Tuje w ogrodzie budzą czasem wiele kontrowersji, wydawać by się mogło że mają tyle samo zwolenników co przeciwników, nie zmienia to jednak faktu, że są to najbardziej popularne krzewy, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach. Możemy wyróżnić wiele gatunków Tui, co sprawia że nie tylko wykorzystujemy je w formie żywopłotu, ale też bywają uzupełnieniem rabat lub pojedynczymi akcentami, które ozdabiają nasz ogród.

JAK SADZIĆ TUJE?
Przed posadzeniem Tui warto zapoznać się z wymaganiami danej odmiany. Mogą one różnić się między sobą tempem wzrostu, pokrojem czy tez mrozoodpornością. Jeżeli sadzimy Tuje z doniczki możemy robić to od wiosny do wczesnej jesieni, jeżeli posadzimy je latem musimy jednak pamiętać o regularnym i częstym podlewaniu. Najlepiej czują się na terenach słonecznych ewentualnie w półcieniu, podłoże powinno być próchniczne, żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia odpowiednich kryteriów, musimy ją wymienić i zastąpić gotowym podłożem do iglaków lub torfem wymieszanym z ziemią kompostową i piaskiem. Dołek w którym chcemy posadzić tuje powinien być około trzy razy większy niż doniczka. Aby uniknąć wzrostu chwastów możemy na podłoże rozłożyć kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej. Więcej o ściółkowaniu: Czym ściółkować glebę?
Jeżeli chcemy z Tui utworzyć żywopłot, powinniśmy posadzić je od siebie w odległości około 60cm. Po pierwszym roku powinniśmy podcinać górę i boki drzewka, wtedy szybciej będzie się rozrastała a nam łatwiej będzie uformować upragniony żywopłot.
JAK PRZESADZAĆ TUJE?
Tuje nie lubią przesadzania, dlatego przed jej posadzeniem powinniśmy przemyśleć miejsce w którym chcemy by rosła. Jeżeli jednak musimy przesadzić krzew najlepiej czynić to jesienią lub wczesną wiosną. Wykopujemy tuję z jak największą i nieuszkodzoną bryłą korzeniową, dołek pod nią przygotowujemy jak pod inne sadzone tuje, musimy również pamiętać że musi on być większy tak aby spokojnie umieścić w nim bryłę korzeniową. Po przesadzeniu przez kilka tygodni obficie podlewamy drzewko.

PODLEWANIE
Nowo posadzone drzewka wymagają częstego i regularnego podlewania. Starsze drzewa nie potrzebują aż tak częstego podlewania, co nie oznacza że nie musimy podlewać ich wcale. W sezonie podlewamy Tuje raz w tygodniu rano lub wieczorem, pamiętając o tym by nie zraszać pędów, woda powinna lać się na ziemię a nie na roślinę. W czasie upałów powinniśmy podlewać je częściej. Przed nadejściem pierwszych mrozów powinniśmy je tak jak inne rośliny zimozielone obficie podlać, zgromadzą wtedy potrzebną im wodę w pędach na przezimowanie.
NAWOŻENIE
Tuje nawozimy dwa, trzy razy do roku. Na wiosnę i w lecie stosujemy nawozy z wysoką zawartością azotu. Jesienią warto zastosować nawozy zawierające dużo potasu i fosforu. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy w kwietniu a ostatnie na przełomie września i października. Można zastosować również nawożenie letnie. Przy nawożeniu Tui stosujemy specjalistyczne nawozy dla iglaków (np. Agrecol, Biopon, Pokon, Compo, Dr Green, Florovit, Fructus, Substral i inne) lub wieloskładnikowe uniwersalne mieszanki nawozowe (np. Azofoska, Fruktus, Polifoska i inne).
PRZYCINANIE
Częstotliwość cięcia jest zależna od przeznaczenia i odmiany. Jeżeli chcemy formować z tui żywopłot powinniśmy je przycinać 2 – 3 razy do roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną pod koniec marca i w kwietniu. Skracamy wtedy pędy o mniej więcej 1/3 ich długości. Podobnie postępujemy podczas letniego cięcia w okolicach czerwca. Po raz ostatni przycinamy pędy pod koniec sierpnia o około 1 – 2 centymetra. Wolnostojących drzewek, jeżeli nie chcemy ich formować, nie musimy przycinać.

CHOROBY
Tuje bardzo rzadko chorują, najczęściej spotykane jest żółknięcie, brązowienie lub wypadanie igieł. Jeżeli tak się dzieje może być to czymś zupełnie naturalnym przy danym gatunku iglaka. Jednak najczęściej odpowiedzialna jest niewłaściwa pielęgnacja, złe warunki – za mało lub za dużo słońca, wody. Braki w nawożeniu, zła ziemia. Jeżeli zmiana jest wywołana chorobą, należy wyciąć zainfekowane gałęzie i skonsultować się z ogrodnikiem z zaprzyjaźnionego sklepu ogrodniczego. Tuje czasami porażane są fytoftorozą, czyli zamieraniem pędów. Należy w takim przypadku wykonać oprysk specjalistycznym środkiem np. Scorpion 325 SC, Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG, Polyversum WP. Podane środki dodatkowo chronią Tuje również przed innymi chorobami grzybowymi. Porażone pędy zawsze usuwamy i niszczymy.

ZIMOWANIE
Najbardziej wrażliwy na mróz jest żywotnik wschodni, żywotnik olbrzymi jest w pełni odporny na mróz. Wyróżniamy jeszcze żywotnik zachodni, który na terenach otwartych może przemarzać zimą. Młode drzewa przed mrozem powinniśmy ochraniać agrowłókniną, natomiast tuje kolumnowe powinniśmy owinąć sznurkiem, by nie połamały się pod ciężarem śniegu.
Przeczytaj również:
Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Najpiękniejsze, kwitnące pnącza do ogrodu
Uprawa lawendy w ogrodzie, na tarasie i balkonie
Uprawa borówki w ogrodzie – to proste

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!