Piwonie czyli peonie to pięknie kwitnące kwiaty bylinowe. Ich uprawa nie jest trudna a jeżeli nauczymy się jak o nie dbać i jak je pielęgnować oraz rozmnażać, możemy się nimi cieszyć w ogrodzie przez długie lata…

Peonie by obficie kwitły raz na jakiś czas muszą być podzielone. Najlepszym okresem na podział karpy korzeniowej to druga połowa sierpnia do końca września. Oddzielona w tym okresie roślina szybciej zaadaptuje się w nowym miejscu. Musimy jednak pamiętać że rośliny te źle znoszą przesadzanie, nie powinniśmy zatem przesadzać peoni młodszych niż sześcioletnie.
OKOP PEONIĘ
Aby wyciągnąć peonie z ziemi, powinniśmy ją okopać około 20-30 cm od rośliny, następnie delikatnie wyciągnąć ją za liście. Należy to robić bardzo delikatnie, by nie uszkodzić jej korzeni.
PODZIEL KARPĘ
Po wyciągnięciu rośliny powinniśmy się jej dokładnie przyjrzeć. Usuwamy wszystkie uszkodzone, chore, nadgniłe czy też suche liście. Następnie myjemy korzeń pod bieżącą wodą i pozostawiamy na kilka godzin by dokładnie obeschną. Dzięki temu korzenie będą bardziej elastyczne, ułatwi nam to ich cięcie oraz ograniczy ich uszkodzenie.

SADZONKI
Podzielona karpa powinna mieć przynajmniej 4 pąki oraz dwa, trzy zdrowe korzenie. Tak wyglądające sadzonki będą miały większe szanse na ukorzenienie się nowej rośliny.
SADZENIE
Piwonie lubią stanowiska słoneczne, tolerują również półcień. Mogą rosnąć niemal na każdej glebie jednak idealna będzie dla nich ziemia żyzna, próchniczna, lekko wilgotna. Źle toleruje tereny podmokle oraz ziemie gliniaste, jeżeli taką dysponujemy powinniśmy zrobić w niej głęboki drenaż. Ze względu na swe duże rozmiary wymagają dużo miejsca, więc nie powinniśmy sadzić ich blisko siebie. Sadzimy je dosyć płytko około 3-4 cm. pod ziemią. Przez pierwsze dwie zimy, młode rośliny powinniśmy osłonić przed mrozem ściółką.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE
Podlewamy je raz w tygodniu, nie lubią za dużo wody i co ważne nie lejemy wodą na liście rośliny te bowiem łatwo mogą zachorować na szarą pleśń. W tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 10 – 15 lat. Na wiosnę powinniśmy ją zasilić granulowanymi nawozami mineralnymi (powinny zawierać dużo fosforu, a mało azotu), jednak najlepiej stosować nawozy naturalne. Na jesień dobrze jest przekopać ziemię wokół peoni i wymieszać ją z obornikiem.
Przeczytaj również:
Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?
Margerytki, kwiatki na całe lato
Barwinek i inne kwiaty ogrodowe, które dobrze rosną w cieniu
Naturalne odświeżacze powietrza
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!