Kiedy nastaje w naszym ogrodzie jesień, wiele roślin zaczyna się szykować do zimowania. Wiele z nich przetrwają zimę w ogrodzie by na wiosnę znowu zachwycać nas pięknymi kwiatami. Ale są też takie które niestety nie przetrwają zimy, ponieważ nie przetrwają panujących o tej porze mrozów. Jakie za tym gatunki roślin powinniśmy wykopać zanim nadejdą pierwsze przymrozki? Poniżej napiszemy o najpopularniejszych gatunkach, jednak pamiętajcie że to nie wszystkie rośliny które wymagają specjalnej opieki zimą.

Przegląd gatunków
BYLINY WYTWARZAJĄCE KARPY
– Cantedeskia ( Zantedeschia)
– Paciorecznik (Canna)
KŁĄCZA
– Kurkuma (Curcuma longa)
– Agapant (Agapanthus)

CEBULE KWIATOWE
– Śniedek (Ornithogalum)
– Mieczyk abisyński (Acidantera bicolor)
– Mieczyki (Gladiolus)
– Nerina (Nerine)
– Eukomis (Eucomis)
– Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia)
– Ismena/błonczatka (Hymenocallis)

ROŚLINY BULWIASTE
– Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus)
– Begonia bulwiasta (Begonia Tuberhybrida Group)
– Dalia (Dahlia)
– Iksja (Ixia)
– Krokosmia, Cynobrówka (Crocosmia)
– Gloksynia (Incarvillea delavayi)
– Glorioza (Gloriosa)
– Szczawik (Oxalis)
– Sparaksis,
– Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas)
JAK JE PRZECHOWYWAĆ
Gdy już wykopiemy rośliny, musimy dokładnie je obejrzeć, nie przechowujmy do wiosny uszkodzonych bądź chorych egzemplarzy. Zdrowe i nieuszkodzone na tydzień czasu umieszczamy w przewiewnym i suchym miejscu, by lekko przeschły. Gdy już przeschną łatwiej będzie nam usunąć z nich resztki ziemi oraz suche i martwe części korzeni. Tak oczyszczone kłącza, cebule lub bulwy układamy pojedynczymi warstwami w płaskich, drewnianych lub plastikowych skrzyniach. Następnie obsypujemy je np. trocinami, torfem, piaskiem… Mniejsze kłącza nie musimy przechowywać w skrzyniach, możemy je umieścić w papierowych torbach, następnie obsypać torfem. Wyjątkiem są rośliny o mięsistych korzeniach, np. lilia, eukomis, nerina…, ich nie powinniśmy osuszać! Od razu po wykopaniu i oczyszczeniu z ziemi, obsypujemy trocinami lub torfem. W przeciwnym razie ich korzenie bardzo szybko wyschną. W czasie przechowywania co jakiś czas sprawdzamy ich stan. Możemy przechowywać w ciemnym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze, najlepiej około 5-10 stopni.
Przeczytaj również:
Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?
Czym dokarmiać zwierzęta zimą?
Rośliny ogrodowe kwitnące zimą
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!