Zaproś jeże do ogrodu

Przeczytaj również: Brzęczący goście w ogrodzie
Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. Jeżeli chcemy by jeże zagościły w naszym ogrodzie to powinniśmy go do tego przygotować. Są to bardzo płochliwe zwierzęta, więc raczej nie zamieszkają w ogrodzie, gdzie jest dużo polujących zwierząt, np. psy czy koty. Jeżeli mamy zwierzęta powinniśmy na noc zamykać je w domu, by jeże mogły ze spokojem wyjść na nocne żerowanie. Na dzień powinniśmy przygotować im budki. Być może uznają je za wystarczającą ochronę przed niebezpieczeństwami dnia i w nich zamieszkają, a po miesiącach letnich będą mogły w nich zimować. Gdy już rozgoszczą się w naszym ogrodzie powinniśmy być ostrożni podczas wykonywania niektórych prac pielęgnacyjnych, np. podczas koszenia trawy, lub grabienia liści, by podczas wykonywania tych prac nie zrobić im krzywdy.

Dokąd tupta zimą jeż
Jak tylko temperatury przez kilka dni utrzymują się poniżej 10 stopni, jeże rozpoczynają zimowanie. Na naszych działkach, ogrodach, parkach pojawiają się z powrotem w kwietniu. Zimę jeże spędzają w przygotowanych jesienią kryjówkach zrobionych z liści, mchu, pryzmy kompostowej, w norach, stertach liści lub w przygotowanych wiosną lub latem przez nas domkach. Dlatego jeżeli zdarza się nam robić jesienne porządki i zauważymy zapadniętego w sen zimowy jeża, nie powinniśmy go budzić (grozi to śmiercią zwierzaka) ani też przenosić. Zostawmy go w spokoju do wiosny.
Przeczytaj również: Czym dokarmiać ptaki?

Drastyczny spadek liczebności
Jeże rodzą młode dwa razy do roku, w każdym miocie jest około 10 młodych. Biorąc pod uwagę liczbę rodzących się w roku małych jeży, wydawać by się mogło że jest ich bardzo dużo, nic bardziej mylnego. Rozwój komunikacji, coraz większa liczba samochodów, masowe stosowanie pestycydów, niszczenie naturalnych kryjówek i brak szacunku do przyrody sprawia, że coraz rzadziej możemy widywać te jakże pożyteczne w naszych ogrodach zwierzęta.
Przeczytaj również: Jak zaprosić do ogrodu motyle?

Co jedzą jeże
W dzieciństwie przedstawiono nam obraz jeża, który na swoich kolcach dźwiga jabłko. Utarło się że to główny posiłek jeża. Prawda jest całkiem inna, owoce to znikomy i mało znaczący procent diety jeża, bowiem to mięsożercy. Ich dieta głównie składa się z: dżdżownic, ślimaków, owadów, małych płazów i młodych gryzoni. Na łowy wychodzą nocą, w czasie żerowania spożywają około 150 g pożywienia. Podczas poszukiwania jedzenia, mogą dość znacznie oddalać się od swojego terytorium. Niestety, wędrówki te dla wielu z nich kończą się śmiercią pod kołami pędzących samochodów. Jeżeli chcemy tego uniknąć możemy je dokarmiać. Jak się okazuje bardzo zasmakowała im wysoko mięsna mokra karma naszych psów czy kotów. Jednak jeżeli będziemy robić to regularnie, rozleniwimy je i przestaną same się starać w poszukiwaniu pokarmu. A jednak ten naturalny pokarm jest z pewnością dla nich najzdrowszy.
Przeczytaj również:
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!