Aksamitki to kwiaty które uwielbiają słońce, poradzą sobie także z deszczami, do tego będą pięknie ozdabiać nasze balkony lub ogrody przez cały ciepły sezon, aż do pierwszych przymrozków. A gdyby tego było mało aksamitki to kwiatki do zadań specjalnych! Aksamitki posadzone co kilka lat w warzywniku, skutecznie zwalczą nicienie glebowe. Dlatego często bywają wykorzystane jako przedplon truskawek, (już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%). Dodatkowo są pomocne w zwalczaniu mrówek i mszyc, ograniczają rozwój chwastów. Na tym jej misje się nie kończą, aksamitek nie lubią również krety!
Jak zrobić oprysk na mszyce i inne szkodniki:
Kilogram suszonych roślin moczymy przez 2 doby w 10 litrach wody. Tak przygotowany roztwór pomorze pozbyć nam się mszyc oraz innych szkodników.

WYMAGANIA I UPRAWA
To roślina bardzo łatwa w uprawie, jednak najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach oraz w glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewać należy ją umiarkowanie, nie zalewając. W miesiącach gdy kwitnie warto wspomóc ją nawozami dla kwiatów kwitnących. Powinniśmy również pamiętać by regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.
Przeczytaj również: Uśmiechem kuszące Bratki

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE GATUNKI AKSAMITEK W POLSCE
– Tagetes patula, czyli aksamitka rozpierzchła jest najczęściej uprawianym gatunkiem, dorasta do około 30 – 40cm wysokości. Jej kwiaty mogą być jedno lub dwubarwne, ich budowa może być pełna, półpełna lub pojedyncza.
– Tagetes tenuifolia, czyli aksamitka wąskolistna która dorasta do 25 centymetrów. Ma nieduże, delikatne kwiaty, ale bardzo liczne w różnych odcieniach koloru pomarańczowego lub złotego.
– Tagetes erecta, czyli aksamitka wzniesiona jest również nazywana wyniosła ponieważ może dorastać nawet do metra wysokości.
Przeczytaj również: Niezapominajki, kwiatki jak z bajki

ROZMNAŻANIE
Nasiona aksamitki najlepiej wysiewać do gruntu pod koniec kwietnia lub w maju, chyba że chcemy przygotować rozsadę w pojemnikach, wtedy możemy zrobić to wcześniej i przesadzić je do gruntu po ostatnich przymrozkach, najlepiej w połowie maja. Jeżeli zostawimy ją w donicy lub na rabacie do późnej jesieni roślina rozsieje nasiona, które przezimują w ziemi do wiosny. Gdy zaczną rosnąć w następnym sezonie przenosimy je na docelowe miejsce.
Przeczytaj również: Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?

TAK PIĘKNE ŻE MOŻESZ JE ZJEŚĆ
Zarówno świeże jak i suszone liście aksamitek możemy wykorzystać jako aromatyczną przyprawę do ryb, sosów i zup. Natomiast jej kwiaty, możemy wykorzystać jako dekoracje do deserów lub sałatek.
Przeczytaj również:
Prymulki – Pierwiosnki w doniczce, uprawa i pielęgnacja.
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!