Shadow

Uprawa borowików w domu

Uprawa borowików w domu. Borowik to nie kwestionowany król lasu! Przepisów jak go przyrządzić nie brakuje, zatem jego walory smakowe są znane chyba wszystkim zwolennikom grzybów. Są to jedne z najbardziej znanych a co za tym idzie najchętniej zbieranych grzybów w lesie. Jednak nie każda wyprawa na grzyby do lasu, kończy się sukcesem. Znaleźliśmy na to sposób. Okazuje się bowiem że możemy wyhodować je samemu w domu. Nie zajmie nam to też wcale dużo czasu, wystarczy do tego kawałek miejsca w ogrodzie, na parapecie lub na balkonie.

Uprawa borowika. Uprawa borowików w domu
Uprawa borowika

PRZYGOTOWANIE ZARODNIKÓW

Aby wyhodować borowiki w warunkach domowych, musimy przygotować specjalną miksturę. Pozwoli nam ona zdobyć zarodniki, które w naturalnych warunkach znajdują się pod kapeluszem borowika. Jakie dokładnie będziemy potrzebować do jej przygotowania składniki?

– Cztery litry wody bez chloru (idealnie nada się do tego deszczówka)

– 50 gram, świeżych drożdży.

– Dwa duże i najlepiej stare borowiki.

Nie umyte wcześniej grzyby powinniśmy zmielić w maszynce do mięsa, możemy też użyć blendera. Po prostu muszą być bardzo rozdrobnione. Następnie wkładamy je do uprzednio przygotowanej miseczki z wodą i drożdżami, dokładnie mieszamy i nakrywamy ściereczką. Tak przygotowaną miksturę, odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na około 2 tygodnie. Po dwóch tygodniach, do przygotowanej przez nas mikstury dolewamy 10 litrów niechlorowanej wody. I tak przygotowany specyfik, rozlewamy w miejscu, gdzie chcemy by wyrosły nam grzyby.

Borowik. Uprawa borowików w domu
Borowik

PODŁOŻE

Przygotowany, opisany wyżej specyfik, to już połowa sukcesu. Ale byśmy odnieśli sukces w 100% musimy przygotować również odpowiednie podłoże. Nie ważne gdzie wybierzemy miejsce pod nasze grzyby, czy będzie to grządka w ogrodzie, doniczka czy skrzynia, powinniśmy przygotować również odpowiednie podłoże. Dzięki niemu nasze borowiki będą rosły znacznie lepiej i szybciej. W podłożu pod grzybami powinny znaleźć się, rozmaite elementy ściółki leśnej. Dobrze sprawdzą się igły z drzew iglastych, kora czy zeschnięte liście. Jeżeli wszystko zrobimy jak w powyższym opisie, pierwszych borowików, możemy spodziewać się już po około dwóch tygodniach.

Borowiki
Borowiki

Dajcie znać w komentarzach, czy hodowla borowików się Wam powiodła!


Przeczytaj również:

Trujące grzyby występujące w Polsce, których powinniśmy unikać

Najczęściej zbierane, jadalne grzyby w Polsce

Roślina odstraszająca kleszcze i inne szkodniki

Warzywa zamiast mięsa

Witaminy przez cały rok

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *