Shadow

Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać

Bardzo lubimy wybierać się jesienią na grzyby. Często na grzybobranie wybieramy się całymi rodzinami lub ze znajomymi. Musimy jednak pamiętać że w Polskich lasach oprócz grzybów jadalnych niestety najczęściej możemy spotkać te trujące. Każde zatrucie daje inne objawy, a niektóre zatrucia bywają nawet śmiertelne. Dlatego podczas grzybobrania najlepiej zbierać tylko te grzyby które znamy bardzo dobrze od lat. Najlepiej zawsze mieć ze sobą atlas grzybów.

Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać
Grzyby trujące

Przeczytaj również: Najczęściej zbierane, jadalne grzyby w Polsce

W przypadku nawet najmniejszej wątpliwości, jeżeli znajdziemy grzyb którego nie jesteśmy pewni, zostawmy go. W poniższym artykule przedstawię najczęściej spotykane trujące grzyby występujące w Polsce.

Przegląd gatunków

Goryczak żółciowy
Goryczak żółciowy

GORYCZAK ŻÓŁCIOWY (SZATAN) (Tylopilus felleus)

Pospolity w okresie od lata do jesieni. Najczęściej właśnie ten gatunek nazywany jest szatanem. Najczęściej rosnący pod sosnami, świerkami i na glebach kwaśnych. Kapelusz o barwie od jasnobrązowej do szarobrązowej, matowej, zamszowaty i wilgotno-śluzowaty. Bardziej jest niejadalny niż trujący. Powoduje silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Muchomor sromotnikowy. Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać
Muchomor sromotnikowy

MUCHOMOR SROMOTNIKOWY (Amanita phalloides)

Śmiertelnie trujący! Popularny od lata do jesieni w lasach liściastych(pod dębami i bukami) i mieszanych. Trucizna (amanityna) nie rozkłada się podczas obróbki termicznej. To właśnie ten grzyb powoduje najwięcej zatruć w Polsce. Kapelusz o barwie zielonkawej w różnych odcieniach, żółtawej, oliwkowozielonkawej. Może być mylony z kaniami lub gąskami.

MUCHOMOR JADOWITY (Amanita Virosa)

Dość rzadko spotykany grzyb lasów iglastych, występujący od lata do jesieni na ubogich, wilgotnych, kwaśnych i piaszczystych glebach. Śmiertelnie trujący! Zawiera tą samą substancję co muchomor sromotnikowy. Kapelusz o barwie białej, kremowej, początkowo owalnego kształtu, później stożkowato-dzwonkowatym z szerokim obłym garbkiem. Grzyb ten może być mylony z pieczarkami.

Muchomor plamisty
Muchomor plamisty Tomasz Sobczak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

MUCHOMOR PLAMISTY (Amanita pantherina)

Silnie trujący! Spotykany w lasach suchych sosnowych, na piaskach. Kapelusz o barwie brązowożółtej, brązowoszarej do ciemnobrązowej. Młody kapelusz półkulisty, później wypukły i płaski z licznymi białawymi łatkami. Brzeg wyraźne prążkowany i podwinięty.

MUCHOMOR CZERWONY (Amanita muscaria)

Pospolity grzyb w lasach iglastych i liściastych, na glebach kwaśnych, często w towarzystwie brzóz. Trujący, choć zatrucia śmiertelne dość rzadkie. Grzyb łatwy w rozpoznaniu. Kapelusz czerwony do żółtopomarańczowego. Początkowo półkolisty, później wypukły i rozpostarty. Powierzchnia pokryta białymi łatkami. Skórka błyszcząca.

Muchomor cytrynowy. Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać
Muchomor cytrynowy

MUCHOMOR CYTRYNOWY (Amanita citrina)

Słabo trujący. Pospolity w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, na glebach kwaśnych i piaszczystych. Kapelusz o barwie cytrynowożółtej, słomkowożółtej, początkowo półkulistej, później wypukły i rozpostarty. Na skórce liczne białawe łatki.

STRZĘPIAK CEGLASTY (Inocybe erubescens)

Grzyb silnie trujący, zawierający muskarynę. Rośnie często w lasach liściastych, pod bukami, lipami i dębami. Lubi glebę zasadową. Kapelusz początkowo biały, potem bladokremowy z wiekiem oraz uszkodzony przebarwia się do czerwono plamistego, ceglastego koloru. Owocniki duże i masywne, najpierw stożkowato wypukłe później wyprostowane i pękające.

Borowik ponury
Borowik ponury

BOROWIK PONURY (Boletus luridus)

Może nie jest trujący, ale na pewno niejadalny. Często występujący w lasach liściastych i iglastych, w parkach na glebach zasadowych. Kapelusz o barwie żółtej i żółtobrązowej z odcieniem oliwkowym lub pomarańczowym z wiekiem ciemniejący. Kształt półkulisty z wiekiem poduchowaty do rozpostartego. Powierzchnia gładka i matowa, zamszona. Uciśnięte sinieją.

GOŁĄBEK WYMIOTNY (Russula emetica)

Grzyb niejadalny. Rośnie w lasach iglastych i liściastych, najlepiej na stanowiskach mszystych, wilgotnych i kwaśnym podłożu. Kapelusz żywo zabarwiony o jaskrawoczerwonej, krwistoczerwonej barwie z wiekiem odbarwia się do jasnoróżowej barwy. Młode kapelusze prawie kuliste, później rozpostarte.

Grzybówka czysta
Grzybówka czysta

GRZYBÓWKA CZYSTA (Mycena pura)

Grzyb trujący! Dość pospolity w lasach różnego typu. Kapelusz higrofaniczny, wilgotny o barwie bladoliliowej, różowofioletowej, różowej. Początkowo dzwonkowaty potem wypukły, płaski z małym garbkiem. Miąższ cienki. Powierzchnia gładka i wilgotna.

KROWIAK PODWINIĘTY (Paxillus involutus)

Grzyb trujący! Jeden z bardziej pospolitych, masowo występujących w lasach liściastych i iglastych, nawet w okresie suszy. Do lat 70 grzyb uznawany był za jadalny. Kapelusz o barwie szarożółtobrązowej do oliwkowobrązowej. Młode kapelusze wypukłe z wiekiem stają się rozpostarte z szerokim wgłębieniem.

Maślanka wiązkowa
Maślanka wiązkowa

MAŚLANKA WIĄZKOWA (Hypholoma fasciculare)

Grzyb silnie trujący! mylony często z opieńką miodową. Bardzo pospolity i występujący masowo na murszejących pniakach drzew liściastych, rzadziej iglastych. Kapelusz o barwie siarkawożółtej z ciemniejszym środkiem. Początkowo półkuliste, szybko się wypłaszczają i są pofalowane. Powierzchnia jest sucha i gładka.

CZUBAJECZKA CUCHNĄCA (Lepiota cristata)

Grzyb trujący! Pospolicie występujący w różnego typu lasach, w parkach, ogrodach od lata do jesieni. Kapelusz o barwie białawej, kremowej z rdzawobrązowym gładkim wierzchołkiem i nieregularnie rozmieszczonymi łuseczkami. W początkowej fazie stożkowaty, później wypukły do płaskiego z płaskim garbkiem.


Przeczytaj również:

Najczęściej zbierane, jadalne grzyby w Polsce

Cały rok w ogrodzie – mini ściąga ogrodnika

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota

Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *