Kiedy sadzimy i jak dbamy o kwiaty cebulowe. Rośliny żyją swoim naturalnym rytmem, który jest ściśle powiązany z temperaturą powietrza. Przy ich sadzeniu bardzo ważne jest by przestrzegać optymalnych do tego terminów. Ważne jest by sadzić je do ziemi w takim terminie w jakim mają wytwarzać korzenie, tak aby w momencie kiełkowania mogły mieć już dostarczaną, ważną do ich wzrostu wodę.
Wśród roślin cebulowych, możemy wyróżnić te które zimują w ziemi i te które przed przymrozkami powinniśmy wykopać i przezimować. Natomiast jeżeli chodzi o sadzenie roślin zimujących, musimy bardziej pilnować terminów.

Terminy sadzenia i wykopywania roślin cebulowych
SIERPIEŃ – PAŹDZIERNIK
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)
Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)
Pustynnik olbrzymi (Eremurus robustus)
Lilia biała (Lilium candidum)
Arum (Arum italicum)
Narcyz (Narcissus)
Rannik (Eranthis)
Krokus (Crocus)

SIERPIEŃ – WRZESIEŃ
Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum)
Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum)
Ornitogallum (Ornithogallum)
Ornitogallum (Ornithogallum)
Karłowe narcyzy (Narcissus)
Przebiśniegi (Galanthus)
Hiacynty (Hyacinthus)
Puszkinia (Puschkinia)
Szafirki (Muscari)

SIERPIEŃ – LISTOPAD
Czosnek modry, złocisty i karatawski (Allium cyaneum, A. moly, A. karataviense)
Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)
PAŹDZIERNIK – DO PRZYMROZKÓW
Mieczyki (Gladiolus communis i G. palustris – także w kwietniu!)
Lilia tygrysia (Lilium tigrinum)
Galtonia (Galtonia)
Tulipan (Tulipa)

JAK PIELĘGNOWAĆ PRZED I PO SADZENIU
Marzec
– Gdy już ustąpią mrozy, nawozem wieloskładnikowym delikatnie wymieszanym z ziemią podsypujemy cebulki tulipanów, narcyzów i hiacyntów, następnie je podlewamy.
Kwiecień
– Możemy już sadzić bulwy mieczyków.
– Natomiast posadzone wcześniej rośliny cebulowe, jeżeli minęły już trzy tygodnie powinniśmy ponownie użyć nawozu.
Maj
– Posadzone już wcześniej narcyzy, tulipany lub krokusy podlewamy obficie co tydzień wodą oraz zasilamy. Do początku czerwca usuwamy główki.
– W połowie miesiąca możemy już sadzić pacioreczniki, pamiętając że lubią one słońce oraz lubiące półcienie begonie. Sadzimy również dalie.
Czerwiec
– Obserwujemy narcyzy, tulipany i hiacynty, gdy zaczną im żółknąć liście, przestajemy je podlewać. Rosnące już minimum w jednym miejscu Szachownice cesarskie, szafirki i narcyzy, przesadzamy w inne miejsce. Natomiast rośliny posadzone w donicach odstawiamy i czekamy na ich całkowite zaschnięcie liści, następnie wykopujemy je.
Lipiec
– Jeżeli chcemy przedłużyć kwitnięcie lilii, begonii, kosaćców i mieczyków, pamiętajmy by usuwać z nich przekwitnięte kwiaty. Pamiętajmy o nawożeniu co dwa tygodnie roślin oraz o podlewaniu.
Sierpień
– Sadzimy kwitnące jesienią zimowity oraz jesienne krokusy. W połowie miesiąca możemy sadzić Szachownicę cesarską i narcyzy.

Wrzesień
– Gdy pojawią się pierwsze przymrozki powinniśmy wykopać begonie, dalie i mieczyki. Sadzimy natomiast przebiśniegi, cebulice, krokusy wiosenne, szafirki i tulipany. Lilie które rosły w naszym ogrodzie przez kilka sezonów w jednym miejscu, powinniśmy przesadzić w inne miejsce w którym nie rosły poprzednio rośliny cebulowe.
Październik
– Jeszcze do połowy października możemy sadzić: Czosnki ozdobne, Szachownice kostkowatą, tulipany, szafirki, lilie oraz konwalie.
Jeżeli spóźniliśmy się z sadzaniem cebulek kwiatów w najlepszym dla nich terminie, możemy je posadzić nawet w grudniu – o ile nie ma mrozów. Zaletą roślin cebulowych jest bowiem fakt, że mogą bez szkody przetrwać dłuższe okresy niedoboru wody. Ze wzrostem poczekają na pierwsze obfitsze opady deszczu.

Przeczytaj również:
Najczęściej zbierane, jadalne grzyby w Polsce
Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać
Najczęstsze choroby warzyw kapustnych
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!