Shadow

Mieszkanie w zielonych pnączach

Pnącza to doskonałe rośliny do upiększania naszych ścian. Dzięki nim nasze mieszkania nabiorą oryginalnego wystroju, są to bardzo dekoracyjne rośliny. Posiadają niezwykłe zdolności do wspinania się, a robią to na różne sposoby, np. owijające się wokół podpór pędami, lub wykorzystują do tego korzenie czepne lub ogonki liściowe.

Dlaczego pnącza?

– Szybko rosną

– Nie są wymagające

– Niemal każde miejsce jest dla nich dobre

– Zajmują niewiele miejsca

– Łatwo się je rozmnaża

Przeczytaj również: Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Pnącza w mieszkaniu
Pnącza w mieszkaniu

Jakie pnącza wybrać?

Jest wiele gatunków pnączy doniczkowych, więc z ich wyborem nie będzie problemu. Jedynie problemem może okazać się decyzja, co do wyboru tylko jednej roślinki, bowiem wszystkie są przepiękne i z łatwością dopasujemy je tam, gdzie chcemy mieć zieleń.

BLUSZCZ

Jest to najbardziej znane, wiecznie zielone pnącze. Szybko rośnie i jest bardzo wytrzymały. Doskonale pnie się po podporach tak wysoko, jak tylko starczy mu miejsca. Możemy też z niego formować różne wzory. Pięknie prezentuje się również w wiszącej doniczce.

Monstera
Monstera

MONSTERA

Niewiele osób wie że monstera to też roślina pnąca. Co prawda ta najczęściej spotykana odmiana, czyli monstera dziurawa jest dość leniwa, ponieważ nie pnie się tak efektownie, jak jej mniejsza odmiana, czyli monstera adansonii.

KOLUMNEA

Doskonale się prezentuje w towarzystwie innych roślin. Pasuje jej do towarzystwa: hoja compacta, filodendron pnący i sedum. Jeżeli je zawiesimy razem stworzą nam „zieloną zasłonę”

FILODENDRON PNĄCY

Ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie, właśnie dlatego jest tak popularnym domowym pnączem. Jeśli ma solidną podporę będzie wspaniale się piął, by mu to ułatwić, powinniśmy zamontować przy nim kratkę lub palik.

Przeczytaj również: Kilka prostych zasad na piękne storczyki

Pnącza w kuchni
Pnącza w kuchni

O czym musimy pamiętać ?

Musimy pamiętać że pnącza tak jak inne kwiaty wymagają pielęgnacji. Powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu, oczywiście musi ono być dostosowane indywidualnie do każdej rośliny. Ale robimy to tylko w okresie wegetacji roślin. W zimie zaprzestajemy nawozić. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Musimy również pamiętać, że w przypadku roślin wiszących, ciepłe powietrze unoszące się ku górze, szybciej wysusza glebę. Pnącza możemy a nawet musimy regularnie przycinać, pozwoli nam to też formować roślinę. Nie możemy zapomnieć też o tym, by dużym roślinom zapewnić podpory. Może to być kratka, palik pokryty mchem, lub obręcz.

Przeczytaj również:

Zielony sposób na zgrabną figurę

Rośliny mięsożerne w domowej uprawie

Siemię, łopian, miód – dodaj włosom objętości

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *