Lawenda ma skłonności do drewnienia pędów, przez co znacznie traci na uroku. Dlatego bardzo ważne jest jej regularne cięcie. Jeżeli o to zadbamy lawenda rozkwitnie gęstymi „nadmuchanymi” kwiatami. Zaniechanie tego zabiegu sprawi że straci swój urok, kępy będą bardzo rozłożyste, puste w środku a pędy będą drewnieć.

Lawendę przycinamy regularnie, przed wegetacją, wiosną i po przekwitnieniu, latem.
PRZYCINANIE LAWENDY WIOSNĄ
Pierwsze przycinanie lawendy robimy wiosną – w kwietniu ale pod warunkiem że nie wrócą już przymrozki, niespodziewany mróz może uszkodzić roślinę. Gałązki powinniśmy przyciąć o około 1/3 ich długości, ale powyżej nagich części pędów. Jeżeli gałązki są zdrewniałe, nie przycinamy ich, ponieważ mogą zaschnąć.
Przeczytaj również: Jak stworzyć naturalny ogród?
Wiosną powinniśmy przycinać do dwóch trzecich długości pędów. Latem tylko jedną trzecią.
PRZYCINANIE LAWENDY LATEM
Letnie ciecie wykonuje się po kwitnieniu – w sierpniu, wycinamy wtedy zeschnięte kwiaty i końcówki łodyg. Jeżeli przegapimy czas cięcia letniego, nie róbmy tego w wrześniu, gdyż zaszkodzi to roślinie i negatywnie wpłynie na jej zimowanie, poczekajmy do wiosny. Letnie cięcie lawendy jest też uzależnione od regionu w jakim mieszkamy, w chłodniejszych rejonach cięcie letnie jest w ogóle odradzane.
Przeczytaj również: Uprawa lawendy w ogrodzie, na tarasie i balkonie
Dzięki przycinaniu, lawenda będzie pięknie i obficie kwitnąć.

CIĘCIE LAWENDY DO WYSUSZENIA
Kwiaty lawendy możemy zbierać wielokrotnie, możemy to robić w słoneczne dni od połowy lipca do połowy sierpnia. Zawartość olejków eterycznych w kwiatach w słoneczne dni będzie największa. Możemy wtedy ją ususzyć i powiesić w szafie, nada ona naszym ubraniom ładny, świeży zapach. Suszona lawenda swój zapach zachowuje przez kilka lat. Suszona lawenda będzie też dobrym straszakiem na mole.
Przeczytaj również: Czarny bez naturalny lek z ogrodu
BŁĘDY KTÓRYCH POWINNIŚMY UNIKAĆ PODCZAS PRZYCINANIA
- Nie przycinamy zdrewniałych pędów
- Nie przycinamy późnym latem
- Nie przycinamy zbyt wczesną lub późną wiosną

Jeżeli popełnimy któryś z wymienionych błędów, szybko to zauważymy. Roślina zacznie słabnąć i może nawet uschnąć.
Przeczytaj również:
Jak zaprosić do ogrodu motyle?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!