Shadow

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) należy do rodziny bukszpanowate (Buxaceae). Do rodzaju Pachysandra należy 5 gatunków z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, ale w uprawie stosowany jest tylko powyższy gatunek. Pochodzi z Japonii i południowego Sachalinu, gdzie porasta skaliste i ocienione stoki. Do Europy została sprowadzona w drugiej połowie XIX wieku, a popularność jako roślina okrywowa zyskała dopiero po wyhodowaniu odmiany ‘Green Carpet’.

pachysandra terminalis
pachysandra terminalis

Charakterystyka

Runianka to niska krzewinka dorastająca do wysokości około 20 cm, zimozielona i szeroko rozrastająca się za pomocą podziemnych rozłogom. Pędy ma nagie, zielone, dość mięsiste i ścielące się po ziemi. Pokrój ma nieco wzniesiony. Liście skrętolegle ułożone na łodydze, pojedyncze o kształcie odwrotnie jajowatym i długości około 10 cm. U podstawy ostro klinowate a na wierzchołku grubo ząbkowane, nagie o barwie ciemnozielonej. Kwiaty drobne, zebrane w szczytowe, kłosokształtne grona długości około 5 cm o barwie białej. Są roślinami jednopiennymi, kwitnącymi w maju. Owocem są białe pestkowce.

Wymagania i uprawa

Roślina ta do dobrego wzrostu potrzebuje gleby żyznej, próchnicznej o stałym poziomie wilgoci, ale nie mokrej. Najlepszym stanowiskiem będzie cień i półcień. Na stanowiskach słonecznych rośnie wolno, słabo i wygląda nieciekawie. Przed posadzeniem należy podłoże dobrze wypielić z traw oraz szczególnie z chwastów rozłogowych jak podagrycznik, itp. W czasie długotrwałych upałów i susz, należy pamiętać o podlaniu. W naszych warunkach dobrze znosi okresy zimowe i niskie temperatury. Wiosną warto ją zasilić nawozem wieloskładnikowym typu Azofoska.

Runianka japońska - kwiat
Runianka japońska – kwiat

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy głównie przez sadzonki zielne oraz podział roślin. Sadzonki pobieramy od czerwca do sierpnia. Rośliny dzielimy albo na jesieni w październiku-listopadzie lub na wiosnę w marcu.

Choroby i szkodniki

Runianka to roślina odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Runianka polecana jest do ogrodów każdej wielkości jako roślina okrywowa w miejscach zacienionych oraz pod koronami drzew.

Odmiany

Do najpopularniejszej odmiany należy ‘Green Carpet’, która to do dnia dzisiejszego króluje w ogrodach.

Drugą odmianą jest ’Variegata’ – odmiana pstrolistna, która rośnie nieco wolniej a liście mają biało obrzeżone i plamiste liście.

Runianka japońska 'Variegata'
Runianka japońska 'Variegata’

Przeczytaj również:

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Gnojówka z pokrzywy – naturalny środek ochronny roślin

Tuje w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja.

Jak podlewać ogród w czasie suszy?

Jak stworzyć naturalny ogród?

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Ekskluzywne oferty i promocje w naszym sklepie 🌟

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.