Shadow

Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Po bujnym wiosennym i letnim wzroście roślin, nadchodzi czas by sięgnąć po sekatory. Najlepszą do tego porą jest właśnie jesień, dzięki temu zabiegowi przywrócimy krzewom piękniejszy wygląd oraz przygotujemy je do następnego sezonu.

Krzewy owocowe cięcie
Krzewy owocowe cięcie

KRZEWY OZDOBNE

Nieprzycięte krzewy wytwarzają gęstwinę pędów, na której rosną nagie gałęzie zakończone liśćmi i pędami. Rosną one jednak zbyt wysoko byśmy mogli je w pełni podziwiać. Dodatkowo zajmują nam więcej niż to konieczne miejsca w ogrodzie, zasłaniając inne rośliny nie dodając mu walorów estetycznych. Problem tracenia formy dotyka w szczególności krzewy kwitnące wiosną i latem, jesienią zatem powinniśmy u podstawy krzewu wyciąć najstarsze pędy, dzięki czemu jednoroczne i dwu letnie pędy w następnym roku będą mogły bujnie i pięknie się rozwinąć.

– Jeżeli uprawiamy krzewy dla bujnych i okazałych liści, by mieć mniej pracy na wiosnę możemy ciąć w październiku. Zanim nadejdą zimowe mrozy.

– Jeżeli sadzimy krzewy ze względu na ich dekoracyjną korę, możemy z ich cięciem by ogród nie stracił na atrakcyjności poczekać do wiosny.

– Z cięciem krzewów które swoje kwitnienie mają rozpocząć wiosną na nowych pędach, również powinniśmy się wstrzymać do wiosny.

Jesienią też nie powinniśmy ciąć tych krzewów które kwitną zimą i wczesną wiosną. Np. forsycje, takie krzewy by nie usunąć pąków przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

ROŚLINY OWOCOWE

– Stare pędy krzewów owocowych przycinamy po zrzuceniu liści, dzięki temu łatwiej będzie nam zobaczyć różnicę pomiędzy starymi a nowymi pędami. Na starych pędach zauważymy pozostałości szypułek po owocach i właśnie je powinniśmy wyciąć, zostawiając nowe, dzięki temu będą one obficiej kwitnąć i zawiązywać większe owoce.

– Drzewa owocowe owocujące na krótkopędach lub małych gałązkach, jeśli chcemy, by dostarczały jak największych plonów powinniśmy ciąć nie tylko w trakcie spoczynku, ale również w trakcie lata. Latem powinniśmy je tak przycinać by ich cała energia była skierowana w zawiązywanie pąków i owoców. Jesienią, gdy już zrzucą liście pędy powinniśmy skrócić do ½, 1/3 ich długości.

PRZYCINANIE BYLIN JESIENIĄ

Uprzątnięcie liści oraz wycięcie pędów pomoże ograniczyć ewentualne występowanie chorób grzybowych. Jednak większe korzyści osiągniemy pozostawiając te porządki do wczesnej wiosny. Przekwitłe łodygi i kwiatostany będą chronić korzenie przed zimowymi mrozami a zamierające części roślin staną się doskonałym pokarmem dla ptaków i innych mieszkańców ogrodu. Odwdzięczą się nam one na wiosnę pomagając nam w walce z szkodnikami i ograniczając ich liczbę w następnym sezonie. Takie rozwiązanie może być zmorą dla estetów, jednak można osiągnąć kompromis, możemy pozostawić w ogrodzie do wiosny tylko te najbardziej dekoracyjne i pożyteczne rośliny, natomiast wyciąć te które są dla nas nieatrakcyjne.

Cięcie drzew
Cięcie drzew

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY CIĘCIU

Przed przystąpieniem do cięcia musimy się upewnić że nasze narzędzia są ostre. Jeżeli wymagają naostrzenia musimy to zrobić przed przystąpieniem do cięcia. Zapobiegniemy dzięki temu ryzyka zakażenia chorobami grzybowymi lub atakiem szkodników. Rany po cięciu będą się znacznie szybciej zabliźniać, dzięki czemu rośliny będą mogły kontynuować wzrost. Powinniśmy również pamiętać o tym, by cieńsze ostrze sekatora, znajdowało się zawsze po tej samej stronie co pąk.


Przeczytaj również:

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Kiedy i jak przycinać lawendę

Cięcie krzewów owocowych

Cięcie borówki wysokiej

Jak zrobić samemu maść ogrodniczą?

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.