Shadow

Cibora zmienna (Cyperus alternifolius)

Rodzaj Cibora (Cyperus) należy do rodziny Turzycowate (Cyperaceae) i obejmuje kilka gatunków rosnących na bagnistych, gorących strefach Afryki Środkowej, i Północnej. Znane w uprawie są takie gatunki jak: Cyperus papyrus dorastający do 3 m wysokości i uprawiany już w starożytności z którego wytwarzano słynny papirus jako papier. Kolejnym gatunkiem rzadko uprawianym, ale bardzo ozdobnym o delikatnym pokroju jest Cyperus gracilis. Następnie Cyperus difusus o szerokich żywozielonych liściach oraz właśnie najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa Cyperus alternifolius, czyli Cibora zmienna.

Cyperus alternifolius
Cyperus alternifolius Tauʻolunga, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Charakterystyka

Cibora zmienna jest wiecznie zieloną byliną dorastającą do 1,5 m wysokości. Jest wrażliwa na mrozy, także nadaje się tylko i wyłącznie do uprawy jako roślina doniczkowa.

Liście o barwie zielonej i jasnozielonej, ostro zakończone, szablaste, osadzone na wysokiej, sztywnej zielonej łodydze. Liście na szczycie pędu promieniście rozłożone, przypominające parasol.

Kwiaty niepozorne, drobne o barwie białozielonej, pojawiające się na wierzchołku w środku liści wyrastające z kątów przysadki. Nie mają wartości dekoracyjnych.

Owocem jest drobny orzeszek.

Wymagania i uprawa

Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych, dlatego nadaje się szczególnie dla początkujących miłośników roślin doniczkowych. Szczególnie polecana dla osób mających tendencję do przelewania roślin 🙂

Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej każda ziemia uniwersalna, którą możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Oczywiście mam na myśli prawdziwą ziemię uniwersalną, a nie torf odkwaszony nazwany podłożem uniwersalnym. Możemy także przygotować mieszankę samemu z ziemi liściowej lub kompostowej z domieszką gliny i piasku. ważne jest aby nie dopuścić do zakwaszenia podłoża, czego Cibory nie znoszą.

Najlepszym stanowiskiem będzie wystawa słoneczna, południowa, ponieważ rośliny te uwielbiają słońce, ale nieźle radzi sobie także w półcieniu.

Zasilamy rośliny od marca do końca września nawozami wieloskładnikowymi(uniwersalnymi) lub dedykowanymi dla roślin o ozdobnych liściach.

I teraz najważniejsza część, czyli podlewanie. Cibora uwielbia wodę i potrzebuje jej stale. Dlatego nie musimy obawiać się o jej przelanie. Najlepiej będzie wstawić doniczkę do pojemnika z wodą w okresie od kwietnia do końca września. Woda powinna sięgać połowy wysokości doniczki.

W okresie od października do końca marca wyciągamy rośliny z pojemnika z wodą, ale nadal obficie podlewamy nie dopuszczając do najmniejszego przesuszenia podłoża.

Najodpowiedniejsza temperatura dla tych roślin to 18-26 stopni w okresie letnim i 12-16 stopni w okresie zimowym.

Jeżeli rośliny będą miały niedostatek wody, to okażą to poprzez brązowienie i zasychanie końcówek liści.

Cibora zmienna
Cibora zmienna

Rozmnażanie

Rośliny możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion(metoda najmniej polecana), przez podział roślin lub sadzonki z wierzchołków pędów z rozetą liści.

Nasiona wysiewa się do mieszanki torfu i piasku w zasadzie przez cały rok, następnie po pojawieniu się liścieni pikuje się do większych pojemników kępkami, po kilkunastu dniach sadzi się po kilka sztuk do doniczek.

Sadzonki najlepiej pobierać wczesnym latem. Zostawiamy 3 cm kawałek pędów a liście w rozecie skracamy około połowy lub więcej jeżeli pojedyncze liście są bardzo długie. Średnica rozety po przycięciu powinna mieć około 6-8 cm. Tak przygotowaną sadzonkę możemy umieścić w pojemniku z wodą, lub posadzić do piasku lub mieszance torfu i piasku. Przy czym podłoże musi być stale wyraźnie mokre. Temperatura optymalna to 18-20 stopni.

Podział roślin wykonujemy na wiosnę podczas corocznego przesadzania.

Choroby i szkodniki

Cibora zmienna to dość odporna roślina na choroby. Przy niezbyt dobrych warunkach uprawy może zostać zaatakowana przez mszyce, wełnowce oraz przędziorki. Przy czym mszyce i przędziorki występują najczęściej, zwłaszcza na młodych przyrostach.

Cibora zmienna
Cibora zmienna

Zastosowanie

Rośliny nadają się do dekoracji każdego wnętrza i tarasu w okresie letnim. Świetnie nadaję się do wykorzystania przez akwarystów do dekorowania nadwodnej części akwarium.

Odmiany

Jedyną znaną odmianą jest ’Variegatus’, o liściach pokrytych białymi prążkami. Czasami całe liście mogą mieć przewagę barwy białej. Odmiana bardzo rzadko dostępna na rynku polskim.

Przeczytaj również:

Adiantum właściwe

Adenium arabskie

Abutilon mieszańcowy

Jak podlewać ogród w czasie suszy?