Shadow

Aksamitki – kwiatki które pomogą nam w walce ze szkodnikami

Aksamitki to kwiaty które uwielbiają słońce, poradzą sobie także z deszczami, do tego będą pięknie ozdabiać nasze balkony lub ogrody przez cały ciepły sezon, aż do pierwszych przymrozków. A gdyby tego było mało aksamitki to kwiatki do zadań specjalnych! Aksamitki posadzone co kilka lat w warzywniku, skutecznie zwalczą nicienie glebowe. Dlatego często bywają wykorzystane jako przedplon truskawek, (już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%). Dodatkowo są pomocne w zwalczaniu mrówek i mszyc, ograniczają rozwój chwastów. Na tym jej misje się nie kończą, aksamitek nie lubią również krety!

Jak zrobić oprysk na mszyce i inne szkodniki:

Kilogram suszonych roślin moczymy przez 2 doby w 10 litrach wody. Tak przygotowany roztwór pomorze pozbyć nam się mszyc oraz innych szkodników.

Aksamitka

WYMAGANIA I UPRAWA

To roślina bardzo łatwa w uprawie, jednak najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach oraz w glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewać należy ją umiarkowanie, nie zalewając. W miesiącach gdy kwitnie warto wspomóc ją nawozami dla kwiatów kwitnących. Powinniśmy również pamiętać by regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.

Przeczytaj również: Uśmiechem kuszące Bratki

Aksamitka o kwiatach żółtych

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE GATUNKI AKSAMITEK W POLSCE

– Tagetes patula, czyli aksamitka rozpierzchła jest najczęściej uprawianym gatunkiem, dorasta do około 30 – 40cm wysokości. Jej kwiaty mogą być jedno lub dwubarwne, ich budowa może być pełna, półpełna lub pojedyncza.

Tagetes tenuifolia, czyli aksamitka wąskolistna która dorasta do 25 centymetrów. Ma nieduże, delikatne kwiaty, ale bardzo liczne w różnych odcieniach koloru pomarańczowego lub złotego.

Tagetes erecta, czyli aksamitka wzniesiona jest również nazywana wyniosła ponieważ może dorastać nawet do metra wysokości.

Przeczytaj również: Niezapominajki, kwiatki jak z bajki

Aksamitki

ROZMNAŻANIE

Nasiona aksamitki najlepiej wysiewać do gruntu pod koniec kwietnia lub w maju, chyba że chcemy przygotować rozsadę w pojemnikach, wtedy możemy zrobić to wcześniej i przesadzić je do gruntu po ostatnich przymrozkach, najlepiej w połowie maja. Jeżeli zostawimy ją w donicy lub na rabacie do późnej jesieni roślina rozsieje nasiona, które przezimują w ziemi do wiosny. Gdy zaczną rosnąć w następnym sezonie przenosimy je na docelowe miejsce.

Przeczytaj również: Petunia czy Surfinia? Czy to ta sama roślina?

Aksamitki uprawiane w doniczce
Aksamitki uprawiane w doniczce

TAK PIĘKNE ŻE MOŻESZ JE ZJEŚĆ

Zarówno świeże jak i suszone liście aksamitek możemy wykorzystać jako aromatyczną przyprawę do ryb, sosów i zup. Natomiast jej kwiaty, możemy wykorzystać jako dekoracje do deserów lub sałatek.

Przeczytaj również:

Prymulki – Pierwiosnki w doniczce, uprawa i pielęgnacja.

Róże w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Uprawa hortensji w ogrodzie

Foto: Pexels i Pixabay


Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *