przędziorki (małe czerwone pajączki na młodych liściach). Szkodniki te możemy zwalczyć np. preparatem Polysect. W przypadku nadmiernego podlewania może wyjść pleśń lub zgnilizna, musimy wtedy zmienić podłoże roślinie.
Wirus u Fikusa
Wiele fikusów może być nosicielami wirusa mozaiki, podczas przebiegu tej choroby liście, szczególnie młode przebarwiają się na żółto. Ich blaszka się zniekształca i w rezultacie odpada. Rozwój tej choroby powoduje wilgoć w pomieszczeniu, oraz nadmierne podlewanie rośliny.

Przeczytaj również:
Skrzydłokwiat, jak o niego dbać by kwitł niemal cały rok
Rośliny które odstraszą komary
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota
Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!