Jemioła – magiczna roślina czy zabójca? Jemioła to roślina, która była zawsze otoczona czcią Druidów. Szczególnie okazy, które wyrosły na dębach, były przez nich bardzo cenione. Przy pomocy złotego sierpa w Noc Świętojańską, ścinali jej gałązki. Jednak by zachowały one swoją magiczną moc, nie mogły upaść na ziemię.

Jemiołę wiele ludzi po dzisiejsze czasy uważa za roślinę magiczną, wręcz świętą – dar bogów. Jako jedna z nielicznych roślin owocuje w zimie. Nazywano ją często Świętym Drzewem, Ptasim Zielem czy Miotłą Czarownic. Jemioła uważana jest także za symbol płodności, bowiem według wierzeń celtyckich posiadała w sobie boskie nasienie. Dlatego karmiono nią zwierzęta, które nie rodziły młodych. W naszej kulturze w wielu domach wiesza się jemiołę na środku sufitu czy nad drzwiami. Ma to przynieść zdrowie, bogactwo, szczęście i miłość. Osoby zakochane, gdy staną pod nią, nie powinny szczędzić sobie całusów, wtedy ich miłość będzie trwała wiecznie.
Lecznicze właściwości jemioły
Jemioła również od wieków była stosowana jako lek. Ma właściwości moczopędne i działa uspokajająco. Leki z jemioły stosuje się w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca. Stosowana bywa również w zaburzeniach miesiączkowych. Musimy wiedzieć i pamiętać, że jemioła to także roślina silnie toksyczna. Dlatego susz na herbatki czy napary, powinniśmy kupować zawsze w aptece, po konsultacji z farmaceutą.
Cichy zabójca drzew

Jemiole zarzuca się również ciche wysysanie soków z drzew i ich powolne uśmiercanie. Dzieje się to dlatego, że nie może pobierać z ziemi wody i soli mineralnych. Składniki te zabiera drzewom, na których rośnie. Jednak nie powinniśmy demonizować jej śmiercionośnych wpływów na stan drzew. Nie stanowi dla nich tak dużego obciążenia, ponieważ jej zielone gałązki z listkami same wytwarzają substancje pokarmowe. Jemioła to tzw. półpasożyt. Zagrożeniem bywa tylko wtedy, kiedy za bardzo obrośnie drzewo i panuje susza. Przez suszę, drzewa nie mają odpowiedniej ilości wody dla siebie a tym bardziej dla jemioły.
Stołówka dla ptaków zimowych

Owoce jemioły stanowią również pokarm dla ptaków. W szczególności dla drozdów. Ptaki przenoszą ją na inne drzewa, dzieje się to dlatego że resztki kleistych owoców z nasionkami przyklejają się do ich łapek i dziobków. I tak właśnie jemioła rozprzestrzenia się na inne drzewa.
Przeczytaj również:
Rośliny ogrodowe kwitnące zimą
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Pielęgnacja roślin iglastych rosnących w donicach zimą
Pielęgnacja roślin iglastych jesienią i zimą
Które rośliny wykopujemy przed zimą
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!