Wielu alergików w październiku może już oddychać pełną piersią, jednak nie wszyscy. Są rośliny których pylenie możemy odczuwać również jesienią. Uważać na pewno powinniśmy na zarodniki grzybów mikroskopowych, mogą one być bowiem przyczyną uczuleń w październiku na terenie całego kraju. Ale nie tylko na nie musimy uważać. Poniżej opiszemy jakie jeszcze rośliny pylą w październiku i w jakim regionie kraju stężenie ich pyłków jest największe.

ZARODNIKI GRZYBÓW MIKROSKOPOWYCH
(PLEŚNIOWYCH)
Przez cały październik możemy odczuwać dyskomfort przez unoszące się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium, namnażają się one dzięki dużej wilgotności powietrza o którą w październiku nie jest trudno. Szczególnie na nie uważać powinni alergicy z północno-wschodniego krańca Polski, a także z południowej i południowo-zachodniej części naszego kraju.
ZARODNIKI GRZYBÓW WEWNĄTRZ DOMOWYCH
(m.in. Aspergillus i Penicillium)
Mogą być one jesienią, przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła. Najczęściej występują one w kuchniach, łazienkach, piwnicach. Czyli wszędzie tam gdzie występuje duża wilgotność powietrza.

AMBROZJA
Przez pierwszą dekadę października, może dokuczać nam również pylenie ambrozji. Jej pylenie szczególnie odczują mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz mieszkańcy środkowej części województwa zachodnio-pomorskiego.
Przeczytaj również: Kwiaty ogrodowe, których powinni unikać alergicy


BIEDRONKI AZJATYCKIE
Dużym problemem dla alergików w październiku mą być biedronki azjatyckie. Mogą być czerwone, pomarańczowe, żółte a nawet czarne. Nasze rodzime są zawsze czerwone i mają 7 kropek. W odróżnieniu od azjatyckich nie gryzą a właśnie ugryzienie przez biedronkę azjatycką może wywołać silną reakcję alergiczną.
Powinniśmy pamiętać że na pylenie roślin, wpływają również zmienne warunki atmosferyczne. Opady deszczu lub silne wiatry z pewnością zmniejszą intensywność pylenia. Dlatego oprócz podanych wyżej terminów i regionów, warto na bieżąco śledzić prognozy pogody.
Przeczytaj również:
Alergia zimą? Czyli co pyli w lutym.
Co pyli w marcu? Rośliny powodujące alergie
Co pyli w kwietniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w maju? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w czerwcu? Rośliny i drzewa powodujące alergie
Co pyli w lipcu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli w sierpniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię
Co pyli we wrześniu? Rośliny i drzewa powodujące alergię

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!