Shadow

Jak w sposób humanitarny odstraszyć koty z ogrodu?

Koty to jedne z najbardziej ulubionych przez człowieka zwierząt domowych. Uwielbiane są nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Jednak nie wszyscy na równi podzielają miłość do nich. Wielu z nas nie wyobraża sobie domu, działki czy też ogrodu bez tych puszystych zwierzaków. Część z nas dokarmia bezdomne koty i chwała im za to bo bez naszej pomocy te zwierzęta nie przetrwałyby zimy. Dlatego warto w spokojnych miejscach na działce czy też ogrodzie, gdzie zamieszkują bezdomne koty postawić im domek ocieplony styropianem i regularnie dokarmiać je, szczególnie w okresie zimy.

Przeczytaj również: Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota

Jak w sposób humanitarny odstraszyć koty z ogrodu?
Jak w sposób humanitarny odstraszyć koty z ogrodu?

POZYTYWNE SKUTKI OBECNOŚCI KOTÓW

Obecność dzikich kotów przynosi nam wiele korzyści. Zdecydowanie dla dobra kotów wskazana jest kontrola ich populacji poprzez wyłapywanie i poddawanie sterylizacji. A następnie wypuszczanie z powrotem w miejscu ich bytowania. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapanować nad szkodnikami. Szczególnie w środowisku miejskim są one niezbędne jeżeli nie chcemy żyć w towarzystwie mysz czy szczurów. Koty skutecznie walczą również z innymi gryzoniami, takimi jak np. nornice, które mogą niszczyć korzenie, nasiona, owoce i podgryzać pędy roślin. Dlatego czasem choć jeden kot w ogrodzie może okazać się zbawienny. Koty jak i inne zwierzęta są doskonałym wsparciem w wychowaniu dzieci, nic lepiej nie wykształci w nich empatii i poczucia obowiązku, jeżeli wraz z dziećmi będziemy pomagać bezdomnym zwierzakom. Pozytywnie też wpływają na życie osób starszych. Dzięki odpowiedzialności za nie, osoby starsze czują się mniej samotne i zdecydowanie bardziej potrzebne.

Przeczytaj również: Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów

Kot w ogrodzie
Kot w ogrodzie

NEGATYWNE SKUTKI OBECNOŚCI KOTÓW

Dzikie polujące koty mogą wyrządzić szkody w populacji ptaków oraz innych małych zwierząt, szczególnie wśród gatunków chronionych. Jak również wśród inwentarzu w gospodarstwie domowym. W ogrodzie koty mogą nam zniszczyć uprawy, robiąc sobie z naszego ogrodu toaletę, nie tylko wyrządza szkodę ale również będą przyczyną uciążliwych i zdecydowanie niemiłych zapachów w miejscu naszego wypoczynku. Dodatkowo koty bardzo hałasują. Jeden kot nie będzie zbyt uciążliwy jeśli chodzi o hałas, ale wystarczy drugi dodatkowy, aby podczas nocnej walki skutecznie wybudzić nas ze snu.

Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe przyjazne zwierzętom domowym

Rudy kot w ogrodzie
Rudy kot w ogrodzie

CO ZROBIĆ BY KOTY NIE WYRZĄDZAŁY SZKÓD

Pomimo tego ze sam jestem zdecydowanym zwolennikiem kotów w domu czy też w ogrodzie, są jednak miejsca gdzie nie chciałbym ich widzieć, szczególnie jeżeli są przyczyną wyrządzonych w tych miejscach szkód. Więc co zrobić by zniechęcić koty do przebywania w tych miejscach?

Zapachy

Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin, których koty nie tolerują. Świetnym przykładem takich roślin mogą być bodziszki, lub ruta zwyczajna. Nie tylko zniechęca koty do przebywania w tym fragmencie naszego ogrodu, ale również pięknie ozdobią nasz ogród. Kocanka włoska to kolejna roślina, która pomoże Ci się pozbyć kotów ze swojego ogrodu. Tworzy ona silnie rozgałęzione pędy. Lawenda to roślina, która jest ceniona przez zielarzy, wytwarzająca bardzo urocze kwiatuszki. Jej zapach przeszkadza kotom. Jeżeli kot obrał sobie za kuwetę, szczególne miejsce, wystarczy posadzić tam cebulę. Jej zapach w większości przypadków zniechęci kota od odwiedzania tego miejsca.

Równie skuteczny ale nieprzyjemnym zapachem również dla nas może być ocet. Wystarczy że nasączone tym płynem szmatki, umieścimy w miejscach które upodobały sobie koty. Innym dobrym i przede wszystkim naturalnym środkiem odstraszającym koty, to… cytryna. Woń cytrusów jest intensywna, a także kwaśna. Koty potrafią wyczuć ją nawet z dużej odległości! Można też zakupić w sklepie ogrodniczym specjalne zapachowe odstraszacze na koty, psy i krety, nie trują one zwierząt, ale skutecznie je zniechęcają do odwiedzenia terenu na którym je rozsypiemy.

Woda

Nie jest tajemnica że koty nie znoszą wody, więc jeżeli na naszej działce lub ogrodzie, zamontujemy ruchowe zraszacze wody. Zimny prysznic z pewnością zniechęci koty do odwiedzania takich miejsc.

Kuweta

Większości z nas nie przeszkadza sama obecność kotów, ale pozostawiony przez nie zapach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie im kuwety, czyli postawienie małej piaskownicy. Łatwiej kotom będzie w niej zakopać swoje odchody, a deszcz poradzi sobie doskonale z ich sikami, które w piaskownicy również nam łatwiej będzie przykryć piaskiem.

Kot w ogrodzie
Kot w ogrodzie

Pamiętaj!

Koty wolno żyjące w Polsce są chronione, czyli podlegają ochronie prawnej!

Zgodnie z przepisami koty bytujące na terenach miejskich, wiejskich oraz w obrębie rodzinnych ogrodów działkowych stanowią naturalny element ekosystemu i nie są kotami bezdomnymi, lecz dzikimi. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Tak więc wyłapywanie kotów wolno żyjących w celu ich przesiedlenia, płoszenie, bicie lub straszenie ich jest prawnie zabronione. Dlatego stosujemy tylko naturalne metody odstraszania kotów.

Przeczytaj również:

Czym dokarmiać ptaki?

Czym dokarmiać zwierzęta zimą?

Owoce i warzywa oczyszczające organizm po rzuceniu papierosów

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *