Pielęgnacja kwiatów doniczkowych zimą. Kiedy za oknem robi się biało, rośliny ogrodowe zapadają w stan spoczynku zimowego. W ogrodzie pozostaje nam już mało pracy, więc nasza uwaga powinna się skupić na roślinach doniczkowych. Okres zimy to dla nich trudniejszy czas, są wtedy zwykle osłabione a co za tym idzie wymagają od nas większej niż dotychczas opieki.

CZY ROŚLINY DONICZKOWE ZAPADAJĄ W SEN ZIMOWY
Bardzo mało roślin domowych zapada w sen zimowy, jak to zwykle czynią ich ogrodowi kuzyni. Zwykle ich procesy życiowe zostają jedynie na okres zimy spowolnione, będzie zatem to wyjątkowo trudny dla nich czas. Zmieniające się warunki w dzień i w nocy mogą sprawić że będzie im za sucho, za mokro, za zimno, za ciepło… No i przede wszystkim, może im doskwierać zbyt mała ilość światła. Tak więc jeżeli podczas wiosny lub lata niektóre zaniedbania mogą nie wyrządzić większych szkód, gdyż silna roślina sobie z nimi poradzi. Tak późną jesienią i zimą nawet mały błąd może doprowadzić do tego że roślina nam zmarnieje. Możemy tego uniknąć stwarzając jak najbardziej podobne warunki roślinom jakie mają w naturalnym środowisku, lub uprawiając tylko te które dobrze sobie radzą w naszym klimacie również zimą.

JAK POMÓC ROŚLINĄ DONICZKOWYM ZIMĄ
Stosując się do kilku ważnych wskazówek, możemy bardzo pomóc roślinom w tym trudnym dla nich czasie. Dzięki odpowiednim zabiegom z pewnością uda się wielu roślinom przetrwać w naszym domu zimę.
– Nie powinniśmy zimą trzymać roślin blisko kaloryfera, może im być w jego pobliżu za ciepło i za sucho.
– Również mroźne czy chłodne przeciągi mogą im zaszkodzić, więc na zimę nie stawiajmy roślin na parapecie, jeżeli często otwieramy okna.
– Nie możemy też wpaść w skrajność. Zimą gdy słońca jest coraz mniej, nie możemy też ustawiać roślin z dala od okien w cieniu. Ustawione w cieniu będą żółknąć a ich pędy będą nieestetycznie wyciągać się ku światłu.
– Nie zapominajmy zraszać storczyków czy też paproci, nie tylko w ten sposób zadbamy o ich higienę, ale również podniesiemy wilgotność powietrza. Ogólnie dbamy o podniesie wilgotności powietrza, szczególnie gdy mamy centralne ogrzewanie. Więcej o storczykach: Kilka prostych zasad na piękne storczyki
– Kaktusy poradzą sobie zimą bez wody, wpadają wtedy w stan spoczynku, więc jest im ona wtedy zbędna. Inne sukulenty podlewamy oszczędniej i rzadziej. Raz na dwa tygodnie zdecydowanie im wystarczy. W przypadku tych roślin staramy się ustawić je w jak najchłodniejszym pomieszczeniu( temperatura maksymalna 15 stopni).
– Zimą nie nawozimy już roślin, wyjątkiem są tylko te rośliny które właśnie o tej porze roku kwitną, np. azalie, fiołki afrykańskie, gwiazdy betlejemskie, cyklameny czy kalanchoe. Najlepszym wyborem będzie nawóz organiczny typu biohumus.
Przeczytaj również:
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Jakie rośliny ozdobią nasz ogród zimą
Rośliny którymi udekorujemy dom na Boże Narodzenie
Uprawa i pielęgnacja pieniążka (Pilea peperomioides)
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!