Jak dbać o pelargonie zimą? Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe, przez wielu uważane wręcz za królowe balkonów. Są to jednak rośliny ciepłolubne, dlatego po upływie lata, wiele osób spisuje je na straty. Zupełnie zresztą niepotrzebnie, ponieważ pelargonie to rośliny wieloletnie. Można bowiem je bardzo łatwo przezimować, jedyne czego do ich przezimowania potrzebujemy to, jasne i chłodne pomieszczenie, cierpliwość i odrobinę chęci.

STAN SPOCZYNKU PELARGONII
Zanim pojawią się pierwsze mrozy (przełom października i listopada) rośliny powinniśmy przyciąć i ściągnąć z balkonu, postawić na okres zimy w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu, gdzie rośliny będą mogły wejść w stan zimowego spoczynku. Dzięki temu rośliny odpoczną i „nabiorą sił” na przyszły sezon. Jeżeli pozostawimy je w ciepłym pokoju na parapecie, będą cały czas kwitnąć i wypuszczać liście. I nie pozwolimy im w ten sposób zapaść w stan zimowego odpoczynku.

NASŁONECZNIENIE I TEMPERATURA
Pelargonie powinny zimować w jasnym pomieszczeniu ale nienasłonecznionym. Zbyt duża ilość światła może bowiem pobudzać je do kwitnienia. Nie możemy jednak trzymać ich w miejscu gdzie jest całkowity brak światła, np. w piwnicy. Temperatura do zimowania pelargonii rabatowych i bluszczolistnych nie powinna spadać poniżej 6 stopni, optymalną dla nich temperaturą będzie 8 -10 stopni. Natomiast pelargonie angielskie lubią nieco wyższe temperatury, optymalną temperaturą do przezimowania dla nich będzie 10 – 12 stopni. Jednak pamiętajmy by temperatury w pomieszczeniach nie przekraczały ich górnych granic, zbyt wysokie temperatury mogą wznowić wegetację roślin.

PRZYCINANIE
Przed rozpoczęciem procesu zimowania, pelargonie powinniśmy oczyścić i przyciąć. W przypadku pelargonii pasiastej, rabatowej, pędy skracamy do 1/3 ich wysokości, natomiast w przypadku pelargonii bluszczolistnej do 2/3 ich wysokości. Musimy pamiętać by usunąć również wszystkie obumarłe pędy, kwiaty, żółte i zwiędłe liście.

NAWOŻENIE I PODLEWANIE
W czasie spoczynku nie nawozimy roślin. Pierwsze nawożenie w przypadku pelargonii powinniśmy wykonać w połowie lutego, gdy wznowią one wegetację. Podczas zimowania, nie podlewamy ich zbyt często, zwykle wystarczy gdy zrobimy to raz na dwa tygodnie. Ziemia może lekko przeschnąć, ale nie powinniśmy dopuścić do przeschnięcia ich pędów.

ZIEMIA
Rośliny które rosły w doniczkach na balkonie czy tarasie, mogą na czas zimy być w tej samej ziemi i doniczce, jeżeli jednak zimujemy rośliny które rosły w ogrodzie, powinniśmy im wymienić podłoże na świeże uniwersalne na bazie torfu. Nic nie stoi na przeszkodzie by rośliny zimować w jednej skrzyni, czy też donicy.

WZNOWIENIE WEGETACJI
Czasem gdy w przechowywanym pomieszczeniu jest zbyt ciepło, lub gdy jest zbyt dużo światła rośliny wznawiają wegetację, gdy tak się dzieje do połowy stycznia, to nowo wypuszczone pędy powinniśmy usuwać. Od lutego zaczynamy rośliny częściej podlewać i możemy zacząć je nawozić, ponieważ w tym czasie pelargonie powinny wznowić wegetację. Temperatury w pomieszczeniu, gdzie je przechowujemy wraz z mijającą zimą zaczynają się podnosić oraz coraz więcej światła zaczyna do niego wpadać co również powoduje ich intensywniejszy wzrost. Gdy nowe pędy będą miały po kilka centymetrów, możemy pobrać z nich sadzonki. Budzące się do życia rośliny nie musimy ponownie przycinać, jednak powinniśmy uszczknąć im wierzchołki, dzięki temu będą piękniej się rozkrzewiać. Na balkon ponownie wystawiamy je, gdy już zagrożenie przymrozkami minie (II połowa maja), pamiętajmy by wtedy w doniczkach wymienić im ziemię.

ZIMOWANIE W DOMU
Pelargonie możemy przezimować w jeszcze prostszy sposób. Gdy pojawią się jesienne chłody, możemy zabrać je po prostu do domu. Jednak panująca w nim wysoka temperatura zimą, nie wpływa na nie dobrze. Z roku na roku będą mniej kwitły i z pewnością nie będą już tak ozdobne jak te przechowywane prawidłowo, lub zakupione w sklepie ogrodniczym nowe sadzonki.
PAMIĘTAJ
Wszystkie rośliny przeznaczone do zimowania muszą być koniecznie w dobrym stanie, nie mogą mieć szkodników i objawów chorób. Podczas zimowania będą osłabione. Każda infekcja lub atak szkodników będzie dla nich groźny.
Przeczytaj również:
Begonia bulwiasta – idealny kwiat na zacienione balkony i ogrody
Jakie rośliny wybrać jesienią na balkon i taras
Pelargonie, królowe balkonów i tarasów…
Wiszące rośliny na mały balkon
Pelargonie na balkonie i tarasie
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!