Shadow

Jak odstraszyć kunę z ogrodu lub domu

Z wyglądu kuny wydają się być bardzo sympatycznymi zwierzątkami, niewielkie, puchate o miłym pyszczku z wyglądu przypominające tchórzofretki. Gdyby nie szkody jakie mogą wyrządzić z pewnością wielu z nas nie przeszkadzała by jej obecność w domu, garażu, czy też ogrodzie. W szczególności daje nam w kość kuna domowa, która ma ostre zęby i silne łapy dzięki którym bardzo szybko się porusza i potrafi daleko skakać. To właśnie ona zadomawia się na strychach, w piwnicach, szopkach… gdzie drążąc kanały którymi się porusza niszczy to co stanie jej na drodze.

Kuna domowa
Kuna domowa I, Atirador, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

KUNA LEŚNA A KUNA DOMOWA

Istnieje mała różnica w wyglądzie jeżeli chodzi o kuny leśne a domowe, jednak to te drugie wchodzą nam w szkodę. Kuny to niewielkie zwierzęta dorastające do 50 cm długości (bez ogona). Kuny domowe na piersi ma białą plamę, która rozchodzi się i jest widoczna nawet na jej łapkach. Natomiast kuny leśne mają mniejsze plamy i są one koloru żółtego. Zarówno kuny leśne jak i domowe, nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale dla jego mienia. Kuna leśna nawet jeżeli się pojawi w naszym ogrodzie z pewnością z powrotem powróci do lasu. Domowa, może zadomowić się u nas na dobre.

Przeczytaj również: Skuteczne sposoby, jak pozbyć się nornic z ogrodu

Kuna domowa na tarasie
Kuna domowa na tarasie Stiopa, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

JAKIE ZAGROŻENIE WYWOŁUJĄ KUNY

Jak już pisałem wyżej, dla człowieka nie stanowią zagrożenia. Co więcej bywają przydatne w naszych ogrodach, zjadają małe szkodniki, nornice czy tez krety, jednak z uwagi na to że są to zwierzęta drapieżne nie pogardzą również hodowanym przez nas drobiem. A gdy dostanie się pod maskę naszego auta potrafi poprzegryzać wszelkie znajdujące się w nim kable. Podobne szkody może zrobić na poddaszu czy też na strychu naszego domu.

Przeczytaj również: Najprostsze sposoby na krety

Kuna domowa w lesie
Kuna leśna

JAK SIĘ POZBYĆ KUNY

Zapachy – Kuny mają doskonały węch, więc jeżeli w miejscu jej bytowania ukryjemy sierść kota lub psa z pewnością będą one wtedy omijać to miejsce. Można również w sklepie ogrodniczym zakupić już gotowe preparaty zapachowe.

Żywołapki – Są to takie same łapki jakich używamy do łapania na przykład wolno żyjących kotów, przydatne będą gdy kuna zadomowi się np. na strychu. Ustawiamy wtedy taką łapkę wkładając do nich pokarm. Gdy zwierzę się złapie możemy je wtedy wywieść do lasu, lub skontaktować się z odpowiednią instytucją zajmującą się dzikimi zwierzętami. Pamiętajmy tylko by żywności nie dotykać nie okrytymi dłońmi. Jeżeli kuny wyczują nasz zapach, nie wejdą do niej.

Przeczytaj również: Osy i szerszenie na działce i w ogrodzie

Dźwięki – Można zakupić urządzenia które będą wydawały nieprzyjemny dźwięk dla kun, który jest niesłyszalny dla ludzi. Urządzenia takie mogą również wydawać dźwięki naturalnych wrogów kun, np. borsuków.

Pastuchy – W sprzedaży są również specjalne o niewielkim napięciu pastuchy. Jeżeli nie mamy w ogrodzie innych zwierząt można pomyśleć o ich zakupie. Z pewnością gdy kuny kilka razy natkną się na nie to zostaną skutecznie zachęcone na zmianę miejsca swojego bytowania.

Przeczytaj również:

Mrówki w ogrodzie

Jak w sposób humanitarny odstraszyć koty z ogrodu?

Jak ekologicznie zwalczać komary i kleszcze

Foto: Pexels i Pixabay


Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.