Naszym ogrodem nie tylko my jesteśmy zainteresowani, czy nasza rodzina, bądź znajomi, ale także z chęcią zaglądają do niego również zwierzęta i owady. Zdecydowana większość z nich ma dobre zamiary i powinna być mile widzianym gościem. Niestety do naszego ogrodu dość często przybywają także szkodniki, które chcą pożerować na naszych roślinach. Tacy goście z pewnością mogą zepsuć humor niejednemu właścicielowi ogrodu lub balkonu. Na szczęście są preparaty, które pozwolą ograniczyć nam liczbę szkodników w ogrodzie.

ZAPOBIEGANIE
Aby ograniczyć lub całkowicie zapobiec atakowi szkodników na wiosnę lub latem, warto o tym pomyśleć już na przedwiośniu. Doskonale nadają się do tego preparaty olejowe. Można nimi spryskać zarówno rośliny ozdobne jak i owocowe. Zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi takich szkodników jak przędziorki, mszyce oraz wielu innych. Gęsta i oleista konsystencja takich preparatów, uniemożliwi rozwój zimujących na roślinach szkodników. Do tego celu możemy wykorzystać TREOL lub PROMANAL.
Przeczytaj również: Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

ZWALCZANIE SZKODNIKÓW ŻYWIĄCYCH SIĘ SOKAMI ROŚLIN
Do tej grupy szkodników zaliczają się między innymi takie szkodniki jak: miseczniki, mszyce, bawełnice, miodówki, wciornastki i nicienie, oraz szpeciele i przędziorki. Poprzez wysysanie soków z roślin, osłabiają je i dodatkowo mogą przenosić wiele wirusowych chorób roślin.
Czym je zwalczać? Do walki z mszycami oraz innymi szkodnikami od lat polecany jest znany preparat KARATE GOLD oraz MOSPILAN, który nie tylko poradzi sobie z małymi szkodnikami wysysającymi soki z roślin, ale również doskonale sobie poradzi z OPUCHLAKAMI, które szczególnie upodobały sobie krzewy ozdobne. Jeżeli w naszym ogrodzie pojawi się problem z pędrakami lub nicieniami skutecznie je wyeliminujemy stosując preparat P-DRAKOL. Natomiast w walce z przędziorkami, które szczególnie upodobały sobie iglaki pomoże nam ORTUS lub NISSORUN.
Przeczytaj również: Roślina odstraszająca kleszcze i inne szkodniki
Na uwagę zasługuje również preparat POLYSECT, możemy go użyć do zwalczania szkodników ssąco-gryzących, takich jak: tarczniki, ziemiórki, wełnowce, również w przypadku roślin doniczkowych, które uprawiamy w domu.

ZWALCZANIE SZKODNIKÓW GRYZĄCYCH
Szkodniki gryzące to te, które żywią się tkanką roślin (liśćmi, pędami). Zaliczamy do nich m. in. gąsienice i dorosłe chrząszcze. Do walki z żarłocznymi gąsienicami oraz ich już dorosłymi formami, możemy użyć takich preparatów jak: MOSPILAN, DELTAM czy też POLYSECT.
Przeczytaj również: Szkodniki i choroby róż
Pamiętajmy również że do walki ze szkodnikami dostępnych jest wiele preparatów, które są przygotowane z naturalnych składników, takich jak: czosnek, pokrzywa, wrotycz itp., które nie tylko zwalczają czy też ograniczają liczbę szkodników, ale również wzmacniają rośliny.

SZKODNIKI ROŚLIN W DOMU I NA BALKONIE
Roślinom doniczkowym, które hodujemy w domu, na tarasie czy też na balkonie najczęściej dokuczają mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki lub ziemiórki. Tutaj świetnie sprawdzą się preparaty przygotowane na bazie naturalnych składników w sprayu, np. AGRICOLLE. Jednak gdy szkodników jest dużo, niestety będzie trzeba sięgnąć po chemię. Wtedy możemy użyć KARATE SPRAY.
Przeczytaj również:
Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin ogrodowych
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!