Aż trudno uwierzyć, ale kiedyś pomidory uważano za rośliny trujące, jeżeli je sadzono w ogrodach to przeważnie w celach ozdobnych. Dopiero w XIX wieku zaczęto je stosować w celach spożywczych. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, dania kuchni wielu krajów bez tych warzyw.

Pomidory możemy uprawiać w szklarniach, tunelach oraz w gruncie. Chociaż są to jedne z najczęściej spotykanych warzyw na naszych działkach i ogródkach, wielu nawet doświadczonych w uprawie warzywnika osób ma problemy z ich uprawą. Dzisiaj skupimy się na uprawie pomidorów w gruncie.

WYSIEWANIE
Możemy kupić specjalną ziemię do wysiewania lub przygotować ją samemu mieszając ziemię z perlitem lub torf odkwaszony, ziemię kompostową z piaskiem i perlitem w stosunku 1:1:0,5:0,5. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie marca do pierwszej połowy kwietnia. Możemy do tego użyć specjalne torfowe doniczki (nie będziemy musieli ich usuwać przed przesadzeniem do gruntu), lub zwykłe plastikowe. Nasiona umieszczamy na głębokości około 1 cm. Podlewamy i przykrywamy folią, którą codziennie na kilka minut podnosimy by sadzonki miały dostęp do świeżego powietrza. Tak przygotowane doniczki powinniśmy umieścić w ciepłym miejscu, np. na parapecie. Nie zapominajmy o ich podlewaniu, ziemia powinna być lekko wilgotna.

PIKOWANIE
Gdy nasiona wykiełkują powinniśmy pomidory przenieść do nieco chłodniejszego miejsca, gdzieś gdzie będą mieć temperaturę w wysokości 15 – 20oC. Po pojawieniu się pierwszych liści właściwych zabieramy się za pikowanie. Najsilniejsze rośliny ze zdrowymi korzeniami i mocnymi łodygami przesadzamy do większych doniczek. W przypadku doniczek torfowych (które możemy wsadzić później do gruntu), usuwamy najsłabsze rośliny.

PRZESADZANIE DO GRUNTU
Pomidory powinniśmy sadzić w kompostowej, bogatej w próchnicę żyznej glebie. Podobnie jak bakłażan czy paprykę, powinniśmy je regularnie nawozić. Najlepiej nadają się do tego nawozy organiczne, np. biohumus lub kompost. Przesadzamy je do gruntu po ostatnich przymrozkach, czyli w okolicach II połowy maja. Jednak wcześniej powinniśmy zacząć je hartować, na kilka dni przed przesadzeniem powinniśmy je przenieść do miejsca gdzie temperatura będzie wynosić około 10 – 14oC.
O czym należy pamiętać?
– Gdy przesadzamy pomidory z rozsad do gruntu, temperatura powinna wahać się pomiędzy 13 a 18oC, wtedy będziemy mieć pewność że nie wystąpią już przymrozki.
– Przesadzane rośliny powinny mieć wykształcone liście i być wysokie na około 15 – 30 centymetrów.
– Sadzimy je w odległości od siebie na około 50 centymetrów z metrowym odstępem na następne rzędy.
– Na grządkach powinniśmy zrobić dołki i powbijać tyczki.
– Liście zasadzonej rośliny powinny być tuż nad ziemią.
– Na koniec ziemię ubijamy, pozostawiając małe wgłębienie wokół rośliny.
NAJCZĘSTSZE CHOROBY
– Zaraza ziemniaka, to jedna z najgroźniejszych chorób jak może zaatakować pomidory, szczególnie często może występować w lata wilgotne i chłodne. Główne objawy tej choroby występują na owocach, pojawiają się na nich brunatne plamy, które później ulegają twardej zgniliźnie. Natomiast na liściach i łodygach pojawiają się nieregularne, brązowe, stopniowo powiększające się plamy. Aby chronić przed nią pomidory powinniśmy je wzmacniać, stosując opryski np. Amistar 250 SC. profilaktycznie warto wykorzystywać także ekologiczne preparaty z pokrzywy i lub czosnku.
Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin
Przeczytaj również: Czosnek w ochronie roślin
PAMIĘTAJ! Nie powinno się uprawiać obok siebie ziemniaków i pomidorów.
W kolejnym sezonie nie powinniśmy sadzić również tych roślin zamiennie.
– Alternarioza, zaraz obok zarazy ziemniaka to jedna z najczęściej występujących chorób pomidora. Klasycznym objawem rozwijającej się alternariozy są brązowe plamy na blaszkach i ogonkach liściowych oraz pędach, czasem również na owocach. Aby chronić przed nią pomidory powinniśmy je wzmacniać, stosując opryski np. Bioseptem. A gdy wystąpi można zastosować m.in. Cabrio Duo 112 EC i Revus 250 SC
– Szara pleśń, Przy suchej pogodzie choroba objawia się powstawaniem brunatnych, nieregularnych plam na liściach i pędach pomidorów. Czasem prowadzi również do zasychania i brązowienia kwiatów. W przypadku jej wystąpienia możemy zastosować m.in. preparat Switch
Pomidorów nie można zbyt często podlewać (zwłaszcza zimną wodą), ponieważ są to rośliny, które lubią ciepłą i lekko wilgotną glebę.
Przeczytaj również:
Dobre sąsiedztwo roślin warzywnych
Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!